گزارش Speedtest: سرعت اینترنت در ایران کاهش داشته است

آخرین گزارش Speedtest از سرعت اینترنت موبایل و ثابت کشورهای مختلف در ماه مارس منتشر شده است. بر اساس این آمار، سرعت اینترنت ایران با شیوع کرونا کاهش شدیدی داشته و رتبه آن در این ماه در بخش اینترنت موبایل به ۷۹ و در اینترنت ثابت به ۱۵۳ در جهان رسیده است.

با شیوع کرونا بسیاری از مردم در سراسر جهان قرنطینه و خانه نشین شدند که این موضوع افزایش فشار روی اینترنت جهانی را در پی داشت. برخی کشورها توانستند در این مدت کیفیت اینترنت خود را افزایش دهند، اما تعدادی از آن‌ها در این زمینه ناموفق عمل کردند که یکی از آن‌ها، ایران است. بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده توسط Speedtest که یکی از محبوب‌ترین ابزارهای اندازه‌گیری سرعت اینترنت در ایران هم به شمار می‌رود، میانگین سرعت موبایل جهانی برای دانلود و آپلود در ماه مارس به ترتیب برابر با ۳۰.۴۷ و ۱۰.۷۳ مگابیت بر ثانیه بوده و در اینترنت ثابت به ترتیب به ۷۶.۶۴ و ۴۰.۰۷ مگابیت بر ثانیه رسیده است.

در ماه مارس رتبه ایران در بخش اینترنت موبایل با ۴ پله سقوط به ۷۹ در جهان رسیده و در این ماه میانگین سرعت دانلود و آپلود به ترتیب برابر با ۲۲.۷۲ مگابیت بر ثانیه و ۱۰.۹۷ مگابیت بر ثانیه بوده. اگر نگاه دقیق‌تری به آمار منتشر شده داشته باشیم، به این موضوع پی می‌بریم که با شیوع کرونا سرعت اینترنت موبایل در ایران روند کاهشی پیدا کرده. برای مثال در ماه ژانویه میانگین سرعت اینترنت موبایل در ایران برابر با ۲۷.۵۳ مگابیت بر ثانیه بود و در ماه مارس به ۲۲.۷۲ مگابیت بر ثانیه رسید.

سرعت اینترنت ایران

متوسط سرعت اینترنت موبایل ایران در ماه ژانویه و مارس.

اگرچه اینترنت موبایل ایران در ماه مارس نسبت به فوریه ۹ رتبه سقوط داشته، اما اینترنت ثابت وضعیت بسیار بدتری را تجربه کرده؛ که احتمالاً دلیل آن خانه نشینی بخش زیادی از مردم در ایام عید است. رتبه اینترنت ثابت ایران در ماه مارس به ۱۵۳ رسیده که ۲۳ پله نسبت به ماه قبل از آن کاهش داشته. در این ماه میانگین سرعت دانلود و آپلود به ترتیب برابر با ۱۰.۱۰ مگابیت بر ثانیه و ۵.۶۸ مگابیت بر ثانیه بوده. در ماه ژانویه و پیش از شیوع کرونا، سرعت اینترنت ثابت در کشورمان بسیار بالاتر بوده و در سرعت دانلود و آپلود آن به ترتیب برابر با ۱۸.۳۷ مگابیت بر ثانیه و ۱۲.۱۸ مگابیت بر ثانیه بوده. در این ماه ایران به رتبه ۱۲۳ دست پیدا کرده بود.

سرعت اینترنت ایران

متوسط سرعت اینترنت ثابت ایران در ماه ژانویه و مارس

کرونا علاوه بر ایران، کشورهای منطقه را نیز درگیر کرده ولی سرعت اینترنت در تمامی این کشورها کاهش نداشته. سرعت اینترنت موبایل در ترکیه با کاهش ۵ رتبه‌ای به ۳۲ مگابیت بر ثانیه رسیده اما سرعت اینترنت در کشورهای ارمنستان و امارات متحده عربی نسبت به ماه فوریه افزایش و به ترتیب به ۲۹.۳۲ و ۸۳.۵۲ مگابیت بر ثانیه رسیده. در حقیقت امارات متحده عربی توانسته به بالاترین سرعت اینترنت موبایل در ماه مارس در جهان دست پیدا کند و قطر نیز در رتبه سوم قرار بگیرد.

متوسط سرعت اینترنت موبایل و ثابت امارات متحده عربی در ماه مارس.

در حالی که افغانستان و ترکیه به ترتیب با کاهش ۲ و ۱۲ پله‌ای به رتبه ۱۶۳ و ۱۰۲ در بخش سرعت ثابت در ماه مارس دست پیدا کرده‌اند، سرعت اینترنت  ثابت در ارمنستان و امارات متحده عربی افزایش داشته و رتبه آن‌ها با بهبود ۸ و ۳ پله‌ای همراه بوده. امارات متحده عربی با میانگین سرعت اینترنت ثابت ۱۰۰.۹۵ مگابیت بر ثانیه، در رتبه ۲۶ام جهان قرار گرفته است.

با شیوع کرونا فشار مضاعفی به اینترنت جهانی وارد شد و سرعت اینترنت جهانی کاهش پیدا کرد. بر اساس آماری که Speedtest برای دو هفته پیش منتشر کرده، سرعت اینترنت ثابت و موبایل در جهان به ترتیب کاهشی ۳ و ۶ درصدی نسبت به اوایل ماه مارس داشته و به ۷۴.۳۷ و ۳۰.۸۴ مگابیت بر ثانیه رسیده، البته سرعت در حال بازگشت به حالت طبیعی است چرا که محدودیت‌ها در برخی کشورها در حال برداشته شدن هستند.

میانگین سرعت هفتگی اینترنت موبایل و ثابت در جهان.

با افزایش قابل توجه ترافیک و مصرف داده‌ توسط کاربران، اپراتورهای اینترنتی در ایران تلاش کرده‌اند تا بتوانند سطح خدمات خود را در حد قابل قبولی نگه دارند، هرچند که کاربران در شبکه‌های اجتماعی همچنان گلایه‌هایی را در این رابطه مطرح می‌کنند.

کاهش سرعت اینترنت ایران و همچنین فشار مضاعف به شبکه باعث شده وزیر ارتباطات به دنبال باند فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز باشد، باندهایی که هم اکنون در اختیار صدا و سیما قرار دارند و علاقه‌ای به آزادسازی آن‌ها نیز ندارد. در برخی کشورها این باندهای فرکانسی آزاد شده که برای مثال می‌توان به چین اشاره کرد که اخیرا چنین پروژه‌ای را شروع کرده.

این باند فرکانسی علاوه بر کاهش فشار روی شبکه اینترنت، روند توسعه شبکه 5G را نیز سرعت می‌بخشد. هنوز معلوم نیست اختلاف نظر میان صدا و سیما و وزارت ارتباطات چه زمانی به پایان می‌رسد و آیا کیفیت و سرعت اینترنت ایران در آینده نزدیک بهبودی را تجربه می‌کند یا خیر.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

«اینترنت آرشیو» و کلادفلر مشاهده سایت‌ها در زمان قطعی سرور اصلی را ممکن می‌کنند

کلادفلر با همکاری سرویس «وی‌بک ماشین» سایت «اینترنت آرشیو» محتوای سایت‌هایی که از سرویس «همیشه آنلاین» کلادفلر استفاده می‌کنند را آرشیو خواهند کرد و کاربران در هنگام قطعی این سایت‌ها، قادر به مشاهده آن‌ها خواهند بود.این همکاری تعداد صفحات وب که توسط «اینترنت آرشیو» اسکن می‌شوند را افزایش داده و «وی‌بک ماشین» را تبدیل به... ادامه مطلب

حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی» صدا و سیما در یوتیوب مسدود شد

گوگل برای ششمین بار حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی»، از کانال‌های برون‌مرزی صدا و سیما را به خاطر نقض قوانین مسدود کرد.پرس تی‌وی کانال انگلیسی زبان صدا و سیما است که برنامه‌های خود را برای مخاطبان خارج از کشور پخش می‌کند. کانال رسمی این شبکه در یوتیوب از ساعاتی قبل مسدود شده و گوگل دلیل آن را «نقض... ادامه مطلب

انتشار جزئیات دو گوشی صاایران با برند ویرا؛ تشابه با موبایل‌ چینی حاشیه‌ساز شد

تصاویری از دو مدل گوشی صاایران که چندی پیش خبر تحویل آن به ایرانسل توسط وزیر ارتباطات منتشر شده بود، رسانه‌ای شده است. این محصول قرار است با برند «ویرا» وارد بازار شود. اما به نظر می‌رسد طراحی و مشخصات این گوشی، شباهت زیادی به یکی از محصولات کمتر شناخته‌شده‌ی چینی دارد.دوشنبه گذشته وزیر ارتباطات و... ادامه مطلب

مبین‌نت نماینده همراه اول در ارائه خدمات سازمانی شد

پیرو مذاکرات و توافقات انجام‌ شده بین مبین‌نت و همراه‌اول، بزرگترین اپراتور ارتباطی کشور نمایندگی بازاریابی، فروش و پشتیبانی محصولات و خدمات سازمانی (B2B) خود را به مبین‌نت واگذار کرد. همچنین اعلام شد که مبین‌نت بازوی اجرایی این اپراتور برای توسعه اینترنت اشیاء خواهد بود.این توافق با رویکرد ارائه‌ خدمات تخصصی مدیریت‌شده (Managed Services) فعالیت‌های مبین‌نت... ادامه مطلب

رویداد سکوی پرتاب ۱۰۰ استارتاپ: ۷ میلیارد سرمایه برای ۳۰ استارتاپ موفق جمع‌آوری شد

رویداد سکوی پرتاب صعود تابستانه مجموعه ۱۰۰ استارتاپ با معرفی ۳۰ استارت‌آپ موفق در جذب سرمایه به پایان رسید. مدیر ارتباطات و رسانه ۱۰۰ استارت‌آپ خبر داده در پایان یک روز رقابت بین ۶۰ تیم استارت‌آپی، نزدیک به ۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری قطعی شد.از بین حدود ۷۰۰ طرح ارسال شده به این مجموعه استارت‌آپی،... ادامه مطلب

تفاهم فاوای شهرداری، همراه اول و مبین‌نت: مشارکت برای تحقق «تهران هوشمند»

تفاهم‌نامه همکاری‌ در زمینه‌ توسعه زیست‌بوم نوآوری شهری و راهکارهای شهر هوشمند میان سازمان فاوای شهرداری تهران، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) و شرکت ارتباطات مبین‌نت به امضا رسید. در این نشست همراه اول اعلام کرد که مبین‌نت بازوی اجرایی این اپراتور برای توسعه اینترنت اشیاء خواهد بود.تفاهم‌نامه همکاری بین این سه مجموعه برای توسعه... ادامه مطلب

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟