احتمال تعطیلی واحدهای تولید لوازم خانگی کشور به دلیل عدم تخصیص ارز

احتمال تعطیلی واحدهای تولید لوازم خانگی کشور به دلیل عدم تخصیص ارز

عباس هاشمی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی کشور از احتمال تعطیلی واحدهای تولید لوازم خانگی طی ۴۵ روز آتی خبر داد. به گفته آقای هاشمی به موجب بخشنامه جدید بانک مرکزی تولیدکنندگان دیگر اجازه استفاده از ارز اشخاص یا ارز حاصل از صادرات غیر را ندارند و همین مساله میتواند منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی شود.

این بخشنامه کلیه واحدهای صنفی را ملزم نموده که ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما به ثبت برسانند و سپس واحدهای تولیدی برای تهیه ارز مورد نیاز خود در این سامانه ثبت نام می کنند تا براساس نوبت ارز به آنها تخصیص داده شود.

حالا اما به گفته دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی کشور بانک مرکزی با صدور این بخشنامه فرایند ثبت اظهارنامه صادراتی (یا همان کوتاژ) متوقف شده که این مساله تامین ارز برای واحدهای تولیدی را با مشکل جدی روبرو کرده است.

هاشمی با اشاره به محدودیت تامین و تخصیص ارز به اقلام وارداتی مورد نیاز تولید در صنعت لوازم خانگی، وضعیت واحدها را بحرانی توصیف کرد و گفت: در صورت ادامه این شرایط احتمال دارد تولید واحدهای لوازم خانگی تا ۴۵ روز دیگر متوقف شود.

به گفته این مقام مسئول گروه کالایی قطعات و مواد اولیه لوازم خانگی باید ارز نیمایی دریافت کنند، با این حال، در سال جاری تنها ۲۵ درصد نیاز این صنعت از طریق سامانه نیما و مابقی از ارز اشخاص تامین شده است.

لوازم خانگی

هاشمی در ادامه اظهار داشت که هدف بانک مرکزی از این امر کنترل نرخ ارز بوده اما او باور دارد که چنین سیاستی منجر به بحران جدی برای صنعت کشور خواهد شد.

وی همچنین افزایش قیمت و مشکلات تامین مواد پتروشیمی و ورق فولادی را از دیگر مشکلات تولید لوازم خانگی عنوان کرد و از توقف تولید برخی واحدهای یخچال‌سازی در روزهای اخیر خبر داد و علت آن را مشکل در تامین مواد پتروشیمی مورد نیاز دانست.

روشن است که ادامه فعالیت واحدهای تولیدی بستگی به میزان ذخیره مواد اولیه آنها دارد و هاشمی ضمن اشاره به این نکته اظهار داشت با ادامه روند کنونی در زمینه تامین ارز و محصولات پتروشیمی، احتمال توقف فعالیت واحدهای تولید یخچال حداکثر تا ۲۰ روز آینده و واحدهای لوازم خانگی حداکثر تا ۴۵ روز آینده وجود دارد.

با خروج تولیدکنندگان خارجی لوازم خانگی از بازار کشورمان بار تولید این محصولات بر دوش شرکت های داخلی افتاد و حالا به نظر می رسد که به خاطر مشکلاتی از جمله عدم تخصیص ارز و کمبود مواد اولیه بحرانی جدی در بازار لوازم خانگی در راه باشد.

نظرات ۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato