ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

IBM پروژه پیش‌بینی مسیر زباله‌های فضایی و بهینه‌سازی ارتباط ماهواره‌ای را منبع باز کرد

IBM اعلام کرد تیم فضایی این شرکت دو پروژه را به منظور بهبود ارتباط بین ماهواره‌ها و کمک به پیش‌بینی مسیر زباله‌های فضایی منبع باز کرده است. در حال حاضر ده‌ها هزار زباله فضایی در ...

پیمان حسنی
نوشته شده توسط پیمان حسنی | ۱۲ مهر ۱۳۹۹ | ۱۸:۳۰

IBM اعلام کرد تیم فضایی این شرکت دو پروژه را به منظور بهبود ارتباط بین ماهواره‌ها و کمک به پیش‌بینی مسیر زباله‌های فضایی منبع باز کرده است.

در حال حاضر ده‌ها هزار زباله فضایی در اطراف زمین قرار گرفته‌اند که با افزایش تعداد پرتاب راکت‌ها به  تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. تیم Space Tech Team شرکت IBM به منظور ردیابی دقیق‌تر زباله‌های فضایی پروژه‌ای به نام Space Situational Awareness توسعه داده که مکان فعلی زباله‌های فضایی را تشخیص داده و مکان آن‌ها در آینده را پیش‌بینی می‌کند.

پروژه SSA با استفاده از مدل‌های یادگیری ماشینی و داده‌های فرماندهی راهبردی ایالات متحده آمریکا مدار زباله‌های فضایی را با دقت بالا پیش‌بینی می‌کند. محققان IBM مدلی مبتنی بر فیزیک برای پیش‌بینی مدارهای زباله‌های فضایی در مدار نزدیک به زمین (LEO) و همچنین مدل یادگیری ماشینی برای پیش‌بینی خطاها در مکان یابی مدار زباله‌ها توسعه داده‌اند.

پروژه دیگری که تیم Space Tech Hub شرکت IBM آن را اوپن سورس کرده، KubeSat نام داشته و قرار است استفاده از ماهواره‌های گروهی را برای استارتاپ‌ها و گروه‌های تحقیقاتی آسان‌تر کند. ماهواره‌های گروهی (Satellite swarms) ماهواره‌های کوچکی هستند که به کمک اتصال با یکدیگر وظایف مختلف را انجام داده و از آن‌ها به عنوان جایگزین کم هزینه و ماژولار ماهواره‌های سنتی بزرگ‌تر یاد می‌شود.

KubeSat یک فریم‌ورک خودکار شناختی (Cognitive Autonomous Framework) است که مختص ماهواره‌های کوچکی موسوم به «تاسواره» (Cubesat) طراحی شده و شبیه‌سازی و بهینه‌سازی ارتباطات بین ماهواره‌ها را امکان پذیر می‌کند. تصمیم IBM به منبع باز کردن پروژه‌های تیم فضایی این شرکت احتمالاً به شرکت‌های کوچک توانایی ارسال ماهواره و حضور بیشتر در فضا را می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی