افزایش قیمت و حذف بعضی بسته‌های بلند مدت اینترنت ایرانسل و همراه اول

دو اپراتور همراه اول و ایرانسل تغییراتی در بسته‌های اینترنت خود داده‌اند. این تغییرات باعث شده است تا برخی از بسته‌ها افزایش قیمت پیدا کنند و برخی دیگر نیز که نزد کاربران محبوب بودند، مانند بعضی بسته‌های بلند مدت، به شکل کامل حذف شوند. این تغییر در پایان هفته انجام و باعث شد کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی به دو اپراتور اصلی کشور انتقاد کنند.

با مراجعه به دو اپلیکیشن «همراه من» و «ایرانسل من»، متوجه تغییرات قیمتی در بسته‌های اینترنتی خواهید شد. اگرچه همراه اول و ایرانسل به شکل رسمی توضیحی نداده‌اند که به شکل میانگین کل بسته‌ها چند درصد افزایش قیمت داشته‌اند اما می‌توان دید که دست کم اگر اینترنت غیر داخلی را در نظر بگیریم، افزایش قیمت در بعضی موارد به ۲ برابر نیز می‌رسد. از سوی دیگر با کنکاشی بیشتر در این دو اپلیکیشن، پی به این نکته خواهید برد که برخی از بسته‌ها و به خصوص بسته‌های بلند مدت (شش ماهه و یکساله که عمدتا از حجم اینترنت بالایی برخوردار بودند) حذف شده و یا مقدار حجم ارائه شده در آنها کاهش نسبی داشته است.

بسته‌های اینترنتی اپراتور اول بیشتر از آنکه تغییر قیمت داشته باشند، تغییرات زیادی در حجم ارائه شده در آنها اعمال شده است. به عنوان مثال بسته‌ای که پیش‌تر ۱۵ گیگابایت اینترنت بین‌الملل (معادل ۳۰ گیگابایت اینترنت داخلی) حجم به مشترک ارائه می‌داد، حالا تبدیل به دو قسمت ۷.۵ گیگابایتی شده: ۷.۵ گیگابایت اینترنت بین‌الملل و ۷.۵ گیگابایت اینترنت داخلی (معادل ۱۵ گیگابایت اینترنت داخلی). جدا از پیچیدگی ترکیب این بسته‌ها و سردرگمی مخاطب، همراه اول تقریبا نصف حجم بسته‌های پیشین را با همان قیمت قبلی به مشترکین خود ارائه می‌دهد و این موضوع در اپلیکیشن و وبسایت این اپراتور اعمال شده است.

از آنسو ایرانسل تغییرات بیشتری در بسته‌ها ارائه داده است. برخی از بسته‌های محبوب این اپراتور به طور کلی حذف شده‌اند و برخی از آنها نیز با یک افزایش قیمت نسبی (تقریبا دو برابری) روبرو شده‌اند. به عنوان مثال تا دهم تیرماه یک بسته ۹۰روزه ۲۴ گیگابایتی ایرانسل که با قیمت ۵۸هزار تومان قابل خریداری بود، حالا به یک بسته ۹۰ روزه با حجم ۱۷ گیگابایتی تبدیل شده و قیمت آن نیز ۷۹ هزار تومان شده است؛ در حالی که پیش‌تر یک بسته ۹۰ روزه ۱۷ گیگابایتی قیمتی معادل ۴۷ هزار تومان داشت.

بسته‌های بلند مدت ایرانسل نیز از مقدار حجم اینترنت ارائه شده در آنها کاسته شده است. به عنوان مثال حالا بسته‌ یکساله این اپراتور تنها با محدودیت ۳۶ گیگابایت در سال (ماهی ۳ گیگ) ارائه می‌شود و دیگر خبری از حجم‌های بالاتر (۷۲ گیگابایت و ۴۸ گیگابایت) نیست.

نکته جالب توجه در اپراتور ایرانسل اینست که اولا قیمت بسته‌های اینترنتی در وبسایت این اپراتور همچنان به نرخ قبل محاسبه شده و کاربران می‌توانند از طریق سایت به انواع بسته‌ها با قیمت‌های پیشین دسترسی داشته باشند و نکته دوم اینکه برخی بسته‌های فعال مشترکین از طریق اپلیکیشن می‌توانند با قابلیت خرید مجدد، با همان نرخ قبلی تمدید شوند؛ ولو اینکه این بسته در مجموعه بسته‌های فعلی موجود در اپلیکیشن ایرانسل من وجود نداشته باشد.

بسته‌های قدیمی ایرانسل با نرخ پیشین در وبسایت این اپراتور موجود است

در این میان باید بار دیگر تاکید شود که افزایش قیمت و یا تغییرات در حجم بسته‌ها در تمامی موارد رخ نداده و هنوز هم بسته‌هایی با نرخ قبلی و حجم پیشین در هر دو اپراتور مشاهده می‌شود.

ناگفته نماند از دیروز که این تغییرات اعمال شده، بسیاری از بسته‌های اینترنتی در اپلیکیشن دو اپراتور کشور دائما در حال تغییر است و به نظر می‌رسد هنوز این دو اپراتور به یک جمع‌بندی نهایی برای ارائه بسته‌های جدید با نرخ جدید نرسیده‌اند. به عنوان مثال تا دیروز بسته‌های ۳۰ روزه ایرانسل دارای حجم‌های متفاوت و قیمت‌های بالاتری نسبت به قبل بود اما از صبح امروز اساسا بسته‌های ۳۰ روزه ایرانسل در اپلیکیشن «ایرانسل من» تنها با حجم‌های یک و دو گیگابایت ارائه می‌شود که مقدار چندان منطقی برای مصرف یک ماه کاربران نیست. به نظر می‌رسد این دو اپراتور در حال بازبینی حجم‌ها و تعیین قیمت‌ها هستند.

گفتنیست پیش‌تر سازمان رگولاتوری و خود مسئولین اپراتورها چندین بار اعلام کرده‌ بودند که قیمت بسته‌های اینترنتی اپراتورها کمتر از مقدار قانونی آن است و به نظر می‌رسد با این افزایش قیمت، قیمت‌ها به نرخ مصوب رگولاتوری بیشتر نزدیک شده است. بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده خطوط اینترنت ثابت از قیمت پایین بسته‌های اپراتورهای همراه گلایه داشتند و از آنسو کاربران نرخ‌های این بسته‌ها را گران می‌دانستند.

گران شدن بسته‌های اینترنت همراه می‌تواند باعث جلب توجه مخاطبین به اینترنت ثابت و پروژه توسعه VDSL باشد که سرعتی چندین برابر از سرعت فعلی اینترنت ثابت مشترکین به آنها ارائه می‌کند، اگرچه دریافت این سرویس‌ها هنوز برای همگان امکان پذیر نیست و ممکن است دریافت یک سرویس اینترنت ثابت با سرعت بالای VDSL برای برخی شهروندان بیش از یک سال به طول انجامد.

در پایان ذکر این نکته ضروریست که این تغییرات قیمتی و حجمی در بسته‌های اپراتور رایتل و اپراتور مجازی شاتل موبایل رخ نداده و این اپراتورها کماکان بسته‌های قبلی خود را با نرخ گذشته به مشترکین خود ارائه می‌کنند.

مطالب مرتبط

قیمت گوشی هوشمند در کشورهای مختلف چند درصد حقوق ماهانه است؟

در سال ۲۰۲۰ به سر می بریم و حالا تلفن های هوشمند به جای آنکه کالای لوکس باشند نوعی ضرورت به حساب می آیند؛ در این برهه نداشتن گوشی هوشمند به معنای محروم شدن از بسیاری مزایای اینترنت است با این حال میلیاردها نفر از مردم دنیا از این گجت کاربردی محرومند چرا که خرید... ادامه مطلب

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

نظرات ۲۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟