مرگ صدها هندی بر اثر صاعقه؛ کارشناسان تغییرات اقلیمی را مقصر می‌دانند

طی ده روز گذشته ۱۴۷ نفر در استان بیهار واقع در شمال هند به خاطر اصابت صاعقه با زمین جان خود را از دست داده‌اند؛ محققان بر این باور هستند که این حجم از حوادث و بروز شرایط نامساعد جوی، نشانه‌هایی واضح از تغییر اقلیم کره زمین هستند.

طبق گزارش‌های رسمی منتشر شده توسط مراجع رسمی هندوستان، از اواخر ماه مارس ۲۰۲۰ به بعد، بیشتر از ۲۱۵ نفر که غالبا کشاورزان، کارگران روستایی و دامداران بوده‌اند، به خاطر وقوع رعدوبرق در فقیرترین استان کشور کشته شده‌اند.

«لاکشمشوارا رای» وزیر مدیریت بحران استان بیهار در این رابطه توضیح داده: «متخصصین هواشناسی، دانشمندان و مقامات کشور به من خبر داده‌اند که افزایش دما به خاطر تغییر اقلیم، دلیل اصلی افزایش و وقوع این دست از صاعقه‌ها هستند. متاسفانه خبردار شدیم همین شنبه ۲۵ نفر دیگر نیز کشته شده‌اند». البته این موضوع را باید در نظر داشت که طی ماه ژوئن الی سپتامبر، به موجب بادهای موسمی در هندوستان، رخداد صاعقه رایج است.

hamrah-mechanic

اما مقامات این کشور تاکید دارند که نرخ مرگ و میر ناشی از اصابت رعدوبرق در این بازه زمانی در سال جاری، از رکورد سال‌های قبل بالاتر رفته. به عنوان مثال پارسال تنها ۱۷۰ نفر به این دلیل کشته شدند. «عبدوس ستار» متخصص هواشناسی بیهار نیز این اتفاقات را به طور مستقیم به تغییرات در اتمسفر مرتبط می‌داند، که ناشی از افزایش دما و رطوبت بیش از حد است.

در همین رابطه دولت هند اپلیکیشنی طراحی و منتشر کرده که احتمال وقوع صاعقه‌های خطرناک را اطلاع‌رسانی می‌کند. اما معمولا کشاورزان فقیر تلفن هوشمند ندارند.

گفتنی است از ابتدای ماه آپریل به بعد ۲۰۰ نفر هم در استان اوتار پرادش به خاطر برخورد رعدوبرق کشته شده‌اند. طبق آمار رسمی طی سال ۲۰۱۸ بیشتر از ۲۳۰۰ نفر در هند به این علت جان خود را از دست داده‌اند و این رویه رو به رشد است.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

انفجار بیروت؛ آمونیوم نیترات چگونه لبنان را به لرزه درآورد

شب گذشته انفجاری مهیب در بندر بیروت رخ داد که گفته می‌شود به خاطر بروز حادثه در انباری حاوی ۲۷۰۰ تن آمونیوم نیترات بوده است. تا این لحظه گزارش‌ها حاکی از آن هستند که بیشتر از صد نفر به خاطر این انفجار جان خود را از دست داده‌اند و نزدیک به پنج هزار نفر نیز... ادامه مطلب

انفجار مخرن استارشیپ SN7 اسپیس ایکس در تست فشار [تماشا کنید]

مخزن عظیم جدیدترین نمونه آزمایشی استارشیپ شرکت اسپیس ایکس، SN7 طی آزمایش فشار در جنوب تگزاس منفجر و نابود شد.اسپیس ایکس در «Boca Chica» در حال انجام آزمایش فشار روی این مخزن بود که ناگهان منفجر می‌شود. فاصله میان آزمایش و تست قبلی نزدیک به یک هفته است که البته در آزمایش قبلی، این مخزن با... ادامه مطلب

انفجار پروتوتایپ راکت استارشیپ حین آزمایش [تماشا کنید]

چهارمین نمونه آزمایشی راکت استارشیپ اسپیس ایکس لحظاتی پس از شروع آزمایش در تگزاس منفجر شد که نابودی آن و آسیب به محل آزمایش را در پی داشت.در حالی این راکت منفجر شده که امروز اسپیس ایکس قصد دارد فضانوردان ناسا را روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی کند، ماموریتی که چند روز پیش به علت شرایط... ادامه مطلب

گشتی در چرنوبیل، 30 سال پس از فاجعه هسته ای

نام «چرنوبیل» را بسیاری از ما شنیده ایم و می دانیم به یکی از فاجعه بارترین حادثه های هسته ای تاریخ بر می گردد که به موجب آن در ششم اردیبهشت سال 1365 قریب به 5 میلیون نفر آسیب دیدند و شهر 48 هزار نفری چرنوبیل خالی از سکنه شد.این شهر که در کیف، پایتخت... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟