پرچم‌دارها باعث افزایش متوسط قیمت موبایل‌ها شده‌اند

گجت‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها نیاز روزانه افراد هستند؛ به ویژه وقتی کاربران هنوز در خانه مشغول تحصیل و کار باشند. با این حال، بازار جهانی تلفن همراه به دلیل مشلات همه‌گیری کرونا در مقایسه با سال ۲۰۱۹ با افت روبرو شد و احتمالا تا سال ۲۰۲۲ دوباره احیا خواهد شد. بر همین اساس، گزارشی که اخیرا توسط Counterpoint منتشر شده نشان می‌دهد که علی‌رغم کاهش فروش، متوسط قیمت فروش عمده (ASP) در بازار جهانی گوشی‌های هوشمند ۱۰ درصد افزایش داشته است.

طبق این گزارش، مناطقی مانند آسیا - اقیانوسیه (APAC)، چین، اروپا، خاورمیانه (MEA) و آمریکای شمالی باعث افزایش ۱۰ درصدی ASP در فصل دوم ۲۰۲۰ شده‌اند. با این حال، آمریکای لاتین تنها منطقه‌ای است که قیمت متوسط فروش عمده در آن ۵ درصد کاهش داشته است. با وجود تاثیر کووید ۱۹ روی بازار، اما بخش گوشی‌های پرچمدار افت شدیدی نداشته و در مقایسه با افت کلی بازار، فقط ۸ درصد در سال افت کرده است. گفته می‌شود که دلیل آن تاثیر اقتصادی کمتر کرونا روی زندگی کاربرانی است که قدرت تهیه این نوع موبایل‌ها را دارند.

به گفته Counterpoint، اپل با افزایش ۳ درصدی فروش نسبت به سال گذشته، ۲ درصد درآمد بیشتری از فروش گوشی‌های آیفون داشته است. همچنین فروش گوشی‌های مبتنی بر 5G باعث افزایش مقدار ASP شدند. فروش گوشی‌های 5G ده درصد از فروش کل بوده اما ۲۰ درصد از درآمدها را تشکیل می‌دهد. افزایش تقاضا برای تحصیل، کار، بازی و سرگرمی در دوران کرونا، باعث علاقه کاربران به گوشی‌های پرچم‌دار شده است.

از میان همه این‌ها، چین بزرگ‌ترین بازار گوشی‌های 5G است. ۷۲ درصد از فروش این نوع موبایل‌ها مربوط به چین است که سهم بیشتر آن‌ها را هواوی در اختیار گرفته است. به همین دلیل هواوی با افزایش ۱۳ درصدی قیمت متوسط فروش عمده سالیانه در فصل دوم ۲۰۲۰، در جایگاه اول قرار می‌گیرد. چین علی‌رغم تحریم توسط آمریکا پتانسیل خیلی خوبی از خود نشان داد؛ زیرا وقتی هنوز دیگران درگیر کرونا بودند، آن‌ها به سرعت از شرایط همه‌گیری کرونا خارج شدند.

با وجود همه این‌ها، گوشی‌های میان‌رده و ارزان‌قیمت با تمدید محدودیت‌ها، تعطیلی فروشگاه‌های آفلاین، جذابیت کمتر و احتیاط در خرید بین طبقه متوسط رو به پایین، با اقبال خوبی مواجه نشدند. به طور خلاصه، تقاضای بیشتر برای گوشی‌های پرچم‌دار در کنار گوشی‌های 5G، باعث افزایش قیمت متوسط فروش در بازار جهانی شد. طبق گزارش منتشر شده، سهم درآمد فروش جهانی فصل دوم ۲۰۲۰ بین اپل، سامسونگ، هواوی، ویوو و اوپو تقسیم شده که به ترتیب ۳۴، ۱۷، ۲۰، ۷، ۶ و ۱۶ درصد کل فروش را در اختیار دارند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟