استخراج دیتاسنتر زیرآبی مایکروسافت از اعماق دریا پس از ۲ سال [تماشا کنید]

استخراج دیتاسنتر زیرآبی مایکروسافت از اعماق دریا پس از ۲ سال [تماشا کنید]

استخراج دیتاسنتر زیرآبی مایکروسافت از اعماق دریا پس از ۲ سال [تماشا کنید]

شاید ایجاد یک دیتاسنتر در اعماق اقیانوس کاری عجیب به نظر برسد، اما مایکروسافت دو سال قبل این کار را انجام داد و اکنون بعد از گذشت این بازه زمانی، ردموندی‌ها برای بررسی بیشتر شرایط، دیتاسنتر را از اعماق اقیانوس بیرون کشیده‌اند. به‌نظر می‌رسد ایده عجیب ردموندی‌ها موفقیت آمیز بوده و همه چیز به خوبی پیش رفته است.

در سال ۲۰۱۸ مایکروسافت نخستین دیتاسنتر زیر آبی خود را به عمق ۳۵ متری دریای اسکاتلند فرو فرستاد. این دیتاسنتر بخشی از پروژه چندین ساله «ناتیک» (Project Natick) مایکروسافت است که حدود ۱۲ متر طول داشته و شامل ۱۲ رک سرور بوده و در مجموع ۸۶۴ سرور را در خود جای داده است. حجم ذخیره‌سازی این سرورها به ۲۷.۶ پتابایت می‌رسد.

ایجاد مرکز داده روی زمین ممکن است با مشکلات مختلفی اعم از خوردگی ناشی از اکسیژن رطوبت و تغییرات دما روبرو شود. اما در یک محیط کاملا قرنطینه شده که دما به صورت کامل و دقیق کنترل می شود، مسائل بسیار کمتری ایجاد خواهد شد.

ایده اصلی مایکروسافت این بود که سرورهای مختلف در اندازه و ابعاد کوچک و بزرگ در نزدیکی مناطق ساحلی مستقر شوند و به این ترتیب امکان دسترسی بیشتر و راحت تری نیز به سرورها میسر خواهد بود. مایکروسافت معتقد است که تقریبا نیمی از جمعیت جهان در فاصله حدودا ۲۰۰ کیلومتری سواحل زندگی می‌کنند. با قراردادن دیتاسنتر در نزدیکی شهرهای ساحلی،‌ این کاربران به خوبی می‌توانند از خدمات استفاده کنند.

بر اساس اعلام مایکروسافت، ایجاد مرکز داده زیر آب فواید بسیاری دارد. ردموندی ها معتقدند که سرورهای زیرآبی تقریباً یک هشتم سرور‌های زمینی دچار خرابی و مشکل می شوند که این ارقام می‌تواند پیشرفت بزرگ و چشمگیری را در طراحی دیتا سنترها نشان دهد.

از سال ۲۰۱۵ تا کنون مایکروسافت در حال بررسی ایده دیتاسنترهای زیر آبی است. تیم تحقیقاتی پروژه، ابتدا در سال ۲۰۱۵ یک مرکز داده را در سواحل کالیفرنیا به مدت چند ماه به صورت آزمایشی به اعماق دریا فرستادند. آنها می‌خواستند متوجه شوند که آیا امکان انتقال سرور در زیر آب وجود دارد یا خیر.

اکنون بعد از گذشت چند سال از اولین آزمایش انجام شده روی دیتاسنترهای زیر آبی، تیم پروژه متوجه شدند که ایده‌ای که دنبال کرده بودند، کارآمد بوده است.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل