انتقال خطوط تولید چیپ به آمریکا ۵۰ میلیارد دلار هزینه دارد

غول‌های صنعت نیمه‌هادی آمریکا به دنبال راه‌اندازی ۱۹ کارخانه تولید چیپ در ایالات متحده هستند اما به واسطه هزینه‌های سرسام آور درخواست کرده‌اند دولت ترامپ به اندازه نیمی از سرمایه‌گذاری چین برای تبدیل شدن به بازیگر بزرگ این صنعت، به آنها کمک مالی کند.

ترامپ از زمان تبلیغات انتخاباتی وعده راه‌اندازی کارخانه‌های بسیاری را در آمریکا داده بود و کماکان تحت برنامه «ساخت آمریکا» به دنبال برگردان خطوط تولید به این کشور است. با این حال بر اساس گزارش «انجمن صنایع سیلیکونی» بازگشت خطوط تولید از آسیا به ایالات متحده نیازمند سرمایه‌گذاری رقمی بین ۲۰ تا ۵۰ میلیارد دلار از سوی دولت است چرا که دولت پکن برای ارتقای تولید صنایع نیمه‌هادی در خاک خود حدود ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده و طرح تشویقی در نظر گرفته است.

سرمایه گذاری هنگفت چین در تولید چیپست های پیشرفته و صنایع نیمه هادی

این انجمن که نمایندگی شرکت‌های معتبری نظیر اینتل، انویدیا، AMD و کوالکام را بر عهده دارد تاکید کرده که تا ۶ ماه قبل دیدگاه دیگری داشته اما حالا از نظر آنها زمان مناسبی برای تغییر مکان زنجیره تامین است. به عبارت دیگر شرایط به گونه‌ای تغییر کرده است که اتکای این کشور بر چین، تایوان، سنگاپور و حتی اسراییل برای تامین قطعات حیاتی مورد استفاده در ابزارهای الکترونیک به ویژه با در نظر گرفتن پاندمی کرونا خطرناک است.

یکی از مشکلات انتقال زنجیره تامین این است که برپایی کارخانه‌ها در آمریکا ۳۰ درصد هزینه بیشتری در پی دارد و طی بازه ۱۰ ساله کل هزینه‌‌های عملیاتی بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار خواهد بود. با این حال مشوق‌های دولتی می‌تواند آنرا به ۱۳ میلیارد دلار تقلیل دهد.

این انجمن همچنین روی طرح «CHIPS» حساب باز کرده که موافقت نمایندگان هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات را کسب کرده و  میلیاردها دلار را صرف تحقیق، توسعه و تولید چیپست در آمریکا می‌کند. به گفته این انجمن در صورتی که دولت برای انتقال صنایع به آنها کمک کند، ۷۰ هزار شغل جدید در زمینه‌های مختلف از مهندسی گرفته تا زنجیره تامین ایجاد خواهد شد.

ویجیاتو

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟