حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی» صدا و سیما در یوتیوب مسدود شد

حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی» صدا و سیما در یوتیوب مسدود شد

گوگل برای ششمین بار حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی»، از کانال‌های برون‌مرزی صدا و سیما را به خاطر نقض قوانین مسدود کرد.

پرس تی‌وی کانال انگلیسی زبان صدا و سیما است که برنامه‌های خود را برای مخاطبان خارج از کشور پخش می‌کند. کانال رسمی این شبکه در یوتیوب از ساعاتی قبل مسدود شده و گوگل دلیل آن را «نقض قوانین صادرات» اعلام کرده که ظاهرا ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. قوانین و مقررات صادراتی ایالات متحده دسترسی و یا استفاده از اطلاعات، کالاها و فناوری‌‌های تحت قانون کنترل صادرات را به دلیل مسائل امنیتی یا تجاری ممنوع کرده است.

قوانین کاربری گوگل هم در همین راستا استفاده از جیمیل، گوگل درایو و برخی اپ‌های دیگر را برای ارسال ایمیل، به اشتراک گذاری، مخابره یا ذخیره داده‌‌های مشمول این قانون منع می‌کند. در تصویری که پرس تی‌وی از پیام بسته شدن حسابش منتشر کرده به همین مساله اشاره شده:

«حساب کاربری گوگل شما به خاطر نقض قوانین صادرات مسدود شده و امکان بازیابی آن وجود ندارد.»

آنطور که پرس ‌تی‌وی می‌گوید گوگل طی چند سال گذشته با استناد به همین قانون محدودیت‌‌هایی را برای رسانه‌های ایرانی و به شکل ویژه این شبکه ایجاد کرده است. پرس تی‌وی می‌گوید این موضوع «ناشی از تعداد بالای خوانندگان و بینندگان است.»

شبکه مذکور مسدود شدن کانال خود در یوتیوب را ناقض آزادی بیان خوانده و آنرا بخشی از سیاست ضد ایرانی ترامپ عنوان می‌کند که باعث بسته شدن حساب‌‌های کاربری برخی از مقامات ایرانی در شبکه‌‌های اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام و توییتر شده است.

این نخستین بار نسبت که گوگل دسترسی شبکه‌های برون مرزی صدا و سیما به سرویس‌‌های خود را مسدود می‌کند. کانال یوتیوب پرس‌تی‌وی پس از ۴ سال فعالیت در ۲۰۱۳ بسته شد و حساب‌های جدید آنها هم تنها چند ماه بعد از بازگشایی غیرفعال شدند. فروردین سال گذشته هم دسترسی پرس تی‌وی و «هیسپان تی‌وی»، کانال اسپانیایی زبان صدا و سیما، به حساب‌های یوتیوب و جیمیل غیر فعال شد. ظاهرا این رویداد بدون هشدار قبلی و به واسطه تخطی از سیاست‌های گوگل روی داده بود. صدا و سیما در آن زمان این اقدام را نمونه واضح سانسور اعلام کرد.

نظرات ۴۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.