نتیجه جالب یک تحقیق: افرادی که ساعت مچی می‌بندند وظیفه شناس ترند

نتیجه جالب یک تحقیق: افرادی که ساعت مچی می‌بندند وظیفه شناس ترند

محققان دانشکده علوم و مهندسی دانشگاه گلاسکو با انجام مطالعه‌ای جدید صفات شخصیتی افرادی که ساعت می‌بندند را با افرادی که از ساعت استفاده نمی‌کنند مقایسه کردند. آن‌ها در این تحقیق به دنبال رسیدن به پاسخ این سوال بودند که آیا بستن ساعت مچی ارتباطی با برخی صفات شخصیتی دارد یا خیر.

این تحقیق با ۱۱۲ شرکت کننده بین ۱۷ تا ۵۴ سال انجام شد. در این تحقیق از کسانی که اغلب ساعت مچی می‌بندند درخواست شد تا تست شخصیتی TIPI را پر کنند. این تست شامل ده سوال می‌شود و جنبه‌های ساده‌ای از شخصیت فرد مثل درون گرایی یا برون گرایی، تمایل به مبارزه طلبی، وظیفه شناسی و غیره را ارزیابی می‌کند.

نتایج اولیه تحقیق نتایج جالبی به دنبال داشت و محققان را تشویق کرد تا تحقیق را در مقیاس بزرگ تری انجام دهند که نتایج تحقیق اولیه را تأیید کرد و خبر خوبی برای کسانی که ساعت مچی می‌بندند به همراه آورد.

محققان دریافتند شرکت کنندگانی که اغلب ساعت مچی می‌بندند، خود را به طور قابل توجهی وظیفه شناس تر از افرادی که ساعت نمی‌بندند معرفی کرده‌اند. همچنین شرکت کنندگانی که اغلب ساعت مچی می‌بندند، امتیاز کمتری در برون گرایی، موافقت با دیگران و گشاده رویی کسب کرده ولی امتیاز بالاتری در ثبات عواطف و احساسات به دست آورده‌اند.

تحلیل عمیق تر نتایج این تحقیق نکات جالبی را آشکار کرد. محققان می‌گویند: «تصمیم به بستن ساعت مچی نوعی نشانه اجتماعی برای افرادی است که احتمالا وظیفه شناس تر هستند. آزمایش شرکت کنندگان بیشتر این مورد را تأیید کرد. ما همچنین تغییرات چندمتغیره‌ای در خصوصیات شخصیتی بین دو گروه پیدا کرده ایم و متوجه شدیم میزان برون گرایی و گشاده رویی در افرادی که ساعت می‌بندند کمتر است. در نهایت، افرادی که ساعت می‌بندند با زودتر حاضر شدن در قرار ملاقات‌ها در مقایسه با افرادی که ساعت مچی ندارند، به گونه‌ای رفتار می‌کنند که سطوح بالاتر وظیفه شناسی را نشان می‌دهد.»

محققان می‌گویند سادگی ساعت مچی استاندارد باعث شده تا بازار از ساعت‌های هوشمند با قابلیت‌های متنوع اشباع شود. به گفته آن‌ها ساعت‌های هوشمند را اغلب افرادی خریداری می‌کنند که می‌خواهند از قابلیت‌های تندرستی آن‌ها استفاده کنند. بنابراین تمایل برخی افراد به بستن ساعت مچی معمولی احتمالاً از سطح بالاتر وظیفه شناسی در آن‌ها خبر می‌دهد. به گفته آن‌ها کسانی که ساعت مچی معمولی می‌خرند، انگیزه بیشتری برای دانستن زمان دارند، بنابراین افراد با نظم تری شده و در نتیجه تلاش می‌کنند وظیفه شناس‌تر باشند.

به گفته محققان موبایل را از لحاظ چگونگی درک زمان و تأثیر آن بر وقت شناسی نمی‌توان جایگزین ساعت کرد.

یافته های این تحقیق در ژورنال NCBI منتشر شده است.

نظرات ۱۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato