ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

5G در ایران به آخرین مرحله فاز آزمایشی رسید

مجری طرح 5G در کشور از آماده بودن فاز آزمایشی این طرح در کشور خبر داد و تاکید کرد که به زودی پیاده‌سازی وسیع 5G در ایران صورت خواهد گرفت. به گفته «مهدی فسنقری» در ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۴ تیر ۱۳۹۹ | ۱۵:۱۲

مجری طرح 5G در کشور از آماده بودن فاز آزمایشی این طرح در کشور خبر داد و تاکید کرد که به زودی پیاده‌سازی وسیع 5G در ایران صورت خواهد گرفت.

به گفته «مهدی فسنقری» در حال حاضر تعداد محدودی از کشورها، شبکه نسل پنجم شبکه ارتباطی را اجرا کرده‌اند اما بیشتر کشورها در حال پیاده‌سازی یا اجرای پایلوت آن هستند و ایران نیز از جمله این کشورها است.

وی با اشاره به ویژگی‌های اصلی نسل پنجم شبکه ارتباطی گفت: «کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان بسیار بالا، ارتقا ارتباطات موبایل پهن باند و قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع از جمله ویژگی‌های نسل پنج ارتباطی است که این فناوری نوین ارتباطی را به‌عنوان یک فناوری تحول ساز که سایر جنبه‌های فناوری را نیز متحول می‌کند مطرح ساخته است.»

مجری طرح پایلوت 5G در ایران با اشاره به تصویب طرح کلان نسل پنجم شبکه ارتباطی در پژوهشگاه  ارتباطات در بهار سال جاری، اعلام کرده برنامه‌ریزی برای بهره‌مندی همه‌جانبه از تمام ظرفیت‌های علمی، فنی و اجرایی پژوهشگاه در طی ماه‌های گذشته انجام شده است.

وی اجرای پایلوت نسل پنجم ارتباطی (5G ) را اولین گام دستیابی به بستر توسعه و آزمون این فناوری عنوان کرد و گفت: «پژوهشگاه با دارا بودن ظرفیت علمی و پژوهشی در کنار بهره‌مندی از زیرساخت‌های دانشی و آزمایشگاهی مجهز، به‌روز و گسترده،‌ اولین گام عملیاتی و اجرایی برای ورود نسل پنجم شبکه ارتباطی به کشور را با آغاز عملیات پیاده‌سازی و اجرای پایلوت رقم زده است.»

به گفته فسنقری با راه‌اندازی بستر توسعه و آزمون نسل پنجم شبکه ارتباطی در پژوهشگاه، امکان مشارکت و حمایت از استارت‌آپ‌ها، دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و سایر بخش‌های خصوصی برای بهره‌برداری از خدمات این پایلوت در لایه‌های مختلف توسعه شبکه، فراهم خواهد شد. او باور دارد  ایجاد زمینه توسعه بومی و داخلی زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جهت ارائه سرویس در سال‌های پیش رو، از جمله مهم‌ترین کاربردهای این پایلوت در ادامه پیاده‌سازی طرح کلان نسل پنجم شبکه ارتباطی در پژوهشگاه خواهد بود.

فسنقری امیدوار است که  استارت‌آپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر بخش‌های متقاضی در لایه‌های مختلف این فناوری جهت توسعه محصولات بومی خود شرکت کنند و مورد حمایت قرار گیرند: « امکان راستی آزمایی محصولات تولید داخل و بومی‌سازی شده، ارائه مشاوره به کسب‌وکارهای عمودی جهت استفاده از مزایای نسل پنجم شبکه ارتباطی و بسیاری از موارد دیگر، در مجموع باعث خواهد شد تا هم‌افزایی ملی جهت توسعه و بومی‌سازی مشارکتی محصولات این نسل از شبکه در کشور ایجاد شود.»

به گفته فسنقری،  وزارت ارتباطات در این مقطع، از اساتید دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، صاحب‌نظران و خبرگان صنعت فاوا، اپراتورها و شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و سایر نهادها و اصناف علاقه‌مند دعوت می‌شود تا هم‌زمان با اجرای پایلوت، ضمن مشارکت فعال، از این ظرفیت فناورانه ایجادشده در پژوهشگاه بهره‌مند شوند.

مجری طرح پایلوت 5G تاکید دارد عملیات اجرایی پایلوت نسل پنجم ارتباطی آخرین مراحل راه‌اندازی را طی می‌کند و به‌زودی نتایج آن در اختیار جامعه دانشگاهی، صنعت فاوا و عموم مردم قرار خواهد گرفت. گفتنیست چندی پیش وزیر ارتباطات خبر از راه‌اندازی آزمایشی 5G‌در ۵ نقطه تاریخی ایران با کمک اپراتورها داده بود و اعلام کرده بود تجهیزات این فناوری وارد کشور شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (19 مورد)
 • Saeed Esmailian
  Saeed Esmailian | ۲۵ تیر ۱۳۹۹

  احتمالا تجهیزات ۵ g هواوی هست، که تمام دنیا به خاطر جاسوسی پس دادن، تو ایران نصب میشه،
  این موضوع کمتر برای من نگرانی ایجاد میکنه

  موضوعی که نگرانشم اینه
  پول ۵ جی رو ازم بگیرن، در حد ۳ جی هم سرعتش نباشه

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی