ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

بررسی نماد «سپ»: آنچه باید درباره سهم شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش بدانید

سپ نماد سهم شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» و یکی از نمادهای گروه رایانه است که در بازار دوم بورس حضور دارد. در تیر ۹۹ ارزش بازاری شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش حدود  ۱۴۰۰۰ میلیارد ...

علی زمانی
نوشته شده توسط علی زمانی | ۳۰ تیر ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰

سپ نماد سهم شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» و یکی از نمادهای گروه رایانه است که در بازار دوم بورس حضور دارد. در تیر ۹۹ ارزش بازاری شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش حدود  ۱۴۰۰۰ میلیارد تومان با ۳ میلیارد قطعه سهم است. در گزارش امروز دیجیاتو در ادامه سلسله گفتارهای بررسی نمادهای گروه رایانه، نگاهی داریم به نماد سپ تا با اوضاع سهم آشنا شویم. اگر شما هم سهامدار سپ هستید یا از سهامداران بازار بورس یا فرابورس ایران هستید، نظرات خود را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

سپ نماد شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش یکی از نمادهای گروه رایانه است. هم گروهی سهامی چون: مرقام، رانفور، رتاپ، سیستم، آپ، رافزا، تاپکیش، پرداخت، مداران، افرا، مفاخر، رکیش، فن آوا و انفورماتیک. بعضی از این نمادها در دیجیاتو بررسی شده‌اند و یا در روزهای آینده بررسی می‌شوند.

شرکت سپ در زمینه: ارائه خدمات تجارت الکترونیک (e-commerce) ارائه راه حل‌های پرداخت‌های خرد و کلان اینترنتی (Internet payment) نصب و پشتیبانی دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی ارائه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری پرداخت به شبکه‌های بانکی، سازمان‌های دولتی و بانک‌ها ارائه راه حل و اجرای طرح‌های جامع در زمینه گسترش انواع کارت‌های الکترونیکی متناسب با نیاز مشتری ارائه خدمات پرداخت از طریق تلفن همراه فعالیت دارد.

برای اطلاع از کسب و کار و پروژه های حال و آینده این شرکت سهامی عام، به سایت SEP.IR رجوع کنید. موسسه حسابرسی آزمون پرداز ایران مشهود، حسابرس سپ است.

طبق گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه سپ منتهی به ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ مربوط به سال مالی منتهی به: ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ که ۱۳۹۹/۰۴/۰۷ منتشر شد، درآمد شناسایی شده سپ طی دوره یک ماه ۱۳۹۹/۰۳/۳۱، ۲۳ درصد بالاتر از متوسط درآمد شناسایی شده طی ۵ ماه گذشته بوده است. متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده سپ طی ۶ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ بالغ بر ۱,۸۰۸,۰۶۴ میلیون ریال بوده، در حالی که متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده طی ۱۲ ماهه سال ۹۸ بالغ ۷۲۶,۵۰۷ میلیون ریال بوده است.

تابلوخوانی سپ

یکی  از موضوعاتی که بایستی در بررسی سهام در بازار بورس ایران که با دامنه نوسان و حجم مبنا روبرو هستیم مورد نظر قرار بگیرد، مقوله تابلوخوانی است که تکنیک هایی دارد. در تابلوخوانی، کد به کد حقوقی، ورود و خروج پول هوشمند، افزایش یا کاهش سهام سهامداران عمده، تاریخچه افزایش سرمایه و ترکیب سهامدار عمده و میانگین حجم ماهانه را می توان دریافت و به رفتار بازیگردان سهم پی برد که در تحلیل روند یک سهم در کوتاه مدت و میان مدت تاثیر گذار است.

به خصوص که بارها مشاهده شده است که سهامدار عمده با چیدن صف فروش میلیونی صوری یا اردر ترس، سهام زیادی از سهامداران خرد شکار کرده و نوسانات شیرینی ظرف یک هفته در سهم میگیرد. پس با تابلوخوانی، باید مراقب ترفندهای نوسان گیرها بود.

سپ
تابلو معاملاتی سهم سپ در تیر ۹۹ را مشاهده می کنید

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، سپ ۳ میلیارد قطعه سهم است. ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار سهم حجم مبنا داشته و ۶ درصد سهم نیز شناور است. میانگین حجم ماهانه در تیر ۱۳۹۹ به ۸ میلیون و ۳۵۶ هزار سهم رسیده است. قیمت هر سهم سپ در ۲۸ تیر ۹۹ به ۴۶۳۶ تومان رسید.

قیمت هر سهم سپ از تیر ۹۸ به  تیر ۹۹ از ۱۰۹۸ تومان به ۵۷۰۰ تومان رسید. طبق تابلو سپ، EPS سهم به ۹۴۶ و P/E نیز ۴۹ بود.

سپ در ۲۸ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶۶ درصد افزایش سرمایه داد. جدول حجم قیمت و ریز معاملات از نکاتی است که در تابلوخوانی سپ مورد نظر شما باشد.

سهامداران عمده سپ

سپ در تاریخ ۲۸ تیر ۹۹، دارای ۷ سهامدار بالای ۱ درصد به شرح زیر بود. ترکیب سهامدار عمده می تواند یکی از فاکتورهای سهامداران برای ورود به یک سهم باشد. بعضی  از سهامداران عمده، از سهامداران عمده خوشنام و خوش سابقه در بورس هستند. البته ترکیب سهامدار عمده، حتما شرط لازم یا شرط کافی برای سرمایه گذاری روی یک سهم نیست.

  • بانک سامان مالک ۳۹.۶۲ درصد سپ
  • بانک رفاه کارگران مالک ۲۸.۲ درصد سپ
  • شرکت بیمه سامان مالک ۸.۶ درصد سپ
  • شرکت گروه توسعه مالی اقتصادی سامان مالک ۸.۵۹ درصد سپ
  • شرکت توسعه امید آتیه  مالک ۳.۳۱ درصد سپ
  • شرکت هلدینگ سرآمد مالک ۲.۲۹ درصد سپ
  • شخص حقیقی مالک ۱.۲۷ درصد سهام

بانک سامان به عنوان سهامدار عمده سپ، در شرکت هایی چون: بیمه سامان، صندوق اعتماد آفرین پارسیان، بانک خاورمیانه، گروه  صنعتی سدید، شیشه همدان، نهادهای مالی بورس انرژی نیز سهامدار بالای ۱ درصد است.

سپ
سابقه معاملاتی سپ در تیر ۹۹ را مشاهده می‌کنید

در عکس بالا، حجم معاملاتی سپ در بازه ۲۷ خرداد ۹۹ تا ۲۵ تیر ۱۳۹۹ را مشاهده می کنید. مقوله حجم معاملاتی و تغییر قابل توجه در آن در طول ماه می تواند سیگنال تغییر روند قیمتی یک سهم باشد. ر تاریخ ۱۷ تیر ۹۹، بیش از ۱۸ میلیون سهم سپ در قیمت ۵۶۰۱ تومان معامله شده و سهم صف خرید شده است. پس  از آن شاهد افت شدید قیمت بودیم. اما از ۲۷ خرداد تا ۱۶ تیر، قیمت از ۴۱۰۰ به ۵۶۰۰ رسیده است. این نوسانات قیمتی همواره با تغییرات قابل ملاحظه و معنادار در حجم معامله همراه بوده که در تابلوخوانی باید به آن توجه داشت.

سپ
صفحه سپ در سامانه جامع ناشران کدال برای دانلود PDF گزارشات شرکت

عکس بالا، مربوط به صفحه سپ در سامانه جامع ناشران (کدال) است. برای اطلاع از گزارش فعالیت ماهانه سپ، گزارش تقسیم سود سپ، گزارش مجمع عمومی سالانه سپ، گزارش توجیهی افزایش سرمایه سپ، گزارش افشای اطلاعات با اهمیت سپ، اطلاعات و صورت های مالی میان دوره ای ۶ ماهه و ۹ ماهه سپ و مشخصات کمیته حسابرسی سپ به این لینک مراجعه کنید.

سپ در روزگار روند صعودی شاخص کل بورس به سمت فتح کانال ۴ میلیون واحدی تا سال ۱۴۰۰ شمسی با ۶۰ میلیون دارنده کد بورس و افزایش نرخ تورم، صعودی است و سهامداری این سهم  خوب گروه رایانه، توصیه می شود. همواره نمودار منحنی شاخص گروه رایانه یا شاخص کل بورس و شاخص هم وزن، تطبیق کنید که سهام جامانده از رشد گروه رایانه و دیگر گروه‌های بورسی را پیدا و در پرتفو خود قرار دهید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی