افزایش ۱۳ میلیارد دلاری ارزش بازار رمزارزها در یک شبانه روز گذشته

صبح امروز ارزش بیت کوین برای نخستین بار از اسفندماه گذشته مرز قیمتی ۱۰ هزار دلاری را پشت سر گذاشت. البته طبق گزارشی که وبسایت کوین دسک در این باره منتشر کرده این رمزارز مقداری از ارزش خود را از دست داد و تا ساعت ۱:۳۹ دقیقه بعد از ظهر به وقت سنگاپور با قیمت ۹۹۰۰.۷۵ دلار معامله شد که باز هم افزایشی ۶.۴ درصدی را نسبت به روز قبل نشان می دهد.

به این ترتیب مجموع ارزش بازار رمزارزهای دنیا ۱۳ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد که این افزایش نیز تا حدود زیادی مرهون جهش قیمتی بیت کوین بود. حال کل ارزش بازار رمزارزهای دنیا به رقم ۲۶۸.۰۷ میلیارد دلار رسیده است.

به باور ناظران صنعت این افزایش قیمت تحت تاثیر فاکتورهای زیادی است که از سیاست حمایتی بانک های مرکزی گرفته تا افزایش علاقمندی سرمایه گذاران به بیت کوین را شامل می شود.

در ماه گذشته میلادی بیت کوین دو دوره افت قیمتی شدید را تجربه کرد و بهای آن به حدود ۳۸۶۷ دلار بابت هر سکه رسید که این رقم از مارس ۲۰۱۹ تاکنون بی سابقه بوده است. از آن زمان تاکنون ارزش این رمزارز افزایشی ۱۵۰ درصدی را تجربه کرده است.

در عین حال بازارهای بورس هم که در ماه مارس دچار افول شده بودند خود را بازیابی کردند. میانگین صنعتی داو جونز از ماه گذشته تا به حال ۲۸.۴ درصد افزایش را تجربه کرده است.

به گفته Vijay Ayyar رئیس توسعه کسب و کار در صرافی رمزارز Luno سنگاپور چاپ اسکناس توسط بانک های مرکزی دنیا این اطمینان را در سرمایه گذاران به وجود آورده است که اقتصاد جهانی دارای پشتوانه است.

صندوق ذخیره دولت مرکزی آمریکا نیز برای جبران خسارات ناشی از شیوع کرونا ویروس اقدامات جدیدی را در دستور کار خود قرار داد. دیگر بانک های مرکزی دنیا از جمله بانک مرکزی اروپا نیز از پکیج های حمایتی خود رونمایی کردند که همگی اینها اطمینان خاطر برای سرمایه گذاری روی بازار رمزارز را در مردم ایجاد کرد.

نصف شدن

بیت کوین

اما افزایش قیمت بیت کوین تا حدودی نیز به خاطر یک رویداد فنی به نام نصف شدن یا halving است.

همانطور که میدانید بیت کوین بر خلاف ارزهای دیگر توسط یک نهاد متمرکز صادر نمی شود. به همین خاطر نیز به آن یک رمزارز نامتمرکز گفته می شود که مدیریت آن از طریق تکنولوژی نوینی به نام بلاکچین انجام می شود.

در دنیای بیت کوین، ماینرها به لطف کامپیوترهای قدرتمند و خاص مرتبا با یکدیگر در رقابت هستند تا مسائل پیچیده ریاضی را حل کنند و از این طریق مجاز به انجام تراکنش های مبتنی بر بیت کوین شوند.

هر ماینری که در این رقابت برنده شود پاداش خود را در قالب بیت کوین دریافت می کند. این فعالیت استخراج که به آن ماینینگ هم گفته می شود از طریق «بلوک‌ها» انجام می گیرد که در واقع گروهی از تراکنش های یکپارچه است.

در حال حاضر ماینرها بابت هر بلوک استخراج شده ۱۲.۵ بیت کوین دریافت می کنند. اما هر چند سال یکبار این پاداش ها برای جلوگیری از تورم نصف می شوند. در تاریخ ۱۲ می (یعنی سه روز دیگر) پاداش هر ماینر مجددا به دو نیم تقسیم شده و برابر با ۶.۳۵ بیت کوین خواهد بود.

تاثیر این اتفاق آن است که بیت کوین های ورودی به بازار کاهش می یابد. شاید بد نباشد اشاره کنیم در رویدادهای قبلی که حدود چهار سال پیش رخ داد قیمت بیتکوین جهش قابل توجهی پیدا کرد.

مطالب مرتبط

جابجایی ۲.۲۴ میلیارد دلار بیت‌کوین توسط یک «وال» با پرداخت کارمزد ۷ دلاری

یکی از سرمایه‌گذاران عمده بیت‌کوین موسوم به «وال» ۲۴۱ هزار بیت‌کوین به ارزش ۲.۲۴ میلیارد دلار را تنها با پرداخت ۷ دلار کارمزد جابجا کرده است. کارمزد ناچیز و انجام سریع تراکنش نشان دهنده‌ پتانسیل‌های رمزارز در انجام تراکنش‌های مالی است.در دنیای رمزارز به سرمایه‌گذاران عمده بیت‌کوین که با تراکنش‌های سرسام‌آور باعث به راه افتادن... ادامه مطلب

ابطال مجوز صدها شرکت رمزارز در استونی به دنبال پولشویی ۲۲۰ میلیارد دلاری در اروپا

بعد از بزرگ ترین رسوایی پولشویی در اروپا، استونی فرایند باطل کردن مجوز صدها شرکت فعال در زمینه رمزارز را آغاز کرده است. استونی از جمله اعضای اتحادیه اروپاست که توجه ویژه ای به پول های دیجیتال دارد، اما بعد از انتشار خبر پولشویی ۲۲۰ میلیارد دلاری در اروپا تصمیم گرفته که مجوز بسیاری از... ادامه مطلب

بلومبرگ: ارزش بیت کوین امسال دو برابر می شود

بلومبرگ ظاهرا موضعی مخالف شرکت خدمات مالی گلدمن ساکس در آمریکا اتخاذ کرده و در یادداشتی که روز سه شنبه این هفته منتشر کرد مدعی شد ارزش بیت کوین امسال به رقم ۲۰ هزار دلار می رسد.هفته گذشته گلدمن ساکس با انتشار گزارشی به ذکر پنج دلیل برای عدم سرمایه گذاری روی بیت کوین پرداخت.بلومبرگ... ادامه مطلب

خالق الگوی پاتوشی: ساتوشی ناکاموتو هیچوقت بیت کوین هایش را خرج نمی کند

محققی که ۱.۱ میلیون بیت کوین استخراج شده توسط ساتوشی ناکاموتو را شناسایی کرده، مدعی شده که براساس تحقیقاتش ساتوشی فرد از خود گذشته ایست و هیچوقت بیت کوین هایش را خرج نمی کند.سرجیو دیمیان لرنر طراح لایه دوم پروتکل RSK بیت کوین و محقق شناخته شده رمزارز در جامعه ردیت مدعی شده سه سال... ادامه مطلب

کدهای بیتکوین فاش کرد؛ ساتوشی از پروکسی روسی استفاده کرده است

طبق اطلاعات جدید ساتاشوی ناکاموتو در ژانویه ۲۰۰۹ که نسخه اول بیتکوین (Bitcoin v0.1.0) توزیع شد احتمالا از یک پراکسی روسی استفاده کرده است. این اطلاعات از خط ۲۱۲ فایل irc.cpp بیتکوین (که ژانویه امسال منتشر شد) بدست آمده، هرچند که ظاهرا با استفاده از الگوریتم سایفر مخدوش شده است.رمزگذاری چگونه انجام شده؟الگوریتم سایفر مورد... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟