اخترشناسان برای اولین بار موفق به شناسایی نور سبز درخشان در اطراف مریخ شدند

اخترشناسان برای اولین بار موفق به شناسایی نور سبز درخشان در اطراف مریخ شدند

مدارگرد ردیاب گاز «اگزومارس» (TGO) اخیرا موفق به شناسایی رنگ سبز در اتمسفر مریخ شده که برای اولین بار چنین پدیده‌ای شبیه به شفق قطبی در سیاره‌ای غیر از زمین به چشم می‌خورد.

تابش و درخشش رنگ سبز آسمان در سیاره ما به علت تابش اکسیژن، با برخورد با الکترون‌های موجود در اتمسفر به وسیله باد خورشیدی است. در حالی که شفق قطبی یکی از نمونه‌های بارز این پدیده است، تقریبا در تمام مواقع با آن روبه‌رو می‌شویم. این پدیده می‌تواند شب‌ها به علت ترکیب دوباره مولکول‌هایی که در طول روز توسط بادهای خورشیدی از هم جدا شده‌اند، ایجاد شود.

در حالی که پیش‌بینی می‌شد چنین پدیده‌ای در سیارات دیگر نیز وجود دارد، مشاهده آن بسیار سخت بود چرا که آن‌ها سطح روشنی دارند. حالا اخترشناسان در سازمان فضایی اروپا (ESA) برای اولین بار موفق به شناسایی چنین پدیده‌ای دور مریخ شده‌اند.

برای مشاهده این پوشش سبز رنگ باید زاویه دید را تغییر داد. برخی از جذاب‌ترین تصاویر هاله سبز رنگ زمین توسط ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) از نقطه خاصی گرفته شده‌اند. برای مشاهده این هاله بجای نگاه مستقیم به سطح زمین، باید زاویه دید افقی داشت.

درخشش رنگ سبز اطراف زمین

حالا تیم ESA نیز از همین منطق برای مریخ استفاده کرده است. آن‌ها زاویه طیف‌سنج فرابنفش و نور مرئی (UVIS)، وسیله‌ای روی TGO که اغلب به سمت سطح سیاره است را دستکاری کردند. یکی از نویسندگان این مقاله، «Ann Carine» اعلام کرده:

«مشاهدات قبلی هیچ‌گونه درخشش رنگ سبز در مریخ را ثبت نکرده بودند، بنابراین تصمیم گرفتیم زاویه UVIS را تغییر دهیم و آن را به سمت لبه مریخ بگیریم، مشابه چشم‌اندازی که شما در تصاویر گرفته شده از زمین توسط ISS می‌بینید.»

این تیم تصاویر گرفته شده از اتمسفر در این زاویه را برای مدت ۷ ماه مورد مطالعه قرار داد و آن‌ها را از ارتفاعات مختلف، ۲۰ تا ۴۰۰ کیلومتر اسکن کرد. در تمام این موارد درخشش سبز رنگ ایجاد شده توسط اکسیژن در این سیاره وجود داشت. آزمایش‌های دقیق‌تر نشان می‌دهد که درخشش سبز رنگ در این تحقیق اغلب توسط اکسیژن حاصل از شکافت کربن دی‌اکسید با تشعشع خورشید ایجاد می‌شود.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato