افزایش 32 درصدی قیمت پارس اتوماتیک و هفت محصول دیگر ایران خودرو

افزایش 32 درصدی قیمت پارس اتوماتیک و هفت محصول دیگر ایران خودرو

شورای رقابت که اخیرا به مسیر قیمت گذاری خودرو بازگشته است، در تازه ترین اقدام در سلسله قیمت گذاری خود متناسب با شرایط اقتصادی کشور در بهار 99، فهرست قیمتی هشت محصول ایران خودرو را با رشدی بین 4 تا 48 درصد اعلام کرده است. براین اساس می توان گفت که قیمت محصولات ایران خودرو براساس دو جدول اعلامی شورای رقابت در خرداد ماه 1399 ، 10 و 23 درصد به شکل میانگین افزایش یافته است.

با توجه به میزان ارزبری و هزینه های جاری شرکت ها محاسبه و اعلام شده است، بیشترین افزایش مربوط به هایما اس 5 توربو می شود که با افزایشی 48 درصدی، سطح قیمتی 220 میلیون تومان (فارغ از هزینه بیمه- مالیات و هزینه شماره گذاری) را در نوردیده است.

کمترین افزایش قیمت نیز مربوط به دنا پلاس است که تنها 4 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. این درحالیست که متوسط قیمت محصولاتی نظیر پژو پارس اتوماتیک، هایما اس 7، سورن EF7، پژو 207 دستی و پژو 207 اتوماتیک و انواع مدل های دنا براساس مصوبه شورای رقابت، افزایشی 23 درصدی را تجربه کرده است.

بر این اساس، قیمت هر دستگاه پژو پارس اتوماتیک TU5 با رشد 32 درصدی معادل 105 میلیون و 300 هزار تومان تعیین شده است. همچنین قیمت هایما توربو S5 با بیشترین رشد قیمت (48 درصد) معادل 223 میلیون و 300 هزار تومان تعیین شده است.

قیمت دنا پلاس نیز کمترین میزان رشد را داشته و با افزایش 4 درصدی، معادل 93 میلیون و 900 هزار تومان تعیین شده است.

قیمت ایران خودرو
قیمت های خام شورای رقابت برای 8 محصول ایران خودرو

این قیمت ها در شرایطی توسط شورای رقابت اعلام می شود که چند هفته قبل نیز شاهد اعلام فهرستی دیگر بودیم که شامل قیمت های کارخانه ای (فاقد هزینه بیمه و شماره گذاری و مالیات) برای سایر محصولات ایران خودرو می شد.

قیمت ایران خودرو
قیمت های خام اعلامی شورای رقابت

اما در نهایت ایران خودرو در شرایط فروش ویژه عید فطر (قرعه کشی)، نرخ نهایی خودروهای قابل ثبت نام را براساس هزینه های تمام شده اعلام کرد که افزایشی قابل توجه را نسبت به قیمت های اعلامی شورای رقابت نشان می داد.

https://digiato.com/wp-content/uploads/2020/05/67A8F95D-9F5F-43AB-B8C0-2A4B187394CF.jpeg
قیمت های نهایی اعلامی ایران خودرو در شرایط قرعه کشی

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.