اختصاصی دیجیاتو: آزمایش 5G در ساختمان ایرانسل؛ سفر به آینده [تماشا کنید]

ایرانسل در نخستین روز از مرداد ماه ۱۳۹۹ نسل پنجم شبکه موبایل یا همان ۵G را رسماً در ایران بهره‌برداری کرد و درست یک هفته بعد از آن شاهد رونمایی از دومین سایت ۵G ایران در ساختمان مرکزی ایرانسل بودیم. اما اکنون فرصتی پیدا کردیم تا به شکل اختصاصی این شبکه را در ساختمان مرکزی ایرانسل آزمایش کنیم و تصوری کوتاه از آینده دنیای موبایل به دست بیاوریم. با دیجیاتو همراه باشید.

تماشای ویدیو با کیفیت عالی در یوتوب دیجیاتو

شبکه ۵G ایرانسل در حال حاضر سرعت دانلود ۱.۵ گیگابیت بر ثانیه را ارائه می‌دهد که با احتساب وضعیت اینترنت در کشورمان، سرعتی باورنکردنی محسوب می‌شود. البته پس از پوشش فراگیر شبکه ۵G تمام کاربران به این سرعت دست پیدا نمی‌کنند. ایرانسل می‌گوید شبکه ۴G در حال حاضر حداقل سرعت ۱۰ مگابیت بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و با راه‌اندازی سراسری شبکه ۵G قرار است این سرعت ۱۰ برابر شود. بنابراین حداقل سرعت کاربران در شبکه ۵G به حدود ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه خواهد رسید.

در کنار سرعت بالا، شبکه ۵G دو ویژگی مهم دیگر هم دارد: پینگ پایین و پایداری فوق العاده. در بسیاری از کاربردهای عمومی و صنعتی، این دو ویژگی اهمیت بسیار بیشتری دارند. تست ما روی سرور ایرانسل پینگ ۶ میلی ثانیه را نشان داد و مهم تر اینکه پینگ در تمام طول تست ثابت بود. در تست بازی کال آو دوتی موبایل هم پینگ ۴۵ میلی ثانیه اما بدون تغییر را تجربه کردیم. پایداری شبکه یکی از ویژگی‌های اصلی شبکه ۵G محسوب می‌شود.

در تست دانلود، همه چیز به سرعت سرور هدف شما بستگی دارد. در تست‌های ما سرعت دانلود از سرور ایرانسل به بیش از ۱۶۰ مگابایت بر ثانیه رسید. تماشای ویدیوی با کیفیت از یوتوب هم تست دیگری بود که با موفقیت اجرا شد. ویدیوی ۴K با نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه بدون ذره ای تأخیر لود شد و با پر شدن سریع بافر، توقفی در اجرای ویدیو را شاهد نبودیم. حتی به راحتی توانستیم قسمت‌های مختلف ویدیو را انتخاب کرده و بدون تأخیر پخش کنیم.

اگرچه این تست‌ها در ساختمان ایرانسل و در شرایط ویژه انجام شد، اما باز هم می‌توان نتیجه گرفت که احتمالاً در آینده نزدیک اکثر کاربران بتوانند از ویژگی‌های اساسی شبکه ۵G یعنی میانگین سرعت بالاتر نسبت به ۴G، پینگ کمتر و به خصوص پایداری بسیار خوب شبکه بهره‌مند شوند.

نظرات ۳۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟