ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بینایی ماشین
تکنولوژی

IBM از توسعه فناوری‌های تشخیص چهره دست کشید؛ نگرانی از نقض حریم خصوصی

مدیرعامل IBM، «ارویند کریشنا» در نامه‌ای به کنگره اعلام کرده که این شرکت عرضه نرم افزارهای تشخیص یا تحلیل چهره را متوقف می‌کند و از تحقیق و توسعه در این بخش دست می‌کشد. در این ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۰

مدیرعامل IBM، «ارویند کریشنا» در نامه‌ای به کنگره اعلام کرده که این شرکت عرضه نرم افزارهای تشخیص یا تحلیل چهره را متوقف می‌کند و از تحقیق و توسعه در این بخش دست می‌کشد.

در این نامه نوشته شده:

««IBM قاطعانه مخالف استفاده از هر نوع فناوری از جمله تشخیص چهره برای نظارت جمعی، ایجاد پروفایل بر اساس نژاد، نقض حقوق و آزادی‌های انسان یا اهداف دیگری است که با ارزش‌های ما و اصول اعتماد و شفافیت مطابقت ندارد. به اعتقاد ما، اکنون زمان گفتگوی ملی در مورد این است که چگونه فناوری تشخیص چهره توسط آژانس‌های قانونی مورد استفاده قرار بگیرد.»

نرم افزارهای تشخیص چهره به لطف هوش مصنوعی در یک دهه اخیر پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. در مقابل از آنجایی که این نرم افزارها اغلب توسط شرکت‌های خصوصی توسعه پیدا می‌کنند، معمولا از مشکلات نژادی بهره می‌برند که سوءاستفاده دستگاه‌های قانونی را در پی دارد. علاوه بر این، فناوری تشخیص چهره متهم به نقض حریم شخصی افراد است.

تکنولوژی تشخیص چهره

آمازون یکی از شرکت‌هایی است که نرم افزار تشخیص چهره به سازمان‌های اجرای قانون می‌فروشد. این برنامه که «Rokognition» نام دارد، به علت دقت پایین تا به امروز چندین بار مورد انتقاد قرار گرفته است. یکی دیگر از شرکت‌های فعال در این حوزه، «Clearview AI» نام دارد که از اوایل سال جاری میلادی تحت نظر است چرا که فناوری توسعه یافته توسط این شرکت از ۳ میلیارد تصویر استفاده می‌کند و در اختیار شمار بالایی از شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های قانونی قرار دارد.

شرکت IBM برای رفع مشکل تعصب در فناوری تشخیص چهره خود، اطلاعات عمومی در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد اما در ژانویه ۲۰۱۹ مشخص شد که این شرکت در حال بررسی اطلاعات با استفاده از ۱ میلیون تصویر فلیکر بدون اجازه افراد است، البته این تصاویر با مجوز منتشر شده بودند.

کریشنا در نامه خود از اصلاحات در پلیس حمایت و اعلام کرده که اکثر پرونده‌های سوءرفتار نیروهای پلیس باید تحت نظارت دادگاه فدرال قرار بگیرند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی