نیمی از زنان فعال در حوزه فناوری تا ۳۵ سالگی کارشان را ترک می‌کنند

با وجودی که به نظر می‌رسد حضور بانوان در عرصه‌های اجتماعی بیشتر شده است، ولی اطلاعات آماری نشان می‌دهد از سه دهه گذشته تاکنون، هنوز حضور بانوان در حوزه فناوری کمرنگ است.

آخرین گزارش‌ تحلیلی «Accenture» موسسه مشاور حوزه فناوری اطلاعات و موسسه آموزش فناوری «Girls Who Code» نشان می‌دهد که نیمی از بانوانی که در مشاغل فنی مشغول به فعالیت می‌شوند، تا سن 35 سالگی شغل خود را ترک می‌کنند.

چرا باید بانوان وارد مشاغل فنی بشوند و بعد کار خود را ترک کنند؟ آیا فرهنگ نادرست و نگاه جنسیتی باعث بروز چنین وضعیتی شده است؟ نتیجه مطالعه انجام شده نشان می‌دهد 37 درصد از خانم‌هایی که در مشاغل فنی مشغول به فعالیت بوده‌اند و کار خود را ترک کرده‌اند، به مشکلات فرهنگی در حوزه کاری خود اشاره داشته‌اند.

آگهی استخدام

در مطالعه تحقیقاتی،  وضعیت شغلی 1990 نیروی کار خانم حوزه فناوری، 500 نفر مسئول بخش منابع انسانی در مشاغل فناوری، همچنین 2700 دانشجو مورد بررسی قرار گرفت. با وجودی که حوزه فناوی نیازمند حضور بانوان است ولی در بخشی از گزارش تحلیلی آمده است:

« درست در شرایطی که نیازمند حضور فعال‌تر بانوان در حوزه فناوری هستیم و اقتصاد ایالات متحده به چنین نیروهایی نیازمند است، ولی آمارها نشان می‌دهد حضور بانوان کمتر از آن حدی است که انتظار می‌رود.»

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که شرکت‌های فعال در حوزه فناوری از نظر استخدام نیروی متخصص زیر ذره بین هستند. شرکت‌های بزرگی همچون گوگل، فیسبوک، اپل، مایکروسافت و سایر شرکت‌ها، موظف هستند هر سال گزارش وضعیت نیروی کاری خود را از نظر تنوع جنسیتی ارائه دهند. البته شرکت‌هایی همچون اوبر هم دیده می‌شوند که هنوز درگیر مسایل تبعیض جنسیتی هستند.

در بررسی انجام شده مشخص شد، با وجودی که بسیاری از شرکت‌ها نیروی فنی خانم استخدام می‌کنند ولی بانوان تنها 21 درصد نیروی کار فنی شرکت‌ها را تشکیل می‌دهند. این آمار در مورد بانوان رنگین پوست به 8 درصد می‌رسد.

ظاهرا فرهنگ نادرست کاری، عدم رعایت حقوق بانوان در محیط کاری و نگاه جنسیتی باعث بروز چنین وضعیتی شده است. هر سال، «جشن گریس هاپر» با حضور بانوان حوزه فناوری برگزار می‌شود و امسال نیز قرار است این مراسم با حضور 3000 زن حوزه فناوری برگزار شود. با این وجود آمارها نشان می‌دهد حضور زنان در مشاغل فنی هنوز بسیار کمرنگ است.

اگر تبعیض‌های جنسیتی کنار گذاشته شود، به نظر می‌رسد تا سال 2030 در ایالات متحده حداقل 3 میلیون نیروی خانم فنی باید بتوانند در این حوزه فعالیت کنند.

آگهی استخدام

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟