همه چیز درباره آیفون 13
روسیه سال ۲۰۲۳ دو توریست را به ایستگاه فضایی بین المللی می‌برد

روسیه سال ۲۰۲۳ دو توریست را به ایستگاه فضایی بین المللی می‌برد

پس از یک دهه دوری روسیه از توریسم فضایی، سازمان فضایی فدرال این کشور موسوم به «روسکوسموس»، از ارسال دو توریست به ایستگاه فضایی بین المللی با فضاپیمای سایوز در سال ۲۰۲۳ خبر داد. در اتفاقی بی سابقه یکی از توریست‌ها با کمک یکی از فضانوردان روسیه راهپیمایی فضایی انجام خواهد داد.

روسکوسموس به منظور محقق کردن این مأموریت، در حال همکاری با شرکتی آمریکایی به نام Space Adventures است. این شرکت مسئول برنامه ریزی سفرهای فضایی برای مشتریان متمول بوده و در گذشته برای ارسال هفت نفر به ایستگاه فضایی بین المللی با سازمان فضایی فدرال روسیه همکاری کرده است. این دو شرکت آخرین بار سپتامبر ۲۰۰۹ یک توریست را به ایستگاه حمل کردند.

پس از آن روسکوسموس تقریباً تمام فعالیت‌های مربوط به توریستم فضایی را به منظور کمک به ناسا برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی و بازگرداندن آن‌ها به زمین متوقف کرد. پس از بازنشستگی شاتل‌های فضایی در سال ۲۰۱۱ فضاپیمای سایوز به تنها وسیله حمل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی تبدیل و سفرهای توریستی تقریباً به دست فراموشی سپرده شد.

نمایی از فضاپیمای سایوز روسیه که توریست ها را به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد برد.

اما حالا اوضاع فرق کرده است. اسپیس اکس اخیراً فضانوردان ناسا را با فضاپیمای کرو دراگون از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی حمل کرد و قصد دارد در آینده به طور پیوسته سفرهای توریستی انجام دهد.

بوئینگ نیز با کپسول خود به نام CST-100 Starliner که در حال حاضر مراحل ساخت را پشت سر می‌گذارد، در کنار اسپیس اکس فضانوردان ناسا را به ایستگاه فضایی بین المللی حمل خواهند کرد. این‌ها یعنی ناسا دیگر به طور کامل به فضاپیمای سایوز وابسته نیست و صندلی‌های بیشتری در این فضاپیما خالی خواهند شد. با این تفاسیر روسکوسموس دوباره می‌تواند انجام سفرهای توریستی را از سر بگیرد.

تاکنون از معدود شهروندان عادی که موفق به رفتن به ایستگاه فضایی بین المللی شده‌اند، هیچ کدام راهپیمایی فضایی انجام نداده‌اند. راهپیمایی فضایی کاری بسیار پر زحمت بوده و به ساعت‌ها تمرین کردن روی زمین نیاز دارد. شرکت Space Adventures می‌گوید کاندیدهای قبول شده باید تمرینات مخصوص و شبیه سازی‌های کامپیوتری را با موفقیت پشت سر بگذارند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato