۱۲۸ استاد دانشگاه درباره آزادسازی باند ۷۰۰ و ۸۰۰ به صداوسیما چه گفتند؟

۱۲۸  استاد دانشگاهی از دانشگاه‌های برتر کشور طی نامه‌ای از ریاست سازمان صدا و سیما خواستند که ترتیبی اتخاذ کند تا زمینه لازم برای استفاده بهینه از منابع طیف فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز استفاده شود. آنها در نامه خود تاکید کرده‌اند که بسیاری از کشورهای جهان این کار را انجام داده و این همکاری می‌تواند در نهایت به سود صدا و سیما هم منجر شود.

در این نامه با اشاره به اینکه باند‌های فرکانس پایین‌تر از مزایای بسیاری در شبکه‌های پهن‌باند سیار برخوردار هستند و تنها بخش‌هایی از این طیف فرکانسی توسط صداوسیما استفاده می‌شود گفته شده: «ضرورت دارد از درآمد‌ها و منافع ناشی از تغییر کاربری باند فرکانسی مذکور از طریق انعقاد تفاهمنامه و یا قرارداد‌هایی با وزارت ارتباطات یا قرارداد‌های سه جانبه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتور‌های مخابرات سیار فعال در کشور انتفاع حاصل شود.»

در این نامه تاکید شده که با توجه به آمارهای معتبر جهانی و رشد روز افزون دستگاه های هوشمند و خدمات مبتنی بر آنها، سهم شبکه های سیار از ترافیک مصرفی کاربران به شدت رو به افزایش است: «این موضوع در کشورهای در حال توسعه نظیر ایران که از متوسط سرانه درآمد پایین تری برخوردار هستند، در راستای توسعه زیرساخت های ارتباطی جهت ارایه خدمات با کیفیت مطلوب و هزینه قابل تحمل برای آحاد افراد جامعه اهمیتی دوچندان پیدا می کند.»

به گفته این اساتید دانشگاهی منابع طیف فرکانس از دسته منابع ملی است که استفاده بهینه از آن نقش کلیدی در گسترش زیرساخت های ارتباطی کشور و ایجاد بسترهای مورد نیاز در راستای جهش تولید در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و کسب و کارهای دیجیتال دارد. آنها با اشاره به توصیه‌های اتحادیه جهانی مخابرات و کنفرانسهای معتبر بین المللی که بیش از ده سال است صورت می‌گیرد از صدا و سیما خواسته‌اند که مانند سایر کشورها با رگولاتوری به تفاهم برسد:

«در سایر کشورها نیز نهادها و شرکتهای مختلفی که از باندهای مشابه استفاده کردهاند مانند پخش كننده‌های تلویزیونی، بخشهای نظامی، شرکتهای بزرگ نفتی و نظایر آنها، طی تفاهم با رگولاتورهای خود، اقدام به تغییر کاربری و یا معاوضه باندهای فرکانسی مورد نظر نموده اند که نشان از روند جهانی جهت مشارکت همگانی در استفاده بهینه از طیف فرکانسی دارد.»

در نامه اساتید دانشگاه اعلام شده که در حال حاضر تنها بخش هایی از این طیف فرکانسی مورد استفاده قرار می گیرد و بخش های قابل توجهی از این باندها بدون استفاده هستند. این اساتید آکادمیک تاکید کرده‌اند که استفاده از این فرکانس‌ها به نوعی به نفع صدا و سیما نیز خواهد بود چرا که پخش برنامه‌های این رسانه ملی روی بسترهای پرقدرت‌تر اینترنتی را به همراه خواهد داشت:

«تغییر کاربری باند فرکانسی ذکر شده و پخش برنامه های صدا و سیما بر بستر شبکه های مذکور، سبب افزایش مخاطبین این برنامه‌ها خواهد شد که علاوه بر ارتقای جایگاه آن سازمان در جامعه، باعث کسب درآمدهای بیشتر و ایجاد منبع مالی جدید برای سازمان صدا و سیما خواهد شد.»

این نامه را اساتید برجسته‌ای از دانشگاه‌های تیپ یک کشور از جمله دکتر فتوحی رییس دانشگاه  صنعتی شریف، دکتر معتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر رضا فرجی‌دانا وزیر سابق علوم امضا کرده‌اند.

متن کامل نامه و فهرست امضاکنندگان از اینجا قابل دریافت است. اگر می‌خواهید درباره ماجرای این فرکانس‌ها و اختلاف نظری که پیرامون آنها بین صدا و سیما وزارت ارتباطات وجود دارد نیز بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید.

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟