جهرمی: روند تولید و توسعه ماهواره پارس ۱ به اتمام رسید

جهرمی: روند تولید و توسعه ماهواره پارس ۱ به اتمام رسید

جهرمی: روند تولید و توسعه ماهواره پارس ۱ به اتمام رسید

وزیر ارتباطات خبر از اتمام مراحل تولید ماهواره پارس ۱ داد. به گفته او پارس ۱ پیشرفته‌ترین ماهواره‌ی تولید شده در ایران است که توسط پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است.

در مراسم معرفی دستاوردهای بومی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات، «محمد جواد آذری جهرمی» با ذکر این نکته که فعالیت‌های فضایی این وزارتخانه فراموش نشده و با جدیت کامل پیگیری می‌شود اعلام کرد که خبر خوشی برای مردم دارد. به گفته جهرمی امروز تست‌های عملیاتی ماهواره فضایی پارس ۱ به اتمام می‌رسد و قرار است که هفته بعد تحویل سازمان فضایی ایران بشود. جهرمی با توییت کردن این خبر در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی توییتر، به «حسین صمیمی» رئیس پژوهشگاه فضایی نیز تبریک گفت.

جهرمی در این مراسم اعلام کرد که پس از کار روی پروژه پارس ۱، بلافاصله فعالیت برای ساخت و تولید ماهواره ناهید آغاز می‌شود: «پیش از این، آزمون‌های عملکردی مدل تجمیع شده ماهواره پارس ۱ و همچنین آزمون سازگاری الکترومغناطیس عملکردی در ماه گذشته با موفقیت انجام شد.»

پیش‌تر اعلام شده بود که ماهواره ناهید ۲ در ۶ ماهه دوم سال ۹۹ تحویل داده خواهد شد و به نظر می‌رسد که با توجه به زمانبندی کارهای این پژوهشگاه، این وعده عملیاتی خواهد شد. آنطور که به نظر می‌رسد ماهواره ناهید ۲ از نوع مخابراتی است که ساخت مدل مهندسی آن به پایان رسیده است و وارد فاز کیفی آن شده است.

این پروژه طی قراردادی بین پژوهشگاه فضایی ایران و سازمان فضایی ایران به اجرا درآمده است. این ماهواره یک میکرو ماهواره مخابراتی است که برای انجام ماموریت‌های مخابراتی در مدار LEO و توسعه تکنولوژی زیر سیستم‌های حساس ماهواره‌های مخابراتی GEO طراحی شده است.

شایان ذکر است پیش‌تر پژوهشگاه فضایی اعلام کرده بود که  طراحی و ساخت ماهواره «پارس ۲» نیز در حال برنامه‌ریزی است که در آینده نزدیک در دستور کار قرار می‌گیرد. آنطور که مسئولین این پژوهشگاه قبلا در مصاحبه‌های خبری خود گفته‌اند، ساخت این ماهواره تا ۱۴۰۴ یا پایان برنامه هفتم توسعه به پایان می‌رسد.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل