خودروی پرنده لیبرتی Pal-V مجوز پرواز در اروپا را دریافت کرد [تماشا کنید]

خودروی پرنده لیبرتی Pal-V مجوز پرواز در اروپا را دریافت کرد [تماشا کنید]

خودروی پرنده «لیبرتی» محصول شرکت هلندی «Pal-V» که لقب نخستین خودروی پرنده جهان را به خود اختصاص داده است، مجوز پرواز در اروپا را دریافت کرد.

لیبرتی، ماشین پرنده‌ای با سه چرخ است. طراحی خودروی سه چرخ باعث کاهش وزن نهایی آن نسبت به خودروهای چهار چرخ می‌شود. نخستین خودوری پرنده جهان تنها ظرفیت جابه‌جایی دو نفر را دارد. 

لیبرتی دارای بال‌های تاشو است که وقتی پرواز نمی‌کند، بال‌ها در قسمت دم خودرو جمع می‌شوند. قدرت موتور لیبرتی وقتی روی زمین حرکت می‌کند، ۱۰۰ اسب بخار است. حداکثر سرعت این خودرو روی زمین به ۱۶۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. سرعت لیبرتی در عرض ۹ ثانیه از حالت توقف به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

در حالت پرواز، قدرت موتور لیبرتی ۲۰۰ اسب بخار است. لیبرتی بعد از پیمودن ۳۳۰ متر می‌تواند از زمین برخیزد و با سرعت حداکثری ۱۸۰ کیلومتر در ساعت پرواز کند.

خودروی پرنده لیبرتی می‌تواند تا ارتفاع ۳۵۰۰ متر اوج بگیرد و با پیمودن مسافتی درحدود ۳۰ متر روی زمین توقف کند.

این خودروی پرنده دارای مخزن سوخت ۱۰۰ لیتری است که می‌تواند به مدت ۴.۳ ساعت به راحتی سوخت مورد نیاز برای پرواز آن را تامین کند که معادل پیمودن ۵۰۰ کیلومتر است. البته حدود نیم لیتر سوخت نیز برای پرواز نیم ساعته به صورت ذخیره در مخزن نگه می‌دارد.

در واقع لیبرتی می‌تواند با این سوخت، ۱۳۱۵ کیلومتر روی زمین را بپیماید. تغییر حالت لیبرتی از حالت پرواز به حالت حرکت خودروی خیابانی کار پیچیده‌ای نیست و در عرض چند دقیقه خودرو می‌تواند تغییر وضعیت بدهد.

شرکت هلندی از سال ۲۰۱۲ روی این خودرو کار می‌کند و تاکنون بیش از ۱۲۰۰ آزمایش مختلف روی نمونه‌های اولیه آن انجام داده است. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۲ شاهد تردد این خودروها در اروپا باشیم.

هنوز قیمت این خودرو از سوی شرکت هلندی اعلام نشده است ولی تنها افرادی که گواهینامه مخصوص رانندگی با خودروی پرنده را دریافت کرده باشند، می‌توانند با آن پرواز کنند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato