محدودیت هواوی ادامه دارد؛ فرمان اجرایی ترامپ تا مه ۲۰۲۱ تمدید شد

محدودیت هواوی ادامه دارد؛ فرمان اجرایی ترامپ تا مه ۲۰۲۱ تمدید شد

محدودیت هواوی ادامه دارد؛ فرمان اجرایی ترامپ تا مه ۲۰۲۱ تمدید شد

دونالد ترامپ فرمان اجرایی ممنوعیت مراوده شرکت‌های آمریکایی با شرکت‌هایی که امنیت ملی این کشور را به خطر می‌اندازند، تا سال آینده میلادی تمدید کرد. بدین ترتیب کمپانی‌های آمریکایی تا مه سال ۲۰۲۱ از همکاری یا خرید تجهیزات مخابراتی از شرکت‌های تحریم شده منع خواهند شد.

با اینکه در این فرمان به نام شرکت خاصی اشاره نشده، اما از آن برای ممنوعیت همکاری شرکت‌های آمریکایی با کمپانی‌های چینی مثل هواوی و ZTE استفاده شده است. این شرکت‌ها پس از اجرای این فرمان مجاز به فروش محصولات و یا همکاری با شرکت‌هایی مثل گوگل یا ARM برای اخذ مجوزهای نرم افزاری نیستند.

فرمان اجرایی ترامپ تا مه 2021 تمدید شد

کاخ سفید اولین بار فرمان اجرایی را حدودا یک سال قبل اجرا کرد و شرکت‌های آمریکایی را به خاطر به خطر افتادن امنیت ملی این کشور از همکاری با هواوی منع کرد. دولت آمریکا مدعی است این شرکت چینی با استفاده از تجهیزات مخابراتی از کشورها جاسوسی می‌کند.

با اینکه یک سال از اجرای این فرمان می‌گذرد، هنوز به طور کامل در فعالیت‌های هواوی تأثیر منفی نگذاشته است. هواوی نمی‌تواند از برنامه‌های گوگل در گوشی‌های جدید خود استفاده کند، اما موفق شده چندین مجوز از وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا دریافت کند که به این شرکت اجازه می‌دهند گوشی‌های قدیمی را با برنامه‌های گوگل دوباره به بازار بفرستد.

اما حالا به نظر می‌رسد این روند نیز رو به اتمام است چون موعد توافق موقت هواوی با وزارت بازرگانی آمریکا برای دریافت مجوزهای نرم افزاری، فردا (۱۵ مه) به اتمام می‌رسد و دو طرف تاکنون در مورد تمدید توافق بیانیه‌ای منتشر نکرده‌اند.

فرمان مورد بحث شرکت‌های آمریکایی را از خرید تجهیزات مخابراتی از هواوی به ارزش ۸.۵ میلیارد دلار منع کرده است و آن‌ها را وادار کرده تا در میانه توسعه زیرساخت‌ها، تجهیزات ساخت این شرکت را با هزینه بالا تعویض کنند.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل