مأموریت غیرممکن در فضا؛ آیا فیلم تام کروز و ناسا بدون صحنه‌های اکشن است؟

یکی از فضانوردان ناسا که سابقه ساخت فیلم کوتاه در ایستگاه فضایی بین المللی را دارد، فیلمبرداری در فضا را بسیار سخت توصیف کرده و تردیدهایی را در مورد ساخت اولین فیلم در این ایستگاه با نقش آفرینی تام کروز به وجود آورده است.

اواسط اردیبشهت ماه ناسا از همکاری با اسپیس ایکس و «تام کروز» برای تولید فیلم در ایستگاه فضایی بین المللی خبر داد. این فیلم که جزئیات بسیار کمی از آن فاش شده، جزو سری «مأموریت: غیرممکن» نخواهد بود و «داگ لیمان» کارگردانی آن را بر عهده دارد.

حضور تام کروز در فیلم‌ها مساوی صحنه‌های پر زد و خورد و نفس گیر است و تصور فیلم با حضور این بازیگر بدون صحنه‌های اکشن تقریباً «غیرممکن» است. اما حالا یکی از فضانوردان ناسا که سابقه حضور دو هفته‌ای در ایستگاه فضایی بین المللی را دارد، از سختی‌های فیلمبرداری در محیط خلاء گفته و تردیدهایی را در مورد فیلم جدید تام کروز به وجود آورده است.

صحنه‌ای از فیلم کوتاه «اوج ترس» که در ایستگاه فضایی بین المللی ساخته شد.

«ریچارد گاریوت»، فضانورد و توسعه دهنده بازی، سال ۲۰۰۸ با پرداخت ۳۰ میلیون دلار با فضاپیمای روسی سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی رفت و دو هفته آنجا ماند. او در طول مدت زمان حضورش در ایستگاه فیلمی کوتاه به نام «اوج ترس» (Apogee of Fear) را ساخت. او می‌گوید فیلمبرداری در فضا بسیار سخت‌تر از آنچه است که مردم فکر می‌کنند.

«گاریوت» می‌گوید بازیگران برای حضور در فضا دستمزد بیشتری طلب می‌کنند و فیلمبرداری صحنه‌ها نیز بسیار سخت خواهد بود. به گفته او به خاطر جاذبه کم اجزای صحنه را نمی‌توان در محل مورد نظر قرار داد و صدابرداری به خاطر فن‌های پر سر و صدای ایستگاه کابوس وار خواهد بود.

گاریوت پیش از آمدن به ایستگاه فضایی برنامه ریزی کاملی برای فیلم کوتاهش کرده بود؛ او استوری برد را ایجاد کرد و برای تعیین مکان و زمان استفاده از فضانوردان، دیالوگ ها و حرکات آنان برنامه ریزی کرده بود، ولی با این وجود ساخت فیلم در فضا را بسیار مشکل توصیف کرده است.

نمایی از استوری‌برد فیلم کوتاه «اوج ترس». گاریوت پیش از آمدن به ایستگاه فضایی بین المللی، برای تمام قسمت های فیلم برنامه ریزی کرده بود.

او می‌گوید فضا مکان مناسبی برای انجام حرکات سریع نیست و به جای استفاده از صحنه‌های اکشن و پر زد و خورد باید از صحنه‌هایی که درگیری در آن‌ها کم است استفاده شود.

ظهور شرکت‌های خصوصی توریسم فضایی رفت و آمد به فضا را آسان تر و کم هزینه تر خواهد کرد و مطمئناً پس از فیلم اسپیس ایکس و تام کروز، کمپانی‌های فیلمسازی دیگری به ساخت فیلم در این ایستگاه تمایل نشان خواهند داد. اما با تفاسیر گاریوت به نظر می‌رسد فیلمبرداری صحنه‌های اکشن روی زمین و با استفاده از جلوه‌های کامپیوتری کار منطقی‌تری باشد.

مطالب مرتبط

ماهیت ماده «ژله مانند» کشف شده در نیمه پنهان ماه مشخص شد

ماهیت ماده ژل مانندی که ماه‌نورد چینی Yutu-2 شهریور ماه سال قبل در نیمه پنهان ماه کشف کرد، سرانجام مشخص شد. محققان با تحلیل تصاویر این ماده و مقایسه آن‌ها با نمونه سنگ‌های آورده شده به زمین از مأموریت آپولو می‌گویند این ماده همانطور که پیش بینی می‌شد از جنس سنگ است.به گزارش ScienceAlert، فضاپیمای... ادامه مطلب

ویدیویی خیره کننده از دهانه «کارالیوف» مریخ [تماشا کنید]

آژانس فضایی اروپا با استفاده از داده های دوربین مدارگرد «مارس اکسپرس» کلیپی از دهانه برخوردی «کارالیوف» واقع در نیمکره شمالی مریخ منتشر کرد.دهانه کارالیوف (Korolev) ۸۰ کیلومتر پهنا داشته و در نیمه شمالی مریخ واقع شده است. قسمتی از نیمکره شمالی سیاره سرخ را پوششی از آب یخ زده فرا گرفته است و در... ادامه مطلب

با Eau de Space آشنا شوید؛ عطر تلخ و اسموکی که بوی فضا می‌دهد

یکی از سؤالاتی که ذهن بسیاری از کاربران را به خود درگیر کرده این است که فضا چه بویی می‌دهد. محققان ناسا در طول یک دهه گذشته مشغول توسعه رایحه‌ای با «بوی فضا» بوده‌اند تا فضانوردان پیش از ترک زمین با بوییدن آن با رایحه کیهان آشنا شوند. حال شرکتی به نام Eau de Space این... ادامه مطلب

روشن کردن شمع کیک تولد با موتور راکت [تماشا کنید]

یک شرکت فضایی تازه تأسیس در اقدامی جالب تولد هم‌بنیانگذار شرکت را با روشن کردن شمع‌های کیک تولد او با موتور راکت جشن گرفت.«Firefly Aerospace»، یک شرکت هوافضای خصوصی واقع در ایالت تگزاس آمریکاست که قصد دارد ارسال ماهواره‌های کوچک به فضا را با هزینه کمتر انجام دهد. اعضای این شرکت برای جشن گرفتن تولد... ادامه مطلب

سیارک‌ها؛ تهدید بالقوه یا منابع ارزشمند؟

۳۰ ژوئن یا ۱۰ تیر هر سال به عنوان روز جهانی سیارک‌ها نامگذاری شده. اجرامی که هر از گاهی با سر و صدای زیاد در مورد احتمال نابودی زمین به سمت ما می‌آیند اما در نهایت از بیخ گوشمان رد می‌شوند. سیارک‌ها جدای از تهدید به عنوان منبعی غنی از مواد معدنی هم در نظر... ادامه مطلب

اسپیس اکس ماهواره GPS نیروی فضایی آمریکا را به مدار برد [تماشا کنید]

اسپیس اکس غروب سه شنبه به وقت محلی آمریکا یک ماهواره GPS نظامی متعلق به نیروی فضایی این کشور را با راکت فالکون ۹ از دماغه کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب کرد.به گزارش Cnet، این سومین پرتاب پس از مأموریت ارسال فضانوردان ناسا با فضاپیمای کرو دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟