ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

چین مدعی دستیابی به برتری کوانتومی شد؛ ساخت کامپیوتری قوی‌تر از Sycamore گوگل

یک فیزیکدان چینی مدعی ساخت یک کامپیوتر کوانتومی با عملکرد بسیار بالاتر نسبت به رقبای غربی شده که البته در آینده باید چنین ادعایی مورد تایید قرار بگیرد. «پن جیانوی»، فیزیکدان دانشگاه «علم و فناوری ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۰

یک فیزیکدان چینی مدعی ساخت یک کامپیوتر کوانتومی با عملکرد بسیار بالاتر نسبت به رقبای غربی شده که البته در آینده باید چنین ادعایی مورد تایید قرار بگیرد.

«پن جیانوی»، فیزیکدان دانشگاه «علم و فناوری چین» در تاریخ ۱۵ شهریور در سخنرانی خود در دانشگاه «Westlake» از دستیابی به برتری کوانتومی خبر داد. این فیزیکدان ادعا کرده به همراه تیم خود موفق به ساخت یک کامپیوتر کوانتومی شده که ۱ میلیون برابر سرعت بالاتری نسبت به قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی کنونی یعنی «Sycamore» گوگل دارد.

طبق مقاله‌ای که محققان گوگل سال گذشته میلادی منتشر کردند، کامپیوتر کوانتومی Sycamore توانسته محاسباتی که سریعترین کامپیوتر روی زمین برای انجام آن به ۱۰ هزار سال زمان نیاز دارد را در مدت ۲۰۰ ثانیه انجام دهد.

با وجود انتشار چنین گزارش‌هایی، تیم پن درباره آن‌ها ابراز نگرانی کرده چرا که نتایج بدست آمده هنوز مقدماتی هستند و تضمینی برای چنین موضوعی وجود ندارد. پن در بیانیه خود اعلام کرده که عملکرد این کامپیوتر کوانتومی باید مورد تایید قرار بگیرد. با وجود چنین گفته‌ای، جزئیات دقیقی درباره این کامپیوتر و همچنین نحوه عملکرد آن منتشر نشده است.

کامپیوتر کوانتومی

کامپیوتر کوانتومی از «کیوبیت» یا ذرات زیر اتمی در حالت‌های مختلف کوانتومی برای اجرای تعداد بالای محاسبات به صورت همزمان استفاده می‌کند. دانشمندان بر این باورند که روزی از کامپیوترهای کوانتومی می‌توان برای نفوذ به حساب‌های بانک و اقدامات مشابه استفاده کرد.

تا استفاده عمومی از کامپیوترهای کوانتومی چندین دهه فاصله داریم. در حال حاضر اکثر ماشین‌ها تنها قادر به انجام وظایف خاصی هستند و برای شکستن کد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

کامپیوتر کوانتومی پن نحوه بازگشت نور از محفظه‌ای پر از بلور را شبیه‌سازی می‌کند. زمانی که ذرات نور با کریستال برخورد می‌کنند، به سمت راست یا چپ حرکت کرده و با کریستال دیگری برخورد می‌کنند و این روند ادامه دارد. با افزایش تعداد ذرات نور، این موقعیت بسیار پیچیده می‌شود. پردازش چنین فعالیتی سریعترین کامپیوتر جهان را با مشکل مواجه می‌کند، با این حال در کامپیوترهای کوانتومی بسیار ساده‌تر انجام می‌شود.

چالش اصلی برای رایانش کوانتومی، نیاز به محیطی فوق العاده سرد و ایزوله شده است. ذرات زیر اتمی شکننده بوده، عمر کمی دارند و همچنین نسبت به کوچکترین تداخل محیطی از خود واکنش نشان می‌دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (8 مورد)
  • sinagoogle
    sinagoogle | ۲۵ شهریور ۱۳۹۹

    طبق مقاله South china morning post یکی از افراد گروه پن جیانوی گفته در 5 سال گذشته این محقق و گروهش کمک های مالی بسیار زیادی رو از دولت چین برای تحقیقات کوانتومی دریافت کردن، در عوض دولت فشار بسیاری به این گروه وارد میکنه تا سریعتر نتیجه این سرمایه گزاری ها منتشر بشه. متاسفانه دولت چین به این تحقیقات دید شدیدا سیاسی و حیثیتی داره و برای همین داده های منتشر شده از چین در این زمینه سریعا زیر سوال میره. این کار نه تنها تحقیقات احتمالا ارزشمند چین رو نامعتبر جلوه میده، حتی ممکنه برای خود دانشمندهای این کشور که تحت فشار قرار میگیرن هم بد و غیرسازنده باشه.

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی