ترامپ خواستار محروم کردن مایکروسافت از قراردادهای دولتی شد

در پی انصراف مایکروسافت از ارائه فناوری‌های تشخیص چهره به پلیس آمریکا، احتمال کنار گذاشتن این شرک از قراردادهای دولتی بالا گرفته است.

مایکروسافت روز گذشته اعلام کرد تا زمانی که قانونی جامع درباره نحوه استفاده از فناوری تشخیص چهره با حفظ حقوق شهروندان به تصویب نرسد از فروش این فناوری به پلیس آمریکا خودداری خواهد کرد. کمپانی ردموندی این تصمیم را به دنبال فشار گروهی از کارکنان شرکت اتخاذ کرد که در یک گروه فیسبوکی خواستار لغو قراردادها با آژانس‌های مجری قانون و حمایت از جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» شده بودند.

ظاهرا این تصمیم به مذاق دولت آمریکا خوش نیامده چرا که دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده توییتی از «ریچارد گرینل»، سفیر سابق آمریکا در آلمان و سرپرست سازمان اطلاعات ملی را بازنشر کرده که در آن به لزوم کنار گذاشتن مایکروسافت از پروژه‌های ملی تاکید شده:

«آنها باید از قراردادهای دولتی محروم شوند. خودداری از فروش فناوری به اداره پلیس نباید بدون عواقب باقی بماند.»

گرینل در این توییت مستقیما ترامپ را مورد خطاب قرار داده و بازنشر آن از سوی رییس جمهور نشان دهنده موافقت وی با این دیدگاه است.

همکاری مایکروسافت با پلیس در زمینه فناوری های هوشمند پدیده تازه‌ای نیست اما نارضایتی‌ها از رفتار پلیس پس از انتشار تصاویر مرگ «جرج فلوید» به بالاترین حد رسیده. ظاهرا همین مساله باعث شده علاوه بر مایکروسافت آمازون استفاده پلیس از تکنولوژی شناسایی چهره این شرکت را برای یکسال ممنوع کرده و IBM هم به کلی از خیر توسعه و فروش این فناوری‌ها بگذرد.

هرچند مایکروسافت بخش عمده‌ای از درآمد خود را مدیون مشتری ها خصوصی است اما با سازمان‌های دولتی هم همکاری گسترده‌ای دارد که واضح‌ترین آنها پروژه ۱۰ میلیارد دلاری JEDI سرویس های پردازش ابری پنتاگون است. در صورت کنار گذاشته شدن ردموندی‌ها از مناقصه‌های دولتی این شرکت با زیان هنگفتی مواجه خواهد شد اما در صورت عملی شدن تصمیم ترامپ بعید است به سادگی هم تسلیم آن شوند.

Mobit

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟