نوجوانانی که دیر می‌خوابند، بیشتر به آسم و آلرژی مبتلا می‌شوند

نوجوانانی که ترجیح می‌دهند تا دیروقت بیدار مانده و در عوض صبح‌ها نیز دیرتر از خواب بیدار شوند، در مقایسه با سایرین بیشتر در خطر ابتلا به بیماری آسم و انواع آلرژی قرار دارند.

طبق گزارشی که در نشریه ERJ Open Research منتشر شده، ابتلا به بیماری آسم ارتباط مستقیم و قدرتمندی با ساعت داخلی بدن دارد، و بر هم زدن ساعات خواب می‌تواند زمینه کافی را برای بروز علائم و نشانه‌های این بیماری التهابی رایج را فراهم کند.

این نتایج اشاره مستقیمی به اهمیت رعایت زمان‌بندی صحیح ساعات خواب، به خصوص برای نوجوانان دارد و پرونده تازه‌ای از تحقیقات را روی میز متخصصان و پزشکان گذاشته است.

malltina

دکتر «سابهابراتا مویترا» از دانشگاه آلبرتای کانادا در این رابطه توضیح می‌دهد: «آسم و بیماری‌های آلرژیک در بین کودکان و نوجوانان بسیار شایع هستند و نرخ فراگیری آن رو به رشد است. می‌دانیم که بخشی از این شیوع بیشتر به خاطر قرار گرفتن افراد در معرض آلودگی هوا و استعمال دخانیات است، اما می‌بایست با سایر موارد تاثیرگذار نیز آشنا شویم».

«خوابیدن و هورمون خواب ملاتونین به عنوان المانی تاثیرگذار در ابتلا به آسم شناخته می‌شود، بنابراین باید بدانیم دیر خوابیدن تا چه اندازه روی خطر بیماری آسم تاثیر می‌گذارد.»

با در نظر داشتن شرایط محیطی زندگی، مثل سیگار کشیدن اطرافیان یا خود نوجوانان، تحقیقات نشان داده کسانی که ترجیح می‌دهند دیروقت به خواب بروند و صبح‌ها دیر بیدار شوند، حدودا سه برابر بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به آسم قرار می‌گیرند. احتمال رنج بردن از بیماری‌های آلرژیک مثل آبریزش مداوم بینی هم در کسانی که دیر می‌خوابند دو برابر بیشتر از سایرین است.

دکتر مویترا در این رابطه توضیح می‌دهد: «هنوز مطمئن نیستیم که دیر خوابیدن ارتباط مستقیمی با آسم داشته باشد، اما می‌دانیم که در کسانی که زود به خواب نمی‌روند هورمون خواب ملاتونین از چرخه صحیح خارج می‌شود و همین موضوع به احتمال زیاد سبب می‌شود بدن واکنش‌هایی آلرژیک از خود نشان دهد».

«می‌دانیم کودکان و نوجوانان در این عصر به خاطر استفاده از موبایل‌ها، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های سرگرم‌کننده، دیروقت به خواب می‌روند. کشفیات جدید می‌تواند سبب شود کودکان به کاهش زمان استفاده از گجت‌های تکنولوژیک تشویق شوند و به طور کلی زندگی خود را بهتر تنظیم کنند. داشتن دانش کافی در مورد مضرات دیر خوابیدن، می‌تواند به اجتناب از ابتلا به انواعی از بیماری‌ها جلوگیری کند.»

محققین در تلاش هستند با شناخت بیشتر این موضوع و ادامه آزمایشات روی نوجوانان سیزده یا چهارده ساله، به راهی برای کاهش عوارض دیر خوابیدن و خطرات ابتلا به بیماری آسم و سایر بیماری‌های آلرژیک دست یابند.

مطالب مرتبط

بیماری لثه می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد

مطالعه جدید نشان می‌دهد بیماری شدید لثه و فقدان دندان می‌تواند خطر ابتلا به بیماری زوال عقل را افزایش دهد.محققان در تحقیقی که چندین سال طول کشید، ۸ هزار و ۲۷۵ مرد و زن با میانگین سن ۶۳ سال را مورد مطالعه قرار داده و پس از گذشت بیش از ۱۸ سال دریافتند که ۱۹... ادامه مطلب

مرگبارتر از کرونا ویروس؛ شیوع سینه پهلوی ناشناخته در قزاقستان

دولت چین با انتشار گزارشی از شیوع نوع ناشناخته ای از سینه پهلو که مرگبارتر از کرونا ویروس است، در قزاقستان خبر داده و این در حالیست که قزاقستان این گزارش را رد کرده است. روز گذشته سفارت چین در قزاقستان به شهروندان خود که در این کشور  آسیای مرکزی زندگی می کنند هشدار داد... ادامه مطلب

محققان با کاشت تراشه‌ای در مغز معلولان نخاعی توان حرکت را به آنها بخشیدند

محققان آمریکایی سیستمی ابداع کرده‌اند که با کار گذاشتن یک تراشه در مغز افراد دچار آسیب نخاعی، حس لامسه و حرکت را به آنها باز می‌گرداند.حس گرمای ناشی از نزدیک شدن بیش از حد به آتش یا لمس گل‌ها مواردی است که برای ما عادی محسوب می‌شود اما میلیون‌ها نفری که در سراسر دنیا دچار  آسیب... ادامه مطلب

تحقیق جدید از نقش آنتی‌بادی‌ها در درمان وسواس فکری-عملی خبر می‌دهد

محققان در مطالعه‌ای جدید موفق به کشف پروتئینی شده‌اند که به بروز رفتارهای اضطراب و استرس گونه‌ای که در اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) مشاهده می‌شوند، ربط دارد. مسدودسازی این پروتئین در موش‌ها به کاهش رفتارهای اضطرابی منجر شده است و می‌توان به کمک آن در آینده پادتنی را برای درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات روانی... ادامه مطلب

درمان دیابت در موش به کمک سلول‌های بنیادی

یکی از روش های درمان دیابت تبدیل سلول های بنیادی به سلول های بتا است. حال محققان روش مؤثرتری برای تبدیل این سلول ها پیدا کرده و موفق شدند دیابت را در موش ها درمان کنند.محققان دانشگاه واشنگتن پیشتر دریافته بودند که تبدیل سلول های بنیادی به سلول های تولید کننده انسولین و تزریق آنها... ادامه مطلب

آزمایش داروهای HIV برای درمان ویروس کرونا

دولت ژاپن اعلام کرد که کارآزمایی های بالینی برای آزمایش روش های درمان ویروس کرونا را آغاز کرده است. دولت این کشور به جای توسعه داروهای جدید، از داروهای موجود که برای درمان ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) و دیگر بیماری های ویروسی به کار می روند، استفاده می کند.کرونا ویروس جدید که اخیراً COVID-19... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟