انتقاد تند سناتورها از عملکرد شبکه‌های اجتماعی در جلسه شهادت مدیران عامل گوگل، فیسبوک و توییتر

انتقاد تند سناتورها از عملکرد شبکه‌های اجتماعی در جلسه شهادت مدیران عامل گوگل، فیسبوک و توییتر

مدیرعامل فیسبوک به همراه مدیرعامل توییتر، جک دورسی و همچنین مدیرعامل گوگل، پیشتر موافقت کرده بودند که در برابر کمیته بازرگانی سنا درباره ماده ۲۳۰ قانون شایستگی ارتباطات شهادت دهند. آنها در جلسه‌ای ۳.۵ ساعته اظهارات خود را مطرح کردند.

مجلس سنا آمریکا مدیر عامل شرکت‌های فیسبوک، توییتر و گوگل را برای پاره‌ای توضیحات احضار کرده بود. مدت‌ها است که شرکت‌های بزرگ فناوری در معرض اتهامات مختلفی از سوی دولت آمریکا قرار گرفته‌اند. در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، این تنش‌ها شدت گرفته است.

مدیران عامل توییتر و فیسبوک متهم به مسدودسازی لینک مقاله‌های نیویورک تایمز هستند. به نظر می‌رسد که فیسبوک و سایر شبکه‌های اجتماعی سخت درتلاش هستند تا از انتشار اخبار جعلی و دروغین جلوگیری کنند. درآستانه انتخابات، فیسبوک تعدادی از حساب‌های کاربری را حذف کرده است.

بسیاری از سیاستمداران نگران هستند که چنین اقدامات قانونی منجر به بدرفتاری با شرکت‌های بزرگ شود. در حال حاضر، شرکت‌های بزرگ فناوری مسئولیت محتوای منتشر شده توسط کاربران خود را برعهده ندارند. سناتورهای آمریکایی معتقدند که چنین روالی درست نیست.

پروفسور «فیونا اسکات مورتون» از دانشگاه «ییل» معتقد است:

«ماده ۲۳۰ قانون شایستگی ارتباطات به کاربران کسب و کارهای دیجیتال اجازه می‌دهد تا هر محتوایی را منتشر کنند و در قبال آن هیچ مسئولیتی برعهده نگیرند.»

مارک زاکربرگ که ابتدا نمی‌توانست در جلسه بازجویی حاضر شود و همین مساله برای برخی حاضران جالب بود؛ اعلام کرد که از تغییرات قانونی حمایت می‌کند.

ماده ۲۳۰ قانون شایستگی ارتباطات از سال ۱۹۹۶ از پلتفرم‌های آنلاین مانند فیسبوک، توییتر و یوتیوب در برابر عواقب قانونی پست‌های کاربران محافظت می‌کند. در حقیقت این قانون مانع از ایجاد دردسر برای شرکت‌هایی می‌شود که وابستگی شدیدی به محتوای کاربران دارند و در صورتی که این محافظت از بین برود، احتمالا نظارت آن‌ها روی کاربران بسیار شدیدتر می‌شود.

در ماه‌های گذشته سیاستمداران حزب دموکرات و جمهوری‌خواه قدم‌هایی برای تغییر ماده ۲۳۰ برداشته‌اند و به این موضوع اشاره دارند که از زمان تصویب این قانون، اینترنت تغییرات قابل توجهی داشته است.

جک دورسی مدیرعامل توییتر از ماده ۲۳۰ حمایت می‌کند ولی نسبت به تغییرات آن نظر مثبتی ندارد. وی بند ۲۳۰ را مهمترین قانونی دانست که از اظهار نظر و گفتگو در اینترنت محافظت می‌کند. از جک دورسی نیز در مورد مسدود کردن برخی پست‌ها یا عدم امکان برچسب گذاری سوال شد.

«تد کروز» سناتورجمهوری خواه، شرکت‌های فناوری را «بزرگترین تهدید علیه آزادی بیان در آمریکا» خواند. سناتور تد کروز خطاب به دورسی گفت:

«چه کسی این حق و جایگاه را به شما داده که درباره اینکه رسانه‌ها چه مطالبی را باید منتشر کنند یا چه چیزی باید به گوش مردم برسد تصمیم گیری کنید؟»

زاکربرگ همچنین در بخشی از صحبت‌های خود به این موضوع اشاره کرد که چنین قوانینی به آزادی بیان کمک می‌کند. ساندار پیچای مدیر عامل شرکت گوگل نیز معتقد است:

«امکان انتشار طیف گسترده‌ای از اطلاعات به دلیل وجود چارچوب‌های قانونی موجود مانند ماده ۲۳۰ قانون ارتباطات امکان پذیر است.»

به نظر می‌رسد ماده ۲۳۰ قانون ارتباطات از سوی جناح‌های مختلف سیاسی آمریکا مورد بحث قرار گرفته است و به نظر می‌رسد ایجاد تغییرات در این قانون کمی دشوار باشد. هر دو طرف تمایل به ایجاد تغییراتی دارند.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato