۵ نشانه که مشخص می‌کند فراتر از تصورتان موفق هستید

موفقیت را نمی‌توان به راحتی توصیف کرد چرا که برای هر فردی متفاوت است. برای مثال شاید فردی به هیچ عنوان یک کسب و کار را شروع نکند و بدنبال کار دیگری مانند خانه‌داری برود و در آن به اهداف خود دست پیدا کند و موفق محسوب شود. با این حال، نشانه‌هایی وجود دارند که نشان می‌دهد از آن چیزی که فکر می‌کنید، موفق‌تر هستید.

موفقیت در دیدگاه هر فردی معنی متفاوتی دارد، تعدادی موفقیت را حساب بانکی پر پول، برخی آن را تعداد قراردادها و شاید بخشی از ما آن را مربوط به میزان مسابقاتی که برنده شده‌ایم، بدانیم. این امکان وجود دارد که در زندگی خود موفق باشید، اما از چنین موضوعی اطلاع نداشته باشید. همه ما نقاط قوت، صفات و توانایی‌هایی داریم اما در شناسایی آن‌ها شکست می‌خوریم.

بسیاری از ما بدنبال اندازه‌گیری خود به وسیله معیارهای غیرممکن موفقیت دیگران هستیم. به اشتباه فکر می‌کنیم که موفقیت در جای دیگری است، در حالی که به آن دسترسی داریم یا حتی به آن رسیده‌ایم. بدتر این موقعیت زمانی است که به علت عدم شفافیت درباره معنی و مفهوم موفقیت، اغلب فکر می‌کنیم که در زندگی خود شکست خورده‌ایم.

malltina

اگر نمی‌دانید در کجا ایستاده‌اید، از خود بپرسید که آیا عادت‌هایی که منجر به موفقیت می‌شوند در زندگی شما وجود دارند؟ اگر جواب این سوال مثبت است، احتمالا بیش از آنچه تصور می‌کنید، موفق هستید. به موارد زیر توجه کنید:

اگر دور خود را با افراد موفق پر کرده‌اید، موفق هستید

موفقیت

یکی از ثروتمندترین افراد جهان، «وارن بافت» یکی از دلایل اصلی موفقیت خود را اینگونه شرح می‌دهد:

«با افراد بهتر از خودتان معاشرت کنید. همراهانی را انتخاب کنید که رفتار بهتری نسبت به شما دارند تا در این مسیر قرار بگیرید.»

این گفته بافت را بسیاری از افراد موفق تجربه کرده‌اند. آن‌ها می‌دانند زمانی که از دانش دیگران بهره‌مند شوند و از رفتار آن‌ها درس بگیرند، به مرور زمان بهتر می‌شوند و به موفقیت دست پیدا می‌کنند.

اگر به دیگران برای موفقیت کمک می‌کنید، موفق هستید

موفقیت

«آدام گرنت»، استاد دانشکده تجارت «وارتون» که کتاب‌های پرفروش «ببخش و بگیر»، «گزینه ب» و «Originals» را نوشته، می‌گوید بهترین معنی موفقیت این است که به مردم برای موفق شدن کمک کنید. تحقیقات گرنت نشان می‌دهد که رهبران بزرگتر از خودشان فکر می‌کنند و ایده‌ای را دنبال می‌کنند که روی بسیاری از مردم تاثیر می‌گذارد.

به اعتقاد گرنت، بهترین رهبران آن‌هایی هستند که بیش از اینکه گیرنده باشند، می‌بخشند. این افراد تنها به خود فکر نمی‌کنند و مردم را در اولویت قرار می‌دهند.

اگر ارتباط موثری دارید، موفق هستید

امکان برقراری ارتباط موثر با دیگران یکی از بهترین مهارت‌های زندگی محسوب می‌شود که می‌توانید آن را پرورش دهید. افرادی که در زمینه انتقال تفکرات، احساسات، ایده‌ها، نگرانی‌ها و آرزوهای خود عملکرد بهتری دارند، به ابزارهای بیشتری برای رسیدن به موفقیت دسترسی دارند.

افراد موفق می‌توانند از درگیری جلوگیری کنند، در مذاکرات به نتیجه برد برد دست پیدا کنند، روی دیگران تاثیر بگذارند و با همکاری، توانایی‌های خود را افزایش دهند.

اگر کارتان را دوست دارید و هدف را می‌دانید، موفق هستید

موفقیت

تمام افراد موفق بدون توجه به میزان درآمدی که دارند، هدفی دارند که بدنبالش می‌روند. شاید انجام کاری که دوست دارید به شما حس زنده بودن را منتقل کند. اگر می‌دانید چه کاری را دوست دارید و در آن عملکرد مناسبی دارید، احتمالا با سرعت در حال نزدیک شدن به هدف خود هستید.

مدیرعامل اپل، تیم کوک اخیرا اعلام کرده:

«کاری را که دوست دارید انجام دهید، با تمام وجود بدنبالش بروید و خوش باشید.»

حتی اگر چنین کاری پاداش کمی برایتان در پی داشته باشید، به علت اینکه دوستش دارید، انجامش می‌دهید. کوک در گفته‌های خود به دیگران توصیه می‌کند که بخاطر پول کار نکنید چون شاید درآمد کافی نداشته باشید و در نهایت نیز خوشحال نشوید.

اگر زندگی را بجای مقصد، یک ماجراجویی می‌دانید، موفق هستید

افراد موفق به راحتی تسلیم نمی‌شوند. زمانی که مشکلاتی را تجربه می‌کنند، می‌دانند که بخشی از سفر، یادگیری و رشد است. زمانی که برای چندین بار شکست می‌خورند، گله نمی‌کنند و با فریاد نمی‌گویند: «این کار خیلی سخت است و من لیاقتش را ندارم!»

افراد موفق می‌توانند از دلسردی جان سالم بدر ببرند و چالش بعدی را با عزم و اراده قبول کنند. آن‌ها از اتفاقات کوچک لذت می‌برند و برای چندین بار برای یک موضوع تلاش می‌کنند. این افراد در مسیر خود علاوه بر حرکت به سمت جلو، نگاهی به عقب دارند و موفقیت‌های خود را نیز درک می‌کنند.

hamrah-mechanic malltina

مطالب مرتبط

چطور در شرایط سخت از نظر ذهنی قوی بمانیم؟

از بالا رفتن قیمت دلار گرفته تا انفجار بیروت و گران شدن کالاها این روزها همه ما در معرض هزاران خبر ناخوشایند قرار گفته‌ایم که فشار روانی شدیدی را با خود به همراه می‌آورد. اگر عادت به مرور اخبار در رسانه‌های مختلف داشته باشید، این اثر منفی به مراتب بیشتر هم خواهید شد. از سوی... ادامه مطلب

چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

برخلاف تصور بسیاری از افراد کاریزما ارتباط چندانی به ظاهر افراد نداشته و نتیجه مجموعه‌ای از رفتارهاست که با یادگیری آنها می‌توان به شخصیتی دست یافت که به محض ورود به هر جمعی دیگران را تحت تاثیر قرار دهد. افراد کاریزماتیک به اطرافیان انرژی بخشیده و به آنها انگیزه حرکت به رو جلو می‌دهند. اگر... ادامه مطلب

تیم کوک چگونه فرهنگ سازمانی اپل را متحول کرد؟

رسیدن به رتبه‌های برتر در هیچ زمینه‌ای ساده اما ایستادن بر رتبه اول برترین شرکت‌های تکنولوژی دنیا کار بسیار دشواری است که «تیم کوک» به خوبی از پس آن برآمده است.او با رهبری محتاطانه، تاکتیکی و مبتنی بر همکاری توانسته طی چند سال اپل را به ارزشمندترین شرکت دنیا بدل کند.پس از درگذشت «استیو جابز»... ادامه مطلب

بهره هوشی یا تطبیق‌پذیری، کدام‌یک برای پیشرفت شغلی مهم‌تر است؟

در گذشته‌های نه‌چندان دور، اگر می‌خواستید توانایی یک فرد در بالا رفتن از نردبان‌های ترقی در حوزه کاری را بسنجید، از او می‌خواستید که یک تست آی‌کیو (بهره هوشی) پشت سر بگذارد. برای سالیان متمادی، این ذهنیت وجود داشت که تست آی‌کیو -که حافظه، تفکر تحلیلی و توانایی‌های ریاضیاتی را می‌سنجد- بهترین راه برای پیش‌بینی... ادامه مطلب

چطور در محیط کار شخصیتی دوست‌داشتنی داشته باشیم؟

ما موجوداتی اجتماعی هستیم و طبیعی است که دوست داشته شدن از سوی دیگران برایمان خوشایند باشد. البته این بدان معنی نیست که برای رضایت بقیه حاضر به انجام هر کاری باشیم یا اجازه دهیم بقیه از ما سوءاستفاده کنند. وجود کاراکترهای مختلف در محل کار و روابط کاری بین افراد، دوست داشته شدن از... ادامه مطلب

با اصول یک استعفای حرفه‌ای آشنا شوید

برخی تصور می‌کنند در زمان استعفا از شرکت یا سازمان باید تمام خشم فرو خورده خود در سال‌های گذشته را خالی کنند، باوری فوق العاده خطرناک و اشتباه که می‌تواند تا سال‌های سال اثرات مخربی روی حرفه و اعتبار شغلی آنها داشته باشد.استعفا می‌تواند دلایل مختلفی مثل نارضایتی از میزان دستمزد تا آزمایش فرصت‌های جدید... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟