قرعه کشی برای خرید خودرو به نرخ کارخانه ای؛ راهکار شورای رقابت برای تنظیم بازار

قرعه کشی برای خرید خودرو به نرخ کارخانه ای؛ راهکار شورای رقابت برای تنظیم بازار

شاید باور کردن این موضوع کمی سخت باشد، اما پس از کشمکش های فراوان بر سر چگونگی قیمت گذاری خودرو، سرانجام شورای رقابت در اقدامی تاریخی راهکار را در قرعه کشی کردن ثبت نام خودروهای کارخانه ای عنوان کرده است.

«رضا شیوا» رئیس شورای رقابت در گفتگو با خبرگزاری مهر شروط دیگری را نیز در این رابطه مطرح کرده است. برای مثال: «تنها کسانی می توانند ثبت نام کنند که ملی ثبت شده برای خرید خودرو نداشته و ظرف سه سال اخیر خودرو نخریده باشند.»

علت انتخاب روش قرعه کشی، محدودیت در تیراژ تولید و بالا بودن تقاضا برای خرید خودرو اعلام شده است..

در همین رابطه «عباس تابش»، رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفته است:

«بر اساس آمار، تولید خودرو حدود ۷۶۰ هزار دستگاه و واردات خودرو هم ممنوع است و این تولید ناکافی، عرضه و تقاضا را برهم می‌زند. به عبارت دیگر، تولید کنونی دو خودروساز بزرگ ایران (ایران خودرو و سایپا) نیمی از نیاز سالانه (یک میلیون و ۲۰۰ هزار) دستگاه ارزیابی می شود.»

این درحالیست که در شرایط عادی و زمان اجرایی شدن برجام، دو خودروساز بزرگ کشور در کنار خودروسازان بخش خصوصی قادر به تامین ۱.۵ میلیون دستگاه خودرو در سال بودند و در حدود یکصد هزار دستگاه خودرو به شکل وارداتی در کشور عرضه می شد.

شروط دیگر برای قرعه کشی خودرو

به گفته رضا شیوا: «در روش فروش خودرو به شیوه قرعه کشی اگر یک میلیون نفر ثبت نام کنند به تعداد تحویل قرعه کشی می شود و خودرو ظرف سه ماه تحویل کسانی می شود که نام آنها از قرعه درآمده است. پولی که سایر متقاضیان پرداخت کرده اند به حساب آنها ظرف چند روز بازگردانده می شود.»

دارا بودن حداقل ۱۸ سال سن و عدم ثبت نام خودرو در سه سال گذشته، از جمله مواردیست که برای ثبت نام کنندگان در قرعه کشی خودروسازان الزامی خواهد بود. پیش از این موارد دیگری نظیر داشتن گواهینامه و نداشتن پلاک جاری (نداشتن وسیله نقلیه به نام شخص) نیز توسط «عباس تابش»، رئیس سازمان حمایت از مصرف کننده مطرح شده بود که در صحبت های «رضا شیوا» تکرار نشده است.

حال باید منتظر ماند و دید که پیشنهاد عجیب و غریب قرعه کشی کردن ثبت نام خودروهای کارخانه ای توسط سایر مسئولین امر پذیرفته می شود یا خیر؟

نظرات ۱۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato