نتایج بررسی پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ توسط سایت‌های معتبر دنیای فناوری

نتایج بررسی پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ توسط سایت‌های معتبر دنیای فناوری

AMD چند وقت پیش از پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ برای دسکتاپ‌ها رونمایی کرد که حالا برای فروش وارد بازار شده‌اند و مورد بررسی سایت‌های مختلفی قرار گرفته‌اند. در این مطلب نگاهی به عملکرد این پردازنده‌ها‌ از دید کارشناسان خواهیم داشت.

احتمال اینکه هم اکنون بتوانید به پردازنده‌های جدید AMD دست پیدا کنید، بسیار کم است چرا که تولیدات اولیه آن همگی به فروش رسیده‌اند و چنین موضوعی ناراحتی گیمرها را در پی داشته است. اگر می‌خواهید در آینده پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ شرکت AMD را خریداری کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم در ادامه جمع‌بندی بررسی‌های سایت‌های مختلف درباره آن‌ها را بخوانید.

معرفی پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰

پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰

این پردازنده‌ها برای افراد حرفه‌ای توسعه پیدا کرده‌اند و در مقایسه با نسل قبل بهبودهای زیادی داشته‌اند. این تراشه‌ها مناسب گیمرها بوده و می‌خواهند با حکمرانی اینتل در این بخش از بازار را به چالش بکشند. AMD در این محصولات روی عملکرد تک هسته‌ای تمرکز کرده، حوزه‌ای که اینتل در گذشته در آن تسلط داشت.

طبق بررسی‌ صورت گرفته توسط سایت «TechRadar»، پردازنده رایزن ۹ ۵۹۰۰X عملکرد بسیار بالایی دارد و خریداران پردازنده دیگر میان عملکرد بالای تک هسته‌ای و چند هسته‌ای محصولات اینتل و AMD سردرگم نمی‌شوند. فرقی نمی‌کند گیمر باشید یا اینکه بخواهید یک سیستم جدید برای کارهای حرفه‌ای خود بخرید، پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ گزینه‌های مختلفی در اختیار شما قرار می‌دهند.

مدل پایه این خانواده با نام رایزن ۵ ۵۶۰۰X قیمتی برابر ۲۹۹ دلار و از ۶ هسته بهره می‌برد. اگر به دنبال اجرای بازی‌های سنگین هستید، به شما خرید رایزن ۷ ۵۸۰۰X با قیمت ۴۹۹ دلار را پیشنهاد می‌کنیم که دارای ۸ هسته و ۱۶ رشته است.

مدل بعدی رایزن ۹ ۵۹۰۰X نام دارد که با ۱۲ هسته و ۲۴ رشته، قیمتش به ۵۴۹ دلار می‌رسد. اگر به دنبال بهترین عملکرد باشید، باید پردازنده رایزن ۹ ۵۹۵۰X را با پرداخت مبلغ ۷۹۹ سفارش دهید تا به ۱۶ هسته دسترسی پیدا کنید.

معماری جدید

پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰

اگرچه پردازنده‌های جدید AMD مانند نسل گذشته با نود ۷ نانومتری توسعه پیدا کرده‌اند، اما معماری Zen 3 با پیشرفت‌های زیادی همراه بوده که علاوه بر بهبود فرکانس و عملکرد بهتر، این محصولات مصرف انرژی بهینه‌تری نیز دارند. بر اساس بررسی سایت «Eurogamer»، یکی از اقدامات این کمپانی برای بهبود عملکرد، افزودن هسته‌های بیشتر به پردازنده‌ها بوده است.

مدیر ارشد فناوری AMD‌ در زمان معرفی این پردازنده‌ها اعلام کرد که معماری Zen 3 روی یک مجتمع ۸ هسته‌ای جدید طراحی شده که دسترسی هر هسته به حافظه کش L3 را ممکن می‌کند و تاخیر و گلوگاه کمتر می‌شود. در مجموع این معماری در مقایسه با Zen 2 تا ۱۹ درصد عملکرد بهتری دارد، انرژی کمتری مصرف می‌کند و همچنین عملکرد تک هسته‌ای بالاتری از خود نشان می‌دهد.

طبق بررسی سایت «Hot Hardware»، تمام بخش‌ها از واحد اجرایی گرفته تا پیکربندی چیپلت از معماری Zen 2 به Zen 3 تغییر کرده‌اند. افزایش دو برابری شاخه L1 باعث دستیابی به بافر بزرگتر و پهنای باند بیشتر می‌شود که عملکرد بهتر آن در مقایسه با گذشته را در پی دارد.

عملکرد پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰

پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰

طبق اکثر بررسی‌ها، پردازنده‌های پریمیوم AMD یعنی رایزن ۹ ۵۹۰۰X و رایزن ۹ ۵۹۵۰X توانسته‌اند عملکرد بهتری نسبت به پردازنده Core i9 اینتل داشته باشند. در بررسی سایت «PC World»، در بخش تک هسته‌ای بنچمارک Cinebench R20، پردازنده رایزن ۹ ۵۹۰۰X توانسته ۳۶ درصد عملکرد بهتری نسبت به پردازنده ۱۰ هسته‌ای اینتل Core 19-10900K داشته باشد و این اختلاف در پردازنده رایزن ۹ ۵۹۵۰X به ۶۳ درصد می‌رسد.

اگر عملکرد محصولات AMD را با پردازنده اینتل Core i9-10980XE مقایسه کنیم، میزان اختلاف کاهش پیدا می‌کند و رایزن ۹ ۵۹۵۰X با اختلاف ۹ درصدی رقیب خود را شکست می‌دهد. این پردازنده اینتل از ۱۸ هسته «Cascade Lake» بهره می‌برد، با این حال تنها ۱ درصد عملکرد بهتری نسبت به رایزن ۹ ۵۹۰۰X از خود نشان می‌دهد.

در این بنچمارک پردازنده رایزن ۷ ۵۸۰۰X نیز عملکرد مناسبی دارد و می‌تواند پردازنده قدیمی رایزن ۹ ۳۹۰۰X و اینتل Core i9-10900K را شکست دهد. در بررسی سایت TechRadar به این موضوع اشاره شده بهبود عملکرد این پردازنده‌ها تفاوتی با ادعاهای AMD ندارد و بهبود عملکرد رایزن ۹ ۵۹۰۰X نسبت به رایزن ۹ ۳۹۰۰X نزدیک به ۱۹ درصد است.

پردازنده اینتل Core i9-10900K در بنچمارک گیک‌بنچ ۴ تا ۹ درصد، در بنچمارک گیک‌بنچ ۵ تا ۱۲ درصد و در بخش تک هسته‌ای بنچمارک Cinebench R15 تا ۲۱ درصد نسبت به رایزن ۹ ۵۹۰۰X عملکرد پایین‌تری دارد.

پلتفرم AM4 شرکت AMD به اندازه‌ای قدرتمند است که تنها با ۱۲ هسته در رایزن ۹ ۵۹۰۰X می‌تواند در بخش چندرشته‌ای بنچمارک گیک‌بنچ ۴ عملکردی مشابه با پردازنده قدرتمندتر اینتل Core i9-10980XE با ۱۸ هسته داشته باشد و طبق بررسی سایت Hot Hardware، پردازنده رایزن ۹ ۵۹۵۰X با ۱۶ هسته نماینده اینتل را شکست می‌دهد.

در بسیاری از بنچمارک‌ها از PCMark گرفته تا ۳DMark، دو پردازنده قدرتمند AMD توانسته‌اند عملکرد بهتری نسبت به اینتل Core i9-10900K از خود نشان دهند. علاوه بر اینتل، معماری Zen 3 در این بنچمارک‌ها عملکرد بهتری نسبت به معماری Zen 2 نیز دارد و همچنین میزان بهبود دستورالعمل در هر چرخه (IPC) با توجه به بنچمارک‌ها در محدوده ۷.۳ تا ۲۴.۶ درصد است.

عملکرد گیمینگ پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰

پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰

بسیاری از سایت‌ها پس از دسترسی به این پردازنده‌ها، شروع به بررسی عملکرد آن‌ها در زمینه بازی با رزولوشن ۱۰۸۰p و ۱۴۴۰p کردند. در این بررسی‌ها پردازنده‌های اینتل و AMD به کارت‌های گرافیک مجزای انویدیا متصل شدند. این احتمال وجود دارد که پردازنده‌های جدید AMD همراه با کارت‌های گرافیک سری رادئون RX 6000 که اخیرا معرفی شده‌اند، عملکرد بهتری از خود نشان دهند.

در بسیاری از بررسی‌ها به این موضوع اشاره شده که برتری پردازنده‌های اینتل در زمینه گیمینگ از بین رفته و Core i9-10900K در رزولوشن ۱۰۸۰p و ۱۴۴۰p عملکرد مشابه با رایزن ۹ ۵۹۰۰X دارد، البته در برخی بازی‌ها نماینده اینتل کمی عملکرد بهتری دارد.

در بازی «Far Cry New Dawn»، پردازنده رایزن ۹ ۵۹۰۰X عملکرد مشابهی با Core i9-10900K دارد و رایزن ۷ ۵۸۰۰X در تعقیب آن‌ها است. چنین موضوعی در بازی‌هایی مانند «Wolfenstein: Youngblood» و «Metro Exodus» نیز به چشم می‌خورد. طبق بررسی سایت Eurogamer، پردازنده‌های AMD در بازی‌هایی مانند «Assassin’s Creed Odyssey» و «Battlefield 5» با غیرفعال بودن قابلیت رهگیری پرتو، بهبود عملکرد زیادی را تجربه کرده‌اند.

در بررسی سایت «Tom’s hardware» پردازنده رایزن ۹ ۵۹۵۰X به راحتی توانسته در ۸ بازی با رزولوشن‌های ۱۰۸۰p و ۱۴۴۰p پردازنده اینتل Core i9-10900K را شکست دهد. سایت «Anandtech» نیز در بررسی خود از چنین موضوعی خبر داده و نماینده AMD موفق به شکست پردازنده اینتل شده است. در بررسی سایت Hot Hardware هم پردازنده رایزن ۹ ۵۹۵۰X توانسته در بازی‌های مختلف عملکرد بهتری نسبت به اینتل Core i9-10900K از خود نشان دهد.

AMD نشان داده که با معماری Zen 3 گیمرها می‌توانند به سراغ پردازنده‌های آن بروند و نگرانی در زمینه عملکرد پایین‌تر آن‌ها نسبت به محصولات اینتل نداشته باشند. در اکثر مواقع پردازنده رایزن ۷ ۵۸۰۰X نیز در زمینه گیمینگ عملکرد بی‌نظیری از خود نشان می‌دهد و می‌تواند با اینتل Core i9-10900K رقابت کند.

جمع‌بندی

پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰

با تمرکز روی گیمینگ، پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ به AMD در رقابت با اینتل و شکست آن کمک می‌کنند. این محصولات در بسیاری از بنچمارک‌ها عملکرد مشابه با رقبای خود دارند و حتی می‌توانند آن‌ها را شکست دهند.

بهبودهای اصلی مانند ۲۴ درصد مصرف انرژی بهینه‌تر، ۱۹ درصد بهبود IPC، مصرف انرژی بهینه ۲.۸ برابری نسبت به نسل دهم اینتل Core i9 باعث می‌شود که بسیاری از کاربران به سراغ جدیدترین پردازنده‌های AMD بروند.

اگر در زمینه بودجه مشکلی نداشته باشید و به دنبال بهترین عملکرد باشید، خرید پردازنده رایزن ۹ ۵۹۵۰X را به شما پیشنهاد می‌کنیم، اما اگر نمی‌خواهید مبلغ زیادی برای خرید پردازنده پرداخت کنید، رایزن ۷ ۵۸۰۰X انتخاب مناسبی محسوب می‌شود.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato