ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

بررسی نماد «افرا»: آنچه باید درباره سهم شرکت افرانت بدانید

افرا نام نماد شرکت سهامی عام افرانت یکی از شرکت های درج شده در تابلو معاملاتی بازار اول فرابورس ایران است. در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته حضور دارد و در تیر ۹۹، ارزش بازار ...

علی زمانی
نوشته شده توسط علی زمانی | ۶ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰

افرا نام نماد شرکت سهامی عام افرانت یکی از شرکت های درج شده در تابلو معاملاتی بازار اول فرابورس ایران است. در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته حضور دارد و در تیر ۹۹، ارزش بازار افرانت به حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان رسید. در گزارش امروز دیجیاتو در ادامه سلسله گفتارهای بررسی نمادهای گروه رایانه در بورس ایران، نگاهی داریم به تابلو معاملاتی شرکت افرانت. اگر شما از سهامداران افرا هستید یا در بورس ایران، سابقه خرید و فروش سهام دارید، نظرات و دیدگاه های خود را از طریق بخش کامنت به اشتراک بگذارید.

افرا نماد شرکت افرانت است. افرا، هم گروهی های خوبی چون: مرقام، رانفور، رتاپ، آپ، سپ، تاپکیش، پرداخت، مفاخر، مداران، رافزا، رکیش و سیستم داشته که در سلسله گفتارهایی به بررسی این نمادها در بورس ایران در سایت دیجیاتو پرداخته‌ایم.

فعالیت شرکت افرانت، فروش پهنای باند، خدمات طراحی و تاسیس دیتاسنتر و همچنین حوزه های مربوط به تجارت الکترونیک است. برای اطلاع از پروژه ها و برنامه های این شرکت سهامی عام گروه رایانه بورس ایران به سایت afranet.com مراجعه کنید. موسسه حسابرسی بهمند، حسابرس قانونی شرکت افرانت است.

گزارش صورت‌های مالی افرا در ۴ ماهه نخست سال ۱۳۹۹

طبق گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ۹۹ در سال مالی منتهی به: ۳۰ اسفند ۹۹ که هفتم تیر ۹۹ در کدال منتشر شد، درآمد شناسایی شده افرا طی دوره یک ماهه خرداد ۹۹، چند درصد پایین‌تر از متوسط درآمد شناسایی شده طی ۲ ماه گذشته بوده است. همچنین متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده افرا طی ۳ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ۹۹ بالغ بر ۱۰۸,۹۲۰ میلیون ریال بوده، در حالی که متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۸ افرانت بالغ ۱۸,۱۵۵ میلیون ریال بوده است.

جمع درآمد شناسایی شده افرانت در ۳ ماهه نخست سال جهش تولید، بالغ بر ۳۲۶,۷۵۹ میلیون ریال بود. این ها اطلاعات بنیادی است که در تحلیل سهامدار برای ورود به سهم باید مد نظر قرار بگیرد.

درآمد شناسایی شده افرا طی دوره یک ماه ۱۳۹۹/۰۴/۳۱، (۱۹) درصد پایین‌تر از متوسط درآمد شناسایی شده طی ۳ ماه گذشته بوده است. علاوه بر این، متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده افرا طی ۴ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ بالغ بر ۱۰۳,۷۲۶ میلیون ریال بوده، درحالی که متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده طی ۱۲ ماهه سال گذشته بالغ ۲۷,۲۳۰ میلیون ریال بوده است.

درآمد شناسایی شده افرا طی دوره ۱ ماهه ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ بالغ بر ۸۸,۱۴۵ میلیون ریال است. جمع درآمد شناسایی شده ۴ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ بالغ بر ۴۱۴,۹۰۴ میلیون ریال اعلام شد.

تابلوخوانی افرا

یکی از موضوعات مهم در بررسی نماد یک سهم، تکنیک های تابلوخوانی است که شما را به عنوان سهامدار، با رفتار بازیگردان سهم آشنا می کند. صف های فروش میلیونی مصنوعی، کد به کد حقوقی ها، افزایش حجم معاملات، معاملاتی بیش از میانگین حجم ماهانه و صف های خرید صوری یا فروش میلیونی غیر واقعی، این ها داستان هایی است که تابلوخوانی به ما یاد می دهد و در تفسیر روند معاملاتی یک سهم اهمیت دارد.

افرانت
تابلو معاملاتی سهم شرکت افرانت را در تاریخ ۲۸ تیر ۹۹ مشاهده می کنید

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، افرا، ۶۲۵ میلیون قطعه سهم است. ۱ میلیون و ۳۰۲ هزار سهم حجم مبنا داشته و میانگین حجم ماهانه نیز ۳ میلیون و ۳۵ هزار سهم است.

قیمت هر سهم افرا در تاریخ  ۲۸ تیر ۹۹، ۴۰۳۱ تومان بود که این قیمت در تیر ۹۸، ۶۶۶ تومان بود. در واقع ظرف ۱۲ ماه، هر سهم افرا رشدی معادل ۶۰۰ درصد را تجربه کرده است و همچنان تکنیکال آن، روند صعودی افرا را با نوساناتی، تایید می کند.

طبق تابلو، EPS افرا ۶۱۳ ریال و P/E نیز ۶۵.۷۷ بود. افرا از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۷، ۴ مرحله افزایش سرمایه داشته است و بیش از ۳۰۰۰ درصد افزایش سرمایه را ثبت کرده که مورد آخر مربوط به بیست و سوم دی ماه سال ۱۳۹۷ بود.

سهامداران عمده  افرا

۸ سهامدار عمده افرا به شرح زیر است:

  • شرکت پیشتازان تجارت ویستا مالک ۲۰ درصد افرا
  • شرکت توسعه سرمایه گذاری دریا ساحل ایرانیان مالک ۲۰ درصد افرا
  • شرکت توسعه تجارت مجازی سارینا معادل ۲۰  درصد افرا
  • شخص حقیقی مالک ۱۸ درصد افرا
  • شخص حقیقی مالک ۴.۴۵ درصد افرا
  • شرکت سام الکترونیک مالک ۳ درصد سهام
  • شرکت توسعه تجارت و سرمایه پایدار امداد مالک ۲.۴۴ درصد سهام
  • شرکت سرمایه گذاری ملی ایران مالک ۲ درصد سهام

یکی از موضوعاتی که در تابلوخوانی افرا اهمیت دارد، بررسی وضعیت حجم معاملات است. در گزارش فعالیت ۱۲ ماهه هیات مدیره شرکت افرانت به مجمع مربوط به عملکرد یک سال مالی، جزییاتی درباره سهامداران عمده و اسامی حقیقی های دارنده سهام بالای ۱ درصد معمولا ارائه می شود. بعضی از سهامداران عمده افرانت، سهامدار دیگر شرکت های بورسی و فرابورسی نیز محسوب می شوند.

افرانت
حجم معاملاتی سهم افرانت در خرداد و تیر ۱۳۹۹ را مشاهده میکنید تغییر در حجم معاملاتی، سیگنالی بر پایان روند اصلاح خواهد بود

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، در تاریخ دهم  تیر ۹۹ ، بیش ترین حجم معاملات در افرا (از بازه  ۲۷ خرداد تا ۲۵ تیر ۹۹) را شاهد بوده و در این تاریخ، ۸ میلیون و ۷۲۳ هزار سهم معامله شده روی قیمت ۳۰۰۰ تومان.  پس از آن شاهد کاهش حجم معاملات و افزایش قیمت تا ۴۲۲۰ تومان هستیم. به تغییرات معنادار در حجم معاملات افرا همواره توجه کنید.

افرانت
صفحه افرانت در کدال codal.ir

عکس بالا، صفحه کدال افرانت را نشان می دهد. برای اطلاع از گزارش فعالیت ماهانه دوره یک ماهه افرانت، ترکیب هیات مدیره افرانت، گزارش زمان بندی پرداخت سود دوره ۱۲ ماهه افرانت، گزارش افشای اطلاعات با اهمیت افرانت در گروه الف و ب و هم چنین بررسی و دانلود PDF صورت های سال مالی افرانت به این لینک مراجعه کنید.

افرانت پتانسیل رشد خوبی در بلند مدت دارد و با توجه به رکورد زنی شاخص کل در سال ۹۹ و تداوم روند در سال ۱۴۰۰ شمسی، در سهام گروه رایانه، سهامداری و پرهیز از نوسان گیری و نگاه کوتاه مدت، از هوش مالی خبر می دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی