ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

کشف نشانه‌هایی از وجود ۳ دریاچه زیرزمینی در مریخ

مطالعات محققان ایتالیایی از وجود نشانه‌هایی مبنی بر وجود دریاچه‌های زیر زمینی بسیار کهن در مریخ خبر می‌دهد که به واسطه شوری بسیار بالا حالت مایع خود را حفظ کرده‌اند. در سال 2018 دانشمندان شواهد ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۸ مهر ۱۳۹۹ | ۱۴:۰۰

مطالعات محققان ایتالیایی از وجود نشانه‌هایی مبنی بر وجود دریاچه‌های زیر زمینی بسیار کهن در مریخ خبر می‌دهد که به واسطه شوری بسیار بالا حالت مایع خود را حفظ کرده‌اند.

در سال 2018 دانشمندان شواهد جدیدی از وجود سیستم آب زیرزمینی در مریخ را تایید کرده بودند. با وجودی که مریخ سیاره‌ای خشک با شرایط جوی بسیار خشن به نظر می‌رسد، اما ظاهرا در دل خود آب‌های زیر زمینی دارد.

مطالعات جدیدی که توسط محققان «دانشگاه Roma Tre» ایتالیا انجام شده است، شواهد قبلی در مورد وجود دریاچه زیرزمینی در مریخ را تقویت می‌کند. به‌علاوه یافته‌های جدید خبر از وجود سه دریاچه جدید زیر زمینی می‌دهد.

دریاچه‌های زیرزمینی در زیر کلاهک‌های یخی شکل مریخ قرار گرفته‌اند که نشان می‌دهد در این سیاره ظاهرا بیشتر از آنچه تصور می‌شود، آب وجود دارد. سازمان فضایی اروپا (ESA) روز دوشنبه در بیانیه‌‌ای اعلام کرد:

«با جمع آوری اطلاعات جدید و بررسی آنها به روش‌های متفاوت، سه دریاچه زیرزمینی جدید در مریخ کشف شده است.»

به نظر می‌رسد دریاچه‌ها در زیر لایه‌ای سنگین از یخ پنهان شده‌اند. عرض بزرگترین دریاچه حدود 19 مایل (30 کیلومتر) است که توسط دریاچه‌های کوچکتری نیز احاطه شده است.

محققان بر این باورند که احتمالا آب دریاچه‌‌ها باید بسیار شور باشد که می‌تواند در دمای پایین در حالت مایع باقی بماند. در سال 2019 نیز مطالعه دیگری در همین زمینه انجام شد و محققان در آن مقطع اعلام کردند به دلیل فعالیت آتشفشانی و وجود گرما، آب‌های زیر زمینی در مریخ حالت مایع داشته و یخ نمی‌زنند.

در مطالعه جدید، نظر دانشمندان بیشتر بر این است که احتمالا به دلیل شوری بیش از حد آب دریاچه‌ها به صورت مایع باقی می‌ماند و نمک زیاد مانع یخ زدن آب می‌شود. سازمان فضایی اروپا در ادامه بیانیه خود اعلام کرد:‌

«باوجوی که در سطح کره مریخ آب وجود ندارد، اما نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که دریاچه‌های قدیمی زیرزمینی متعلق به میلیون‌ها یا حتی میلیاردها سال قبل در مریخ وجود داشته باشد.»

تحقیقات در مورد بررسی وجود حیات در مریخ کماکان ادامه دارد و باید ببینیم در ادامه دانشمندان به چه کشفیات جدیدی دست خواهند یافت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی