میدان مغناطیسی زمین ۱۰ برابر سریع‌تر از آنچه قبلا تصور می‌شد تغییر می‌کند

طبق یافته‌های جدید محققین دانشگاه لیدز و دانشگاه کالیفرنیا، میدان مغناطیسی کره زمین حدودا ده برابر سریعتر از آنچه قبلا تصور می‌شد تغییر می‌کند.

میدان مغناطیسی زمین از دو قطب مغناطیسی تشکیل شده که به صورت تقریبی در آمریکای شمالی و قطب جنوب واقع شده‌اند. اما این قطب‌ها هرگز به طور ثابت در یک نقطه قرار ندارند و به تدریج تغییر مکان می‌دهند. یافته‌ها حاکی از آن هستند که سریع‌ترین تغییر در میدان مغناطیسی زمین که ۲.۵ درجه در سال بوده، به حدود ۳۹ هزار سال قبل بر می‌گردد.

با مطالعات جدید صورت گرفته دانشمندان و زمین شناسان به شناختی از جریان چرخش آهن، حدود ۲۸۰۰ کیلومتر زیر سطح کره زمین دست یافته‌اند که نشان می‌دهد این موضوع طی صد هزار سال گذشته چه اندازه روی حرکت میدان مغناطیسی زمین اثر گذاشته است.

همان گونه که گفته شد میدان مغناطیسی زمین به صورت مداوم در حال تغییر است. ماهواره‌های قرار گرفته در مدار زمین این فرصت را در اختیار دانشمندان قرار داده‌اند تا حرکت آن را دنبال کنند. زمین شناسان هم برای بررسی گذشته و تکامل میدان مغناطیسی در دوره‌های مختلف، تاثیر میدان‌ها روی رسوبات، جریان‌های مواد مذاب و مصنوعات ساخته شده توسط انسان را مورد بررسی قرار می‌دهند.

بدون شک تشخیص دقیق سیگنال‌های متصاعد شده از مرکز زمین امکان‌پذیر نیست، بنابراین باید این موضوع را در نظر داشت که نرخ تغییرات ثبت شده همگی تخمینی و با استفاده از تحلیل و تجزیه رسوبات هستند.

در این شرایط دانشمندان با در نظر داشتن تغییر شدید ۲.۵ درجه‌ای یاد شده در ۳۹ هزار سال پیش و رویدادهای مشابه، یافته‌های خود را در کامپیوتر شبیه‌سازی می‌کنند. به گفته پروفسور «کریس دیویس» محقق دانشگاه کالیفرنیا «اینکه آیا شبیه‌سازی‌های کامپیوتری می‌تواند به شکل دقیق رفتار فیزیکی میدان‌های مغناطیسی در گذشته را بازتاب دهد یا خیر، به همان اندازه بررسی رکوردهای ثبت شده از سوی زمین شناسان چالش برانگیز است.»

نتایج این شبیه‌سازی‌ها حاکی از آن هستند که سریع‌ترین تغییرات در میدان مغناطیسی ناشی از حرکت صفحه‌های برعکس در سطح هسته مایع کره زمین بوده‌اند. این صفحه‌ها که در عمق بسیار پایینی از عرض جغرافیایی حرکت می‌کنند، نشان دهنده آن هستند که ادامه تحقیقات می‌بایست در این محدوده‌ها صورت گیرد.

دیویس در این رابطه اضافه می‌کند: «ما دانش بسیار ناقصی از میدان مغناطیسی زمین در ۴۰۰ سال گذشته به قبل داریم. از آنجایی که این تغییرات سریع نشانگر رفتار هسته مایع زمین هستند، می‌توان از آنها اطلاعات بسیار مهمی در رابطه با رفتار عمق درونی زمین استنباط کرد. در این مورد اما توانسته‌ایم به توافق برسیم که سرعت تغییرات و حرکت میدان مغناطیسی خیلی سریع‌تر از آنچه تصور می‌کردیم بوده است.»

در حقیقت می‌توان گفت که قطب نماهای فعلی به صورت صحیح «شمال واقعی» را نشان نمی‌‌دهند. اگرچه نمی‌توان انتظار داشت که این دستگاه‌های سنتی مثل برخی فیلم‌های سینمایی علمی تخیلی، به صورت دائمی بچرخند، اما ایده تغییرات گسترده و سریع در میدان مغناطیسی زمین بیش از هر زمان دیگری منطقی و واقعی جلوه می‌کنند.

malltina

مطالب مرتبط

شناسایی سیارک در حال حرکت به سمت زمین توسط ۲ دختر دانش آموز هندی

دو دانش آموز دختر هندی سیارکی را شناسایی کرده اند که به آرامی در حال تغییر مدار و حرکت به سمت زمین است. رادهیکا (Radhika Lakhani ) و وایدهی (Vaidehi Vekariya) هر دو دانش آموزان کلاس دهم هستند و زمانی که روی یکی از پروژه های کلاسی شان کار می کردند با این سیارک که HLV2514... ادامه مطلب

افزایش بی سابقه انتشار گاز متان به دلیل فعالیت‌های انسانی

بیشتر تلاش‌های بشر برای مبارزه با گرمایش جهانی معطوف محدود کردن میزان دی اکسید کربن شده اند، اما متان نیز نقش قابل توجهی در گرم شدن زمین بازی می‌کند. تحقیقات جدید نشان می‌دهند انتشار این گاز گلخانه‌ای به حد بی سابقه‌ای رسیده و افزایش آن به دلیل مصرف سوخت‌های فسیلی و بالا رفتن فعالیت‌های کشاورزی... ادامه مطلب

توده یخی A-68A سه سال پس از جدایی بیش از هزار کیلومتر طی کرده است

اواخر تیر ماه ۹۶ یکی از بزرگترین توده‌های یخی دنیا به دلیل گرمایش زمین از قطب جنوب جدا شد. حال سه سال پس از این رویداد تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند این قطعه بیش از هزار کیلومتر سفر کرده و در طول سفر چند قطعه یخ کوچک از آن جدا شده‌اند.محققان سال‌ها ترک برداشتن کوه یخی... ادامه مطلب

سیارک‌ها؛ تهدید بالقوه یا منابع ارزشمند؟

۳۰ ژوئن یا ۱۰ تیر هر سال به عنوان روز جهانی سیارک‌ها نامگذاری شده. اجرامی که هر از گاهی با سر و صدای زیاد در مورد احتمال نابودی زمین به سمت ما می‌آیند اما در نهایت از بیخ گوشمان رد می‌شوند. سیارک‌ها جدای از تهدید به عنوان منبعی غنی از مواد معدنی هم در نظر... ادامه مطلب

قطب جنوب ۳ برابر سریع‌تر از دیگر مناطق زمین در حال گرم شدن است

مطالعات جدید نشان می‌دهند قطب جنوب در ۳۰ سال گذشته به خاطر افزایش دمای ناحیه گرمسیری اقیانوس سه برابر سریع تر از دیگر نقاط کره زمین گرم شده است.تا سال‌ها تصور می‌شد قطب جنوب حتی با افزایش دمای جنوبگان همچنان خنک می‌ماند. اما محققان اهل نیوزلند، بریتانیا و ایالات متحده با بررسی داده‌های ۶۰ ساله... ادامه مطلب

غروب خورشید در سیارات دیگر چطور دیده می شود؟ [تماشا کنید]

ناسا ویدیوی شبیه سازی شده جدیدی منتشر کرده که غروب خورشید در سیارات دیگر و برخی اقمار را نشان می دهد. هر کدام از این شبیه سازی ها براساس دیتایی انجام شده اند که از خود سیاره یا جو قمر آن به دست آمده است و برای آنکه مقایسه بهتری با غروب خورشید روی زمین... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟