پای دو مدیر دیگر هواوی به پرونده منگ وانژو باز شد

پای دو مدیر دیگر هواوی به پرونده منگ وانژو باز شد

یک شرکت گمنام که در هنگ کنگ به ثبت رسیده، حالا در کانون پرونده حقوقی آمریکا علیه هواوی و مدیر ارشد مالی آن قرار گرفته است. مقامات آمریکایی ادعا کرده اند که غول فناوری چینی بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ از شرکت Skycom برای دور زدن تحریم های ناعادلانه اش علیه کشورمان استفاده کرده است. هواوی اما گفته این شرکت را در سال ۲۰۰۷ میلادی فروخته و در نتیجه نقشی در فعالیت های آن ندارد.

اکنون رویترز گزارش جدیدی منتشر کرده و در آن مدعی شده که هواوی و شرکت Skycom Tech Co Ltd در برزیل با یکدیگر ارتباط داشته اند و این گزارش می تواند به عنوان سندی در تایید ادعاهای آمریکا علیه منگ وانژو (مدیر ارشد مالی هواوی و دختر موسس این شرکت که هم اکنون در کانادا در بازداشت خانگی به سر می برد) در دادگاه به کار برود.

اسناد سازمانی مربوط به شرکت Skycom که در سائوپائولوی برزیل به ثبت رسیده ظاهرا نشان می دهند که هواوی و Skycom برای مدت پنج سال پس از سال ۲۰۰۷ ارتباط تنگاتنگی در این کشور با یکدیگر داشته اند.

همچنین براساس این اسناد که در هنگ کنگ و برزیل به ثبت رسیده اند تا اواخر سال ۲۰۰۷ دو مدیر ارشد دیگر هواوی نیز ارتباط نزدیکی با Skycom داشته اند. هر دوی این افراد یعنی کن هو و گو پینگ هم اکنون از معاونان ریاست هیئت مدیره هواوی هستند و به صورت چرخشی در سمت رئیس هیئت مدیره آن نیز فعالیت می کنند.

شرکت Skycom

این پرونده حقوقی بخشی از یک کمپین چند وجهی و البته جهانی است که با هدف کاهش قدرت هواوی و در چارچوب جنگ سرد میان چین و آمریکا از سوی واشنگتن کلید خورده است. ایالات متحده آمریکا در دو سال گذشته مشغول لابی گری با همپیمانان خود بوده تا از ورود تجهیزات هواوی به نسل بعدی سیستم های مخابراتی این کشورها جلوگیری کند. واشنگتن مدعی شده که چین با کمک این فناوری می تواند به زیرساخت های کلیدی این کشورها حمله کند. این در حالیست که چین و هواوی قویا این اتهامات را رد کرده اند.

شرکت Skycom

اما ارتباط هواوی با Skycom نقشی کلیدی در روال پرونده حقوقی آمریکا علیه غول فناوری چین دارد. براساس یکی از ادعاهای مطرح شده هواوی کنترل Skycom را در اختیار داشته و با استفاده از آن تحریم های آمریکا علیه ایران را دور زده است و حتی تجهیزات کامپیوتری تحریمی این کشور را به خاک ایران انتقال داده است. هواوی و منگ اما در پاسخ گفته اند که این شرکت زمانی تحت مالکیت آنها بوده و در ادامه به یک شریک تجاری بدل شده است. با این حال در دادگاه اخیر خانم وانژو وکلای او اقرار کردند که هواویی سطحی از کنترل را روی شرکت Skycom داشته است.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato