بررسی نماد «رافزا»: آنچه باید درباره سهم شرکت رایان هم افزا بدانید

رافزا نماد شرکت رایان هم افزا در بازار دوم فرابورس ایران است که به تازگی در تیر ۹۹ عرضه اولیه شد و بیش از ۴.۵ میلیون سهامدار حقیقی و حقوقی در خرید سهام این شرکت، اقدام کردند. رافزا ۲۰۰ میلیون قطعه سهم است و از شرکت های کوچک گروه رایانه و فعالیت های وابسته بازار سرمایه محسوب می شود.

در ادامه سلسله گفتارهای معرفی و بررسی نمادهای گروه رایانه در بورس، نگاهی داریم به سهم رافزا. اگر شما مخاطب گرامی، از سهامداران رافزا هستید یا نظر و دیدگاهی درباره سایر سهام بورس ایران دارید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای این گفتار به اشتراک بگذارید.

این شرکت، از شرکت‌های جدیدالورود به فرابورس بوده و طراحی و مدیریت و ساماندهی نرم افزار معاملات آنلاین کارگزاری های بورسی را بر عهده دارد. سایت شرکت رایان هم افزا برای اطلاع از وضعیت پروژه های قبلی، حال و آینده این شرکت سهامی عام در نشانی: rayanhamafza.com در دسترس است. این شرکت در سال ۱۳۸۴ تاسیس شده است و در تابستان ۹۹، نخستین معاملات آن در بورس انجام گردید.

فعالیت های اصلی این مهمان جدید فرابورس ایران در گروه رایانه، تولید نرم‌افزار برای شرکت‌های کارگزاری بورس و صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک و شرکت‌های سبدگردانی است. به ۶۵ کارگزاری بورس در ۱۴ سال اخیر طبق گزارش فعالیت ۱۲ ماهه هیات مدیره رافزا که اردیبهشت ۹۹ روی کدال منتشر شد، خدمات داده و یکصد و شصت وهفت صندوق سرمایه‌گذاری مشترک و ۱۰ بانک نیز از خدماتش استفاده کرده‌اند.

از فعالیت‌های آتی رافزا، حوزه API است که با راه اندازی تیم های توسعه دهنده نرم افزار اختصاصی در عرصه هوش تجاری و CRM در کنار اقدامات رافزا در حوزه توسعه سامانه معاملات همراه (رایان همراه)، قصد تداوم و توسعه حضور در بازار نرم افزار های مالی ایران دارد.

سامانه خدمات تحلیلی و سامانه معاملات بر خط اکسیر و سامانه رکسار از جمله محصولات رافزا محسوب می‌شود که احتمالا برخی از سهامداران فعلی بازار سرمایه با آن‌ها آشنایی دارند. در سال ۹۸،  ۷۳ درصد بازار طراحی و مدیریت سامانه جامع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در اختیار این شرکت بود.

سهامداران عمده رافزا

سهامداران عمده شرکت رایان هم افزا در تابستان ۹۹ به شرح زیر است. این لیست می تواند هر زمان تغییر کند و برای کسب جدیدترین اطلاعات بایستی به سامانه کدال یا تابلو رافزا در آدرس: tsetmc.com مراجعه کنید:

  • شرکت تامین سرمایه نوین مالک ۲۸.۸ درصد سهام رافزا
  • شرکت تامین سرمایه سپهر مالک ۲۳.۸۶ درصد سهام رافزا
  • شرکت آدورا مشاور مالک ۱۶.۹۸ درصد سهام رافزا
  • شرکت کارگزاری تدبیرگران فردا مالک ۱۵.۱۴ درصد سهام رافزا

شرکت کارگزاری تدبیرگران فردا تنها کارگزاری بورس است که سهامدار عمده رافزا است. این شرکت، ۱.۴۷ درصد سهام کارگزاران بورس اوراق بهادار و ۶ درصد کل صندوق سرمایه گذاری جسورانه رویش لوتوس را نیز در اختیار دارد. اطلاع از ترکیب سهامدار عمده و پرتفو آن ها، شما را با بخشی از رفتار سهامدار عمده و بازیگردان سهم آشنا می‌کند.

هیات مدیره رافزا

  • شرکت تامین سرمایه نوین
  • شرکت تامین سرمایه سپهر
  • شرکت گروه آدورا مشاور
  • شرکت کارگزاری تدبیرگران فردا
  • شرکت مشاور سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین

وضعیت سود دهی مهمان جدید فرابورس در خرداد  و تیر ۹۹

بررسی اطلاعات و صورت‌های مالی میان دوره‌اای دوره ۳ ماهه سال ۹۹ حسابرسی نشده رایان هم افزا نشان می‌دهد که  افزایش ۲۲۷ درصدی درآمدهای عملیاتی سه ماهه ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه (از مبلغ ۱۰۶,۰۴۳ میلیون ریال به مبلغ ۳۴۶,۴۸۹ میلیون ریال رسیده است) رخ داده است. هم‌چنین، افزایش ۳۰۹ درصدی سود ناخالص سه ماهه ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه رایان هم افزا (از مبلغ ۶۷,۵۲۰ میلیون ریال به مبلغ ۲۷۶,۴۶۵ میلیون ریال رسیده است)، اتفاق افتاده است.

افزایش ۳۵۴ درصدی سود عملیاتی ۳ ماهه ۱۳۹۹ رافزا در مقایسه با دوره مشابه سال ۱۳۹۸ (از مبلغ ۵۵,۷۶۶ میلیون ریال به مبلغ ۲۵۳۳۵۵ میلیون ریال رسیده است) در کنار افزایش ۴۸۲ درصدی سود خالص ۳ ماهه ۱۳۹۹ و تحقق سود ۱۲۴۸ ریالی به ازاء هر سهم (از مبلغ ۴۲,۹۲۱ میلیون ریال به مبلغ ۲۴۹۶۸۵میلیون ریال رسیده است) از دیگر اتفاقات مالی رافزا در بهار سال جهش تولید بود.

طبق گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ در سال مالی منتهی به: ۱۳۹۹/۱۲/۳۰، درآمد شناسایی شده طی دوره یک ماه ۱۳۹۹/۰۴/۳۱، ۴۶ درصد بالاتر از متوسط درآمد شناسایی شده رافزا طی ۳ ماه گذشته بوده است. از طرفی،  متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده طی ۴ ماهه رافزا منتهی به ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ بالغ بر ۱۲۸,۷۴۹ میلیون ریال بوده، درحالی که متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده طی ۱۲ ماهه سال گذشته بالغ ۲۸,۸۷۵ میلیون ریال بوده است.

توجه داشته باشید که درآمد شناسایی شده رافزا طی دوره ۱ ماهه ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ بالغ بر ۱۶۸,۵۰۵ میلیون ریال می‌باشد. علاوه بر این، جمع درآمد شناسایی شده ۴ ماهه رافزا منتهی به ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ بالغ بر ۵۱۴,۹۹۴ میلیون ریال اعلام شده است.

تابلوخوانی رافزا

یکی از موضوعات مهم در بررسی نمادها، مقوله تابلوخوانی است که باید با تکنیک‌های تابلوخوانی صورت بگیرد. تکنیک تابلوخوانی سبب می شود تا شما با بازی بازیگردان سهم آشنا شوید. افزایش معنادار حجم معاملات را بررسی کنید. میزان حجم روزانه معاملات با میانگین حجم ماهانه را بررسی کنید. کد به کد ها را تشخیص دهید. اطلاعات خوبی از جدول حجم قیمت و ریز معاملات بدست آورید. با صف های خرید و فروش صوری آشنا شوید. قدرت خریدار و فروشنده را تشخیص دهید.

رافزا

تابلو معاملاتی رافزا در اول مرداد ۱۳۹۹

همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، رافزا، دارای ۲۰۰ میلیون قطعه سهم در تابستان ۹۹ بود. حجم مبنای این سهم تازه وارد به بازار فرابورس، ۲ میلیون قطعه است. میانگین حجم ماهانه ۱ میلیون و ۲۳۶ هزار سهم است. دامنه نوسان رافزا چون در بازار پایه رنگی نیست، بالای ۱ تا ۳ درصد بوده و هم اینک ۵ درصد است.

یعنی هر روز، رافزا می‌تواند تا ۵ درصد نسبت به قیمت پایانی روز معاملاتی قبل، نوسان داشته باشد. طبق اطلاعات عکس بالا، EPS رافزا عدد ۲۴۰۹ ریال  و میزان P/E‌نیز ۱۰.۷ را نشان می دهد.

قیمت رافزا در اول مرداد ۹۹ به ۲۵۷۸ تومان رسید که احتمالا تا پایان سال ۹۹ از این مبلغ فراتر رود. چون تازه عرضه شده است، داده‌هایی برای تحلیل تکنیکال رافزا در دسترس نیست. لذا سابقه معاملاتی نیز برای رافزا جهت بررسی روند قیمتی نداریم.

رافزا در کدال

شرکت های بورسی و فرابورسی به خصوص شرکت هایی که مثل رافزا ، جدیدا ثبت نماد شده و با عرضه اولیه راهی بازار فرابورس شده‌اند، بهتر است لینک کدال آن ها برای بررسی صورت های مالی و گزارشات آن ها، بوک مارک شود. به این URL رفته و در جریان افشای اطلاعات با اهمیت، گزارش فعالیت دوره ۱ ماهه و ۳ ماهه و ۶ ماهه رافزا و هم‌چنین گزارش صورت های مالی دوره ۱۲ ماهه رافزا و اطلاعات مجامع و تقسیم سود و گزارش توجیهی افزایش سرمایه آینده در زمان انتشار، قرار بگیرد.

رافزا

تصویر صفحه رافزا در سامانه جامع ناشران ایران (کدال)

رافزا شرکت تازه واردی است و به نظر می‌رسد با افزایش شمار دارندگان کد بورس و شکست انحصار اعطای مجوز کارگزاری به واجدان شرایط و رونق عرضه اولیه ها و بزرگ شدن بورس، کسب و کار این شرکت و شرکت های همتراز رافزا در ایران عصر ۱۴۰۰، توسعه یابد. اگر در عرضه اولیه رافزا بودید، سهامداری را توصیه می کنیم.

در سال ۹۹، شاهد بیش از ۲۰ عرضه اولیه از سهام شرکت‌های نیروگاهی، پتروشیمی، پالایشگاه، فناوری اطلاعات و حتی ورزشی خواهیم بود.

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟