فرود موفق راکت فالکون ۹ پس از پرتاب تاریخی کرو دراگون [تماشا کنید]

فرود موفق راکت فالکون ۹ پس از پرتاب تاریخی کرو دراگون [تماشا کنید]

راکت فالکون ۹ که برای نخستین بار فضانوردان ناسا را راهی ایستگاه بین المللی کرد، پس از پایان ماموریت با موفقیت در نقطه تعیین شده فرود آمد.

اسپیس اکس شب گذشته در رویدادی تاریخی دو فضانورد با سابقه ناسا به نام های «باب بنکن» و «داگلاس هارلی» را با کپسول «کرو دراگون» روانه ایستگاه فضایی بین المللی کرد. این پرتاب که راس ساعت ۲۳:۵۳ دقیقه به وقت تهران از مرکز فضایی کندی صورت گرفت، بار دیگر آمریکا را به جمع کشورهای با توانایی انجام ماموریت‌های سرنشین دار برگرداند و همچنین اسپیس ایکس را به نخستین شرکت خصوصی تبدیل کرد که قادر به انجام چنین ماموریتی است.

کمپانی مذکور در این ماموریت برای نود و سومین بار یک راکت از خانواده فالکون را پرتاب می کرد اما برای اولین بار از بوستر B1058 در موشک استفاده کرده بود. مرحله اول راکت دقایقی پس از پرتاب با موفقیت از بدنه اصلی جدا شده و در نقطه تعیین شده روی شناور «Of Course I Still Love You» فرود آمد.جداسازی و فرود کاملا به شکل خودکار صورت گرفت که نشان دهنده توان مهندسی خیر کننده متخصصان اسپیس اکس است.

رسیدن فضانوردان به ایستگاه بین المللی حدود ۱۹ ساعت به طول خواهد انجامید. آنها برای نخستین بار طی این ماموریت فضاپیمای کرو دراگون را به صورت دستی و از طریق پنل های لمسی هدایت می کنند. فضاپیمای دراگون هم قابلیت فرود نرم را دارد اما قرار است مثل آپولو با استفاده از چتر نجات و در اقیانوس فرود بیاید.

ایلان ماسک در سخنرانی شورانگیز پس از پرتاب تاکید کرد که احساسات کاملا بر او غلبه کرده و به سختی صحبت می کند. وی از تلاش ۱۸ ساله کمپانی برای دستیابی به این موفقیت و بار عظیمی که برای انجام پروازهای سرنشین دار روی دوشش بود صحبت به میان آورد.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato