ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

استانداردها چگونه ارتقا می یابند؟

در دهه‌های گذشته شاهد این بودیم که تحقیقات گسترده‌ای در زمینه استانداردها و شیوه‌های رشد و ارتقا آن‌ها انجام شده ‌که به خوبی نشان می‌دهد با بهبود استانداردها و ارتقای آن‌ها، شاهد رشد اقتصادی در ...

در دهه‌های گذشته شاهد این بودیم که تحقیقات گسترده‌ای در زمینه استانداردها و شیوه‌های رشد و ارتقا آن‌ها انجام شده ‌که به خوبی نشان می‌دهد با بهبود استانداردها و ارتقای آن‌ها، شاهد رشد اقتصادی در تمامی جنبه‌ها خواهیم بود. این تحقیقات در کشورهای پیشرفته دنیا از جمله آلمان، انگلیس، کانادا، فرانسه، استرالیا و … انجام شده‌ است.

مسئله مهمی که در این زمینه وجود دارد شیوه ارتقا این استانداردها و به طبع، رشد اقتصادی بوده‌است که باید مورد بررسی قرار بگیرد. اگر بتوانیم کشف کنیم که چگونه خودمان استانداردها را ارتقا دهیم و آن‌ها را مدیریت کنیم، به‌طور قطع می‌توانیم کاری کنیم که رشد اقتصادی کشورمان هم رشد کند. در ادامه سعی می‌کنیم، مهم‌ترین دلایل ارتقا و رشد استانداردها را بررسی کنیم.

چرا باید همیشه در حال رشد استانداردها باشیم؟

طبق تحقیقاتی که سال ۲۰۱۱ در آلمان انجام شده‌است، شاهد این بودیم که با رشد پیوسته استانداردها، ارزش کار، سرمایه، اختراعات، مجوزها و … به طرز چشمگیری رشد می‌کنند و در نهایت ارزش افزوده ناخالص با مقدار تولید اندازه‌گیری می‌شود. در کشورهای کانادا، انگلیس، آلمان، فرانسه، استرالیا به ترتیب سهم رشد نرخ اقتصادی متناسب با استاندارد ۲ درصد، ۳ درصد، ۹ درصد، ۸ درصد و ۸ درصد بوده‌است.

هدف اصلی این است که با کسب رتبه‌ها و نتایج بهتر در این زمینه کاری کنیم که دولت و سازمان‌های بخش خصوصی با بررسی زیرساخت‌ها قادر باشند که از سوتفاهم‌های موجود در این زمینه جلوگیری کنند و با بهبود محصولات و خدمات مطابق استانداردهای ارتقا یافته، اقتصاد کشور را رشد دهند.

چه عواملی باعث می‌شود که استاندارد، رشد کند؟

استانداردها به دلایل مختلفی ارتقا پیدا می‌کنند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیشرفت تکنولوژی

با پیشرفت تکنولوژی و علوم مرتبط با فناوری، شاهد این هستیم که می‌توان محصولاتی با راندمان بالاتر، کیفیت بهتر و مصرف انرژی کمتری تولید کرد. این موضوع باعث می‌شود که استاندارد تولیدات محصولات لوازم خانگی از جمله یخچال و فریزر، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و … در کنار استاندارد تولید موبایل، محصولات برقی و … به صورت کلی ارتقا یابد.

در نتیجه کارخانه‌ها و تولیدکننده‌ها برای دریافت مجوزهای مرتبط با استاندارد مجبور هستند که شیوه ساخت محصولات خود را تغییر دهند که این موضوع در نهایت باعث بهبود کیفیت محصولات و رشد اقتصادی یک کشور خواهد شد. آیا تابحال شما شاهد تأثیر تکنولوژی بر رشد استاندارد بوده‌اید؟

تقاضا و نیاز مخاطب

برای ارتقا استانداردها لازم نیست که حتماً تکنولوژی یا علوم مرتبط با فناوری رشد می‌کنند. اگر مخاطب و نیازهای آن تغییر پیدا کند، بازهم شاهد تغییر در استانداردها خواهیم بود. در واقع مخاطب ممکن است که به محصولات باکیفیت تری نیاز داشته باشد و یا استانداردهای فعلی نتوانند نیازهای او را برطرف کنند. این موضوع هم باعث می‌شود که شاهد ارتقا و رشد استانداردها باشیم.

چگونه ارتقا استانداردها باعث ارتقا اقتصاد کشور می‌شود؟

ارتقا اقتصاد، یک موضوع ساده نیست که چند فاکتور اساسی داشته باشد، بلکه این موضوع به تعداد زیادی فاکتور بستگی دارد که تنها یکی از آن‌ها رشد اقتصاد است. استاندارد و رشد آن، تأثیر غیر مستقیمی بر رشد دانش، تکنولوژی و فناوری‌های موجود می‌گذارد که باعث خلق کالا، محصولات و خدمات جدید می‌شود که نتیجه آن، رشد اقتصاد بر پایه علوم و فناوری است.

در واقع این روزها در دنیا، علم و رشد آن حرف اول را در اقتصاد می‌زند. با پیشرفت تکنولوژی، می‌توان اقتصاد را هم رشد داد. همین موضوع باعث شده که شاهد ظهور اسمارت فکتوری‌ها و کارخانه‌های هوشمند در آسیا، اروپا و آمریکا باشیم. کارخانه‌هایی که از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا برای بهبود محصولات خود استفاده می‌کنند و کمک می‌کنند که زندگی باکیفیت تری داشته باشیم.

البته در کنار این موضوع، وجود آزمایشگاه‌های تست و بررسی کیفیت هم در نوع خود حائز اهمیت است. در واقع این آزمایشگاه‌ها هستند که در نهایت باعث می‌شوند، یک محصول یا کالای خاص استانداردهای مورد نیاز خود را دریافت کند یا خیر؟

اسمارت فکتوری ایرانی که با استانداردهای جهانی خود را می‌سنجد!

حالا که با استانداردها، اهمیت آن‌ها و علت ارتقا آن‌ها آشنا شدید، باید بدانید که رشد استانداردهای جهانی در حوزه صنعت به خصوص لوازم خانگی باعث شده‌ که برخی برندهای ایرانی از جمله اسنوا هم در این زمینه فعالیت‌های چشمگیری داشته باشد و اولین اسمارت فکتوری را در ایران احداث کند.اگر تا کنون از محصولات اسنوا استفاده کرده‌اید، می‌توانید تجربیات خود را با ما و دیگران در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • mh828
  mh828 | ۳ آبان ۱۳۹۹

  فقط جفنگ و تبلیغ بود، وگرنه ما یخچال گرفتیم و قسمت آب سردکنش شکست و بعد هرچی دنبالش گشتیم پیدا نکردیم و حتی دوستانم تو اصفهان رفتن دم در کارخونه گفتن دیگه ازش تولید نمیکنیم اونم فقط بعد از اینکه سه سال از خرید گذشته بود و چند وقت پیش در ماشین لباسشویی اسنوا مادرم شکست و هرچی گشتی اونو هم پیدا نکردیم. کلا خیلی مزخرفه این برند. پولتون آتیش بزنید ولی اسنوا نخرید

 • آریا
  آریا | ۱۶ مهر ۱۳۹۹

  واحد تبلیغات دیگه؟ ?

 • آریا
  آریا | ۱۵ مهر ۱۳۹۹

  تبلیغ بود نه؟

مطالب پیشنهادی