ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

«پارک اقتصاد دیجیتال» با همکاری وزارت ارتباطات و معاونت علمی ایجاد می‌شود

وزارت ارتباطات و معاونت علمی ریاست جمهوری طی یک تفاهمنامه، قرارداد همکاری برای ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال در منطقه نوآوری پردیس بستند. بر اساس این تفاهمنامه، این پارک در ضلع شرقی پارک فناوری پردیس احداث ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۰

وزارت ارتباطات و معاونت علمی ریاست جمهوری طی یک تفاهمنامه، قرارداد همکاری برای ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال در منطقه نوآوری پردیس بستند. بر اساس این تفاهمنامه، این پارک در ضلع شرقی پارک فناوری پردیس احداث شده و ۳۰ هکتار خواهد بود. همچنین شرکت‌های حاضر در این پارک از مزایای بسیاری همچون معافیت از مالیات عملکرد سالیانه برای مدت بیست سال و معافیت از مالیات حقوق کارکنان و همچنین افزیش ضریب امتیاز فنی برای شرکت در مناقصات بهره‌مند خواهند شد.

در متن این تفاهمنامه تاکید شده این همکاری برای  ضرورت و اهمیت توسعه اقتصاد و کسب و کارهای دانش‌بنیان و نوآور در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات انعقاد شده است. همچنین در این تفاهمنامه ذکر شده که در پارک اقتصاد دیجیتال، مجموعه‌های متشکل از واحدهای فناور و نوآفرین مبتنی بر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد دیجیتال فعالیت خواهند نمود که ایجاد و گسترش امکانات تحقیقات کاربردی و توسعه‌ای، انتقال و بومی‌سازی فناوری و همچنین تولید محصولات و خدمات با فناوری بالا و سایر فعالیتهای مرتبط را انجام خواهند داد. گفتنیست مدت زمان این موافقتنامه ۹۹ سال است.

به نظر می‌رسد وزارت ارتباطات و معاونت علمی کشور، تمهیدات جالب توجهی برای شرکت‌های فعال در این پارک در نظر گرفته است که بخشی از آنها به شرح ذیل است:

 • معافیت از مالیات عملکرد سالیانه به مدت ۲۰ سال، معافیت از مالیات حقوق کارکنان
 • عضویت در بسته‌های تشویقی سازمان فناوری اطلاعات ایران
 • معافیت از برخی عوارض معمول در کشور، امکان استفاده از سرمایه گذاری خارجی مطاب با قوانین مناطق آزاد
 • عضویت در بسته‌های تشویقی سازمان فناوری اطلاعات ایران
 • معافیت از برخی عوارض معمول در کشور
 • امکان استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی مطابق با قوانین آزاد
 • استفاده از ظرفیت ترک تشریفات مناقصه در انعقاد قرارداد با نهادهای دولوتی، افزایش ضریب امتیاز فنی شرکت در مناقصات
 • عدم تبعیت شرکت‌ها و کارکنان فعال در پارک از قانون کار معمول کشور، بهره‌مندی از زمین با قیمت مناسب
 • امنیت و زیرساخت شهری و ارتباطی پارک و قطب مرکز داده و منطقه ویژه اینترنتی پارک.

تعهداتی که وزارت ارتباطات در این تفاهمنامه دارد به مواردی چون تخصیص ۳۰ هکتار زمین برای ایجاد این پارک و دریافت مجوزهای ساخت آن و همچنین مشارکت در تامین هزینه‌های آماده سازی و ایجاد تاسیسات زیربنایی پارک برمی‌گردد. البته مواردی چون  تسری مزایا، خدمات و تسهیلات پارک فناوری فناوری اطلاعات و ارتباطات در چارچوب ضوابط و مقررات آن به اعضای پارک و اخذ مصوبه طرح جامع و تفصیلی شهری پارک از مراجع ذیربط نیز بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته است.

در کنار وزارت ارتباطات، معاونت علمی ریاست جمهوری نیز به مشارکت در تامین هزینه‌های آماده سازی و ایجاد تاسیسات زیربنایی پارک و اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح برای تاسیسات بالادستی و مجوزهای مربوط به شهرداری و سایر مراجع ذیصلاح مشغول خواهد شد. این نهاد همچنین وظیفه - تامین حداقل 500 میلیارد ریال بابت تامین هزینه‌های زیرساخت و مشارکت در تأمین اعتبارات حمایتی برای شرکت­های مستقر را بر عهده خواهد داشت.

 

به منظور تصمیم‌گیری و هماهنگی در اجرای موضوعات این موافقتنامه و همچنین تعیین تکلیف مواردی که بطور صریح بر عهده هیچ‌یک از طرفین در این موافقتنامه قرار داده نشده است، کمیته‌ای متشکل از دو نفر نماینده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دو نفر نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یک نماینده مرضی‌الطرفین با وظایف نظارت بر فعالیت‌های اجرایی و پیشرفت عملیات راه‌اندازی پارک ایجاد خواهد شد. این کمیته وظایف دیگری نیز خواهد داشت که در تفاهمنامه بین این دو. نهاد به برخی از آنها اشاره شده است:

 1. تصویب طرح جامع و تفصیلی شهری، سیاست‌های کلان و مدل کسب و کار پارک
 2. تصمیم گیری در خصوص نهاد مدیریتی، نحوه مدیریت پارک و اقدام برای تأسیس نهاد ذیربط
 3. قیمت‌گذاری اراضی به منظور بهره‌برداری متقاضیان
 4. تعیین سهم طرفین موافقتنامه از درآمدهای پارک
 5. پیگیری رفع موانع اجرایی و اعطای تسهیلات و مشوق‌های جدید
 6.  تصویب آیین نامه داخلی و تعیین دبیرخانه کمیته
 7.  تنظیم و انعقاد قرارداد مشارکت در چارچوب موافقت‌نامه حاضر و توافقات کمیته راهبری
 8. تفسیر مواد توافقنامه در صورت وجود ابهام یا اختلاف
 9.  کلیه دریافتی‌های ناشی از اجرای توافقنامه به حسابی که کمیته راهبری با رعایت قوانین و مقررات حاکم بر  شرکت ارتباطات زیرساخت و طرفین قرارداد تعیین می‌کند، واریز خواهد شد.

گفتنیست در این تفاهمنامه تاکید شده که مالکیت اراضی کماکان متعلق به شرکت ارتباطات زیرساخت است.

به نظر می‌رسد دو نهاد دولتی مرتبط با شرکتهای دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال قصد دارند با این همکاری منحصر به فرد، یک سیلیکون ولی بومی ایجاد کنند؛ موضوعی که بارها توسط «سورنا ستاری»، رییس معاونت علمی ریاست جمهوری به آن اشاره شده و پارک اقتصاد دیجیتال ایران شاید بتواند تحقق‌بخش این ایده باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی