انتقاد شدید خالق لینوکس از دستورات اینتل AVX-512: امیدوارم نابود شود

«لینوس توروالدز»، پدر لینوکس اخیرا اعلام کرده که خواهان نابودی افزونه‌بردار پیشرفته ۵۱۲ بیتی اینتل است و همچنین اعتراف کرده که نفرت غیرمنطقی از بنچمارک ممیز شناوری (FP) برای اثبات ارزش آن‌ها دارد.

به گزارش Phoronix، توروالدز در گفتگوی ایمیلی و در پاسخ به مقاله همین سایت درباره عدم پشتیبانی مجموعه ۱۱ کامپایلر GNU یا GCC 11 از «افزونه‌بردار پیشرفته ۵۱۲» (AVX-512) در دستورالعمل‌های کامپایلر در پردازنده‌های دسکتاپ اینتل برای سال ۲۰۲۱، «Alder Lake» از این شرکت انتقاد کرده. نسل آینده پردازنده‌های زئون اینتل با نام «Sapphire Roads» از AVX-512 پشتیبانی خواهند کرد.

توروالدز در ایمیلی نوشته:

«امیدوارم AVX-512 با یک مرگ دردناک بمیرد و با مرگ آن، اینتل اصلاح مشکلات واقعی بجای ساخت دستورالعمل‌های جادویی و ایجاد بنچمارک‌ها برای نمایش عملکرد خوب آن‌ها را شروع کند.»

خالق لینوکس درباره تمرکز اینتل روی بنچمارک‌های FP و عملکرد پردازنده‌های خود در ابررایانه‌ها و کامپیوترهای قدرتمند (HPC) نوشته:

«امیدوارم اینتل دوباره به اصول اولیه بازگردد: فرایند آن‌ها دوباره شروع به کار کند و بیشتر روی کدهای مرسوم که برای HPC نوشته نشده‌اند، تمرکز کنند. در روزهای اوج x86، رقبای اینتل همیشه آن را در FP شکست می‌دادند.»

لینوکس

توروالدز ادامه داده:

«عملکرد FP افتضاح بود و اهمیتی نداشت، چرا که هیچ کس خارج از بنچمارک‌ها به آن‌ها اهمیت نمی‌داد. این مسئله هم اکنون و در آینده درباره AVX-512 صادق خواهد بود. شما می‌توانید مواردی پیدا کنید که اهمیت دارند، اما آن‌ها باعث فروش ماشین‌ها نمی‌شوند. من ترجیح می‌دهم که بودجه برای موارد مرتبط‌تر و مهم‌تر استفاده شود.»

شرکت عملکرد وب کلودفلر درباره تاثیر AVX-512‌ روی عملکرد نوشته است. این کمپانی به مشتریان خود توصیه کرده که اگر برای وظایف با عملکرد بالا نیازی به استفاده از AVX-512 ندارند، اجرای آن روی سرور و دسکتاپ را غیرفعال کنید تا با فشار تصادفی مواجه نشوند.

توروالدز در ایمیل جداگانه‌ای از تنفر خود نسبت به بنچمارک‌های FP و واحدهای برداری سخن گفته است. به گفته خالق لینوکس، آن‌ها تلاش‌های بیهوده‌ای هستند و زمانی که برای سخت افزار و نرم افزار صرف می‌شود نیز هدر می‌رود.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟