نتایج خیره‌کننده انویدیا A100 در اولین بنچمارک؛ ۱۱ درصد سریعتر از تایتان وی

نتایج خیره‌کننده انویدیا A100 در اولین بنچمارک؛ ۱۱ درصد سریعتر از تایتان وی

انویدیا A100 مبتنی بر معماری امپر چندین ماه پیش معرفی شد اما اخیرا تصویری از نتیجه اولین بنچمارک این GPU منتشر شده که از عملکرد فوق العاده‌ آن خبر می‌دهد.

بر اساس توییت « Jules Urbach»، مدیرعامل و بنیانگذار «OTOY» این محصول انویدیا توانسته در بنچمارک «OctaneBench» به امتیاز ۴۴۶ دست پیدا کند که آن را تبدیل به سریع‌ترین GPU در این بنچمارک می‌کند. تا به امروز این لقب در اختیار کارت گرافیک انویدیا «تایتان وی» با امتیاز ۴۰۱ قرار داشت. انویدیا A100 نسبت به Titan V تا ۱۱.۲ درصد عملکرد بهتری دارد و به گفته اورباخ، RTX آن غیرفعال بوده است.

عملکرد بالاتر A100 نسبت به تایتان وی چندان تعجب برانگیز نیست چرا که GPU جدید این شرکت اجزای قدرتمندی دارد. GA100 مساحتی برابر ۸۲۶ میلی‌متر مربع دارد و حاوی ۵۴.۲ میلیارد ترانزیستور است که به لطف لیتوگرافی ۷ نانومتری FinFET شرکت TSMC انویدیا به چنین موفقیتی دست پیدا کرده. این سیلیکون به ۱۲۸ چندپردازنده جریانی (SM) و ۸۱۹۲ هسته CUDA مجهز شده است.

انویدیا A100

انویدیا A100‌ از ۶۱۹۲ هسته CUDA و ۴۳۲ هسته تنسور بهره می‌برد و دارای ۴۰ گیگابایت حافظه HBM2E با رابط حافظه ۵۱۲۰ بیتی است که پهنای باند آن را به ۱۵۵۵ گیگابایت بر ثانیه می‌رساند. در مقابل، تایتان وی به ۵۱۲۰ هسته CUDA‌ مجهز شده و ۱۲ گیگابایت حافظه HBM2 دارد.

OctaneBench با OctaneRender از کارت‌های گرافیک بنچمارک می‌گیرد و یکی از نیازمندی‌های آن، هسته CUDA انویدیا است، بنابراین در این بنچمارک نمی‌توانید GPU رادئون شرکت AMD را پیدا کنید و در آن کارت‌های گرافیک جیفورس، کوادرو و تسلا به چشم می‌خورند.

در این بنچمارک کارت گرافیک GeForce RTX 2080 Ti با امتیاز ۳۰۲ در رتبه ۱۴ام قرار گرفته و A100 تا ۴۷.۷ درصد از آن سریعتر است. اگرچه GA100‌ عملکرد بهتری در مقایسه با این دو GPU خواهد داشت، اما تنها برای دیتاسنترها مورد استفاده قرار می‌گیرد و نباید منتظر حضور آن در کارت‌های گرافیک عادی باشیم.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato