آزادسازی ۷۶۰ میلیون پشه اصلاح شده ژنتیکی در آمریکا

طرح آزادسازی بالغ بر ۷۵۰ میلیون پشه اصلاح ژنتیکی شده در مجمع الجزایر مرجانی فلوریدا کیز آمریکا که قرار است در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ انجام شود موافقت نهایی مقامات محلی را دریافت کرده و این در حالیست که بسیاری از ساکنین محلی و ائتلاف گروه های طرفدار محیط زیست مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرده اند.

جیدی هنسن مدیر سیاستگذاری مرکز بین المللی ارزیابی فناوری و امنیت غذای آمریکا در این باره گفت:

با تمام بحران های فوری پیش روی ملت و وضعیت فلوریدا (پاندمی کووید ۱۰، بی عدالتی های نژادی و تغییرات اقلیمی) دولت آمریکا در نظر گرفته است که از محل مالیات و منابع دولتی برای بهبود تجربه ژوراسیک پارک استفاده کند.

حالا واحد کنترل پشه Monroe County مجوز نهایی برای این آزمایش را دریافت کرده است. اینکه چه مشکلاتی در این مسیر ممکن است رخ بدهد مشخص نیست زیرا سازمان حفاظت از محیط زیست کشور برخلاف قانون از تحلیل جدی خطرات زیست محیطی این کار خودداری می کند.

طرح پایلوت آزاد سازی پشه های اصلاح ژنتیکی شده در ماه می (حدودا دو ماه پیش) به تصویب سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا رسید و هدف از اجرای آن بررسی امکان جایگزین کردن این پشه ها با حشره کش ها به منظور کنترل جمعیت پشه تب زرد است.

اصلاح ژنتیکی

این پشه ناقل چندین بیماری خطرناک از جمله زیکا، دنگ، چیکونگونیا و تب زرد است. نام علمی پشه اصلاح شده OX5034 است و دانشمندان تلاش کرده اند که با اصلاح ژنتیکی آن کاری کنند که شفیره های مونث آن در مراحل اولیه حیات بمیرند. علت هم این است که صرفا گونه مونث این حشره بدن انسان را به قصد مکیدن خون آن نیش می زند. گونه های مذکر این پشه صرفا از شهد گیاهان تغذیه می کنند و در نتیجه ناقل بیماری های یاد شده نیستند.

این پشه همچنین موافقت نهایی دولت فدرال برای آزاد سازی در هریس کانتی تگزاس را هم دریافت کرده است و قرار شده این پروژه از سال ۲۰۲۱ آغاز شود.

شرکت متولی این طرح که Oxitec نام دارد و در زمینه بیوتکنولوژی فعالیت می کند، بعد از سال ها بررسی اثرات پشه های دستکاری شده ژنتیکی روی انسان موفق شد مجوز آزادسازی این پشه ها را در آمریکا دریافت نماید.

در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ میلادی و به دنبال شیوع تب دانگ در فلوریدای آمریکا که توسط پشه تب زرد منتشر می شود، مرکز کنترل پشه فلوریدا کیز اعلام کرد که راهی جز امتحان کردن روش های جدید برای مقابله با این حشرات موذی را ندارد.

این سازمان که پیشتر تلاش های زیادی برای نابودی پشه های ناقل بیماری انجام داده بود (از جمله سم پاشی هوایی و اسپری حشره کش توسط نیروهای کوله به دوش خود و حتی کاربرد ماهی های پشه خوار) سرانجام تصمیم گرفت که با دستکاری ژنتیکی پشه ها آنها را نابود کند.

گفته می شود این سازمان سالانه یک میلیون دلار را صرف مقابله با پشه های تب زرد می کند؛ پشه هایی که مجموعا یک درصد کل جمعیت پشه های دنیا را تشکیل می دهند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

با الک جافریز، کاشف تکنیک انگشت‌نگاری دی‌ان‌ای آشنا شوید

در روز ۱۰ سپتامبر سال ۱۹۸۴ میلادی، الک جافریز، متخصص ژنتیک، سه کلمه در دفترچه قرمز رنگ روی میزش نوشت «۳۳ اتوراد، خاموش». این جمله به معنای پایان یافتن آزمایشی بود که همان تابستان کلید خورده و قرار بود به بررسی چگونگی انتقال بیماری‌های موروثی از یک عضو خانواده به عضو دیگر بپردازد. آزمایش به... ادامه مطلب

محققان بزرگترین و پیچیده‌ترین ساختار سیستم CRISPR-Cas را ترسیم کردند

محققان دانشگاه کپنهاگ در مطالعه‌ای جدید بزرگترین و پیچیده ترین سیستم CRISPR را ارائه کردند. آنها معتقدند از این سیستم می‌توان در زمینه‌های زیست‌‌پزشکی و زیست‌فناوری استفاده کرد.فناوری CRISPR در ویرایش ژن‌ها بکار گرفته می‌شود و پس از معرفی انقلابی در دنیای علم به پا کرد. سیستم کریسپر انواع مختلفی دارد که CRISPR-Cas9 یکی از... ادامه مطلب

محققان کره‌ای با کشف آنزیم ضدپیری ایده افزایش طول عمر را مطرح کردند

محققان مؤسسه علم و فناوری پیشرفته کره (KAIST) با انجام تحقیق جدید به بینش‌های تازه‌ای در مورد انرژی سلولی و افزایش طول عمر دست یافتند. این تحقیق که روی سلول‌های انسانی و کرم‌ها انجام شده ایده ساخت داروهای ضدپیری را مطرح می‌کند.پروتئین کیناز فعال شده با AMP، آنزیمی است که نقش بسیار مهمی در سوخت... ادامه مطلب

کروموزوم ایکس انسان برای اولین بار به طور کامل توالی یابی شد

محققان با انجام تحقیقی قابل توجه موفق شدند کروموزوم ایکس انسان را از ابتدا تا انتها به طور کامل تعیین توالی کرده و از سه میلیون جفت‌باز که تا پیش از این از آن‌ها نقشه برداری نشده بود، نقشه برداری کنند.پروژه ژنوم انسان (HGP)، یکی از بلندپروازانه ترین پروژه‌های علمی تاریخ است. بین سال‌های ۱۹۹۰... ادامه مطلب

دانشمندان آمریکایی سلول های بنیادی انسان را با موش ترکیب کردند

محققان با ایجاد یاخته ای متشکل از سلول های انسان و موش پیشرفتی عظیم را در عرصه دستکاری ژنتیکی اورگانیسم ها رقم زدند.این یاخته ترکیبی که به آن کایمرای انسان-حیوان هم گفته می شود توسط تیمی از محققان دانشگاه نیویورک در بافلو و مرکز جامع سرطان شناسی رُزوِل پارک ساخته شد.یاخته موش مورد استفاده در... ادامه مطلب

کشف بیش از 300 ویروس بزرگ با قابلیت های عجیب

محققان چندین ویروس عجیب از نقاط مختلف دنیا کشف کردند. آنها باکتریوفاژ (فاژ) یا همان ویروس هایی را کشف کرده اند که به باکتری ها حمله کرده و آنها را از بین می برند. این جانداران بسیار کوچک از نظر ابعاد، بسیار بزرگ تر از ویروس های معمولی بوده و توانایی ها پیچیده ای دارند... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟