ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ناسا
تکنولوژی

دستگاه تنفس مصنوعی ساخت ناسا تاییدیه اضطراری FDA را دریافت کرد

کمتر پیش می‌آید ببینیم ناسا چیزی غیر از تجهیزات مرتبط با فضاپیما و ابزار آلات فضانوردی بسازد. در بحبوحه کرونا اما این سازمان تصمیم گرفت دستگاه تنفس مصنوعی طراحی کرده تا به نوعی کمبود آن ...

کورش چایچی
نوشته شده توسط کورش چایچی | ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۰

کمتر پیش می‌آید ببینیم ناسا چیزی غیر از تجهیزات مرتبط با فضاپیما و ابزار آلات فضانوردی بسازد. در بحبوحه کرونا اما این سازمان تصمیم گرفت دستگاه تنفس مصنوعی طراحی کرده تا به نوعی کمبود آن را جبران کند. اکنون سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این ونتیلاتورها را به صورت اضطراری مجاز اعلام کرده و بیمارستان‌ها از این پس می‌توانند از این دستگاه‌ها استفاده کنند.

آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (JPL) این دستگاه تنفس مصنوعی را تنها در عرض ۳۷ روز ساخت و آن را در اختیار FDA قرار داد تا مراحل تایید را پشت سر بگذارد. این ونتیلاتور نسبت به دیگر مدل‌های موجود هم از قطعات کمتری استفاده می‌کند و هم ساخت آن ساده‌تر است. سازمان غذا و داروی آمریکا هم به دلیل شرایط اضطراری استفاده از آن را مجاز اعلام کرده است. البته این حکم در شرایط بحرانی فعلی مجاز بوده و پس از این دوران، باید مراحل معمول دریافت تاییدیه را پشت سر بگذارد.

فرد فارینا (Fred Farina) مسئول ارشد پروژه‌های JPL ناسا در این باره می‌گوید:

«اکنون که ما به یک طراحی مشخص رسیده‌ایم، باید آن را هر چه زودتر در اختیار جامعه پزشکی و در نهایت بیماران قرار دهیم. به همین منظور ما استفاده از طراحی این ونتیلاتور در دوران بحرانی را رایگان کردیم و شرکت‌های سازنده نیازی نیست حق لیسانس آن را پرداخت کنند.»

ناسا

این ونتیلاتور «VITAL» نام داشته و نسبت به مدل‌های دیگر بازار برتری‌های فاحشی دارد و به همین دلیل هم می‌توان آن‌ها را سریع‌تر ساخت و هم قطعات کمتری مصرف می‌کنند. یکی از مهندسین مکاترونیک ناسا در رابطه با ونتیلاتور می‌گوید:

«ما این پتانسیل را داریم تا زندگی انسان‌ها را نجات دهیم. انسان‌هایی که می‌شناسیم؛ همسایه‌ها یا خانواده خودمان. این فشاری که وجود دارد، فوق‌العاده است.»

گام بعدی این گروه از محققین ناسا پیدا کردن تولید‌کننده‌ای در صنعت پزشکی است تا هرچه زودتر این دستگاه تنفس مصنوعی را به دست بیمارستان‌ها برساند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی