بررسی نماد «رتاپ»: آنچه باید درباره سهم شرکت تجارت الکترونیک پارسیان بدانید

رتاپ نام نماد شرکت تجارت الکترونیک پارسیان در بازار اول بورس و گروه رایانه است. در این گفتار در ادامه سلسله گفتارهای بررسی نمادهای گروه رایانه و فعالیت های وابسته در بورس ایران، نگاهی داریم به وضعیت رتاپ تا با آخرین وضعیت سهم در زمان بررسی این نماد آشنا شویم. اگر سهامدار رتاپ هستید یا در بازار بورس ایران فعالیت دارید، نظرات و دیدگاه های خود را از طریق بخش کامنت در انتهای این گفتار دیجیاتو به اشتراک بگذارید.

طبق اطلاعاتی که در سامانه tsetmc.com ارائه شده است، تجارت الکترونیک پارسیان، خدمات مربوط به پرداخت‌های الکترونیکی به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کشور را بر عهده دارد و به هر حال، آنچه مربوط به تجارت الکترونیکی‌ در حوزه های پایین دستی و بالا دستی می شود را در دستور کار دارد.

صورت‌های مالی رتاپ

طبق گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه رتاپ منتهی به ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ مربوط به سال مالی منتهی به: ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ که  ۱۳۹۹/۰۵/۰۵ منتشر شد، درآمد شناسایی شده رتاپ طی دوره یک ماه ۱۳۹۹/۰۴/۳۱، ۲۰ درصد بالاتر از متوسط درآمد شناسایی شده طی ۳ ماه گذشته بوده است. متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده رتاپ طی ۴ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ بالغ بر ۱,۵۳۲,۶۵۰ میلیون ریال بوده، درحالی که متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده طی ۱۲ ماهه سال گذشته بالغ ۳۶۵,۰۴۸ میلیون ریال بوده است.

علاوه بر این، درآمد شناسایی شده رتاپ طی دوره ۱ ماهه ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ بالغ بر ۱,۷۵۰,۰۳۰ میلیون ریال است. جمع درآمد شناسایی شده ۴ ماهه رتاپ منتهی به ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ بالغ بر ۶,۱۳۰,۵۹۸ میلیون ریال اعلام شد. جمع درآمد شناسایی شده ۳ ماهه رتاپ منتهی به ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ بالغ بر ۴,۳۸۰,۵۶۸ میلیون ریال بود.

تابلوخوانی رتاپ

موضوع تابلوخوانی از مسائل مهم در ورود و خروج در سهام است. کد به کدها، وضعیت سهامداران، حجم معاملات و اوضاع بازیگردان یک سهم را می‌توان در رصد مداوم و متناوب یک سهم، بررسی کرد. همان طور که در عکس پایین مشاهده می کنید، رتاپ ۳ میلیارد و ۶۴۳ میلیون قطعه سهم است. ۱۸ درصد سهم شناور دارد و میانگین حجم ماهانه آن نیز ۱۴ میلیون و ۲۱۸ میلیون قطعه سهم است. میزان EPS سهم حدود ۵۲۰ و P/E نیز ۳۰.۲۵ است.

قیمت هر سهم رتاپ در ۲۷ مرداد ۹۹ به ۱۵۶۱ تومان رسید. در بازه مرداد ۹۸ تا مرداد ۹۹، قیمت رتاپ از ۳۳۴ تومان به ۲۳۱۹ تومان رسید. به نظر می رسد رتاپ برای سهامداران بلند مدتی، گزینه خوبی برای سهامداری باشد. گزارش توجیهی افزایش سرمایه رتاپ، ۱۶ تیر ۹۹ روی کدال منتشر شد که شصت و شش درصد از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته است.

رتاپ از ۲۴ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ تا  ۱۶ تیر ماه سال ۱۳۹۷،  بیش از ۶۰۰ درصد افزایش سرمایه داده است و می توان منتظر افزایش سرمایه های جدید رتاپ از سال ۱۴۰۰ شمسی به بعد بود. همیشه در بررسی تکنیکال رتاپ، شاخص گروه رایانه را نیز در تحلیل‌های خوب برای بررسی روند صعودی یا نزولی رتاپ ، لحاظ کنید. نمادهای جا مانده از رشد گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته نیز با بررسی شاخص هم وزن و شاخص گروه رایانه قابل استخراج خواهد بود.

سهامداران عمده رتاپ

ترکیب سهامداران عمده یک سهم نیز در تابلوخوانی مهم است. ورود و خروج بازیگردان و سهامدار عمده و اضافه شدن سهامدار بالای ۱ درصد، میتواند حرف‌های زیادی برای سرمایه گذاری داشته باشد. رتاپ، ۷ سهامدار عمده به شرح  زیر دارد:

  • شرکت گروه داده پردازی بانک پارسیان مالک ۵۵.۹ درصد سهم
  • بانک تجارت مالک ۱۳.۴۱ درصد سهم
  • شرکت سرمایه گذاری آتیه پارسیس پارس مالک ۶.۲ درصد سهم
  • شرکت گروه مالی پارسیان مالک ۳.۱۶ درصد سهم
  • شرکت بیمه مرکزی ایران مالک ۱.۸ درصد سهم
  • شرکت سهامی بیمه ایران مالک ۱.۳۶ درصد سهم
  • شرکت سرمایه گذاری خوارزمی مالک ۱.۱۰ درصد سهام

سهامدار عمده، مالک ۵۶.۵۹ درصد سهام شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش با نماد تاپکیش نیز محسوب می شود. پس معاملات تاپکیش هم بایستی در معاملات رتاپ مورد بررسی قرار بگیرد. چون سهامدار عمده هر دو یکی است. موضوع جالبی در بررسی های تکنیکالی و بنیادی سهم.

سابقه معاملاتی رتاپ از ۲۶ خرداد ۹۹ تا ۲۴ تیر ۹۹ را مشاهده می کنید که موضوع مهمی در تکنیک های تابلوخوانی است.

سابقه معاملاتی رتاپ را در بازه ۲۶ خرداد ۹۹ تا ۲۴ تیر ۹۹ در عکس فوق مشاهده می کنید، همیشه در تابلوخوانی به موضوع حجم معاملات توجه کنید. افزایش حجم معاملات، می تواند استارت روند صعودی یا گاها نزولی سهم بوده و از اطلاعات مهمی در آینده نزدیک خبر می دهد.

بیشترین حجم معاملات رتاپ در این بازه زمانی مربوط به ۱۷ تیر ۹۹  با ۳۱.۶ میلیون سهم است که در ۴.۹۸ درصد، صف خرید میلیونی شده بود روی قیمت ۱۹۰۰۰ ریال. پس از آن شاهد افزایش قیمت سهم بودیم. همان طور که می‌بینید با افزایش قیمت سهم  شاهد افزایش حجم معاملاتی در رتاپ از هفته پایانی تابستان تا اواخر تیر هستیم.

رتاپ در کدال

رتاپ در کدال

تصویر رتاپ در سامانه جامع ناشران ایران (کدال) را مشاهده میکنید

یکی از موضوعات مهمی که سرمایه گذاران و سهامداران در بررسی بنیادی یک سهم  باید انجام دهند، مراجعه به سامانه جامع ناشران (کدال) به منظور بررسی صورت های مالی شرکت است. صفحه کدال رتاپ در این لینک در دسترس است.

برای مشاهده گزارش فعالیت ماهانه، سه ماهه، شش ماهه، زمانبندی پرداخت سود دوره ۱۲ ماهه رتاپ، گزارش برگزاری مجامع رتاپ و همچنین بررسی صورت های مالی تلفیقی رتاپ به صفحه کدال رتاپ مراجعه کنید. اگر سهامدار رتاپ هستید، این صفحه را بوک مارک کنید.

رتاپ از سهام بلند مدتی برای پرتفو سهامداران صبور است. سهامداری با رتاپ می‌تواند گزینه هوشمندانه برای کسب سود خوب در آینده ای نه چندان دور باشد.

malltina

مطالب مرتبط

پذیرش شرکت زیر مجموعه همکاران سیستم در فرابورس: «سپیدار سیستم آسیا»

شرکت سپیدار سیستم آسیا از شرکت‌های زیر مجموعه همکاران سیستم (سهامی عام) در بازار فرابورس ایران پذیرفته شد. روز ۴ شنبه ۵ شهریور ماه ۹۹، شرکت همکاران سیستم با انتشار گزارش افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب از موافقت فرابورس ایران مبنی بر پذیرش سپیدار سیستم آسیا خبر داد. این برای نخستین بار است که... ادامه مطلب

های وب با افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی به دنبال سود ۳۶۲۵ میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۴

شرکت داده گستر عصر نوین که با نماد «های وب» در بازار دوم بورس ایران قرار دارد، با ارسال گزارش توجیهی افزایش سرمایه در سامانه کدال، خبر از برنامه این شرکت نسبت به افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی داد. های وب قصد دارد سرمایه خود را از ۴۰۰۰ میلیارد ریال به ۲۴۰۰۰ میلیارد ریال افزایش دهد.محل... ادامه مطلب

بررسی نماد «مفاخر»: آنچه باید درباره سهم توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی بدانید

مفاخر نام نماد شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، یکی از ۱۸ نماد گروه رایانه و فعالیت های وابسته در بازار دوم فرابورس ایران است. بورس با فرابورس، دو بازار جدا از هم است و شرکت ها تلاش دارند تا با افزایش شفافیت مالی و سود دهی، ارتقا پایه و بازار پیدا کنند. در ادامه سلسله... ادامه مطلب

علت رشد ۷۰ درصدی ارزش سهام شرکت مخابرات ایران ظرف ۲ روز چه بود؟

اخابر، نماد شرکت مخابرات ایران که در بازار اول بورس قرار دارد، ظرف ۴۸ ساعت (۲۰ و ۲۱ مرداد ۹۹)، بیش از ۷۰ درصد رشد قیمتی را به نسبت روز معاملاتی قبلش (زمان پیش از تعلیق) تجربه کرد. اما علت این موضوع چه بوده است؟طبق پیام ناظر نماد اخابر، ۴ تیر ماه ۹۹ ساعت ۸:۵۰... ادامه مطلب

بررسی نماد «رکیش»: آنچه باید درباره سهام شرکت کارت اعتباری ایران کیش بدانید

رکیش نام نماد شرکت کارت اعتباری ایران کیش است که در بازار دوم بورس قرار دارد و ارزش بازاری آن در مرداد ۹۹ به حدود ۵۷۰۰ میلیارد تومان رسید. در ادامه سلسله گفتارهای بررسی نمادهای گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته در بازار سرمایه کشور، امروز نگاهی داریم به تابلو و وضعیت سهم رکیش.رکیش یکی از... ادامه مطلب

کدال: آشنایی با سامانه انتشار گزارشات مالی شرکت‌های بورسی

کدال یا سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران بورس، یکی از مهم‌ترین درگاه‌هایی است که روزانه صدها هزار سهامدار در بازار سرمایه کشور به آن مراجعه کرده و فایل PDF یا اکسل صورت های مالی یا گزارش‌های مجامع شرکت‌های پذیرفته شده یا در شرف پذیرفته شدن در بورس و فرابورس ایران را دانلود و مطالعه می... ادامه مطلب

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟