ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ویروس کرونا
علمی

تست آنتی ژن کرونا تاییدیه FDA را دریافت کرد؛ اعلام نتیجه در ۱۵ دقیقه

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) برای اولین بار مجوز استفاده اضطراری از تست آنتی ژن ویروس کرونا را برای «.Quidel Corp» صادر کرد. تست آنتی ژن با سرعت بالایی قادر به شناسایی ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) برای اولین بار مجوز استفاده اضطراری از تست آنتی ژن ویروس کرونا را برای «.Quidel Corp» صادر کرد. تست آنتی ژن با سرعت بالایی قادر به شناسایی ویروس کرونا است، اما در مقایسه با سایر آزمایش‌ها برای شناسایی ویروس، دقت کمتری دارد.

تست‌های آنتی ژن برای کووید-۱۹ مشابه با تست سریع آنفولانزا هستند و تنها به ۱۵ دقیقه زمان در آزمایشگاه یا مطب دکتر نیاز دارند. در حال حاضر برای شناسایی ویروس کرونا معمولا از تست‌های PCR استفاده می‌شود که توالی ژنتیکی این ویروس را در نمونه‌های جمع آوری شده از گلو یا بینی بیمار جستجو می‌کند.

FDA در بیانیه خود به اهمیت بالای این تست‌ها برای مبارزه با کووید-۱۹ اشاره کرده و خبر از این موضوع داده که توسط آن‌ها می‌توان روزانه میلیون‌ها نفر را مورد آزمایش قرار داد. این سازمان همچنین عنوان کرده که به دنبال اعطای مجوز برای تست‌های آنتی ژن بیشتری در آینده نزدیک است.

تست آنتی ژن

نحوه عملکرد آزمایش آنتی ژن با PCR متفاوت است و این نوع تست بدنبال مولکول‌های روی سطح ویروس است و اگرچه در مقایسه با روش دیگر زودتر به نتیجه می‌رسد، اما دقت آن پایین‌تر است. اگر این آزمایش بگوید که نمونه بیمار مثبت است، به احتمال زیاد درست است، با این حال جواب تعداد بالایی از تست‌های Quidel به اشتباه منفی است. به گفته FDA، جواب منفی تست آنتی ژن باید توسط آزمایش PCR تایید شود.

مدیرعامل Quidel اعلام کرده که این شرکت در حال افزایش ظرفیت تولید این تست است و آن را با نام Sofia 2 SARS Antigen FIA وارد بازار کرده. در حال حاضر این شرکت تست‌های خود را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد، اما هدف آن تولید هفتگی ۱ میلیون تست است.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که آنتی ژن با آنتی بادی متفاوت است. آنتی ژن به ترکیباتی گفته می‌شود که پس از ورود به بدن باعث واکنش سیستم ایمنی می‌شود، اما آنتی بادی نوعی پروتئین است که برای پاسخ به آنتی ژن تولید می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی