خودروی برقی سبک تر به لطف فناوری جدید تولید بدنه خودرو

خودروی برقی سبک تر به لطف فناوری جدید تولید بدنه خودرو

شرکت تولید بدنه خودرو «پلاسان» یک بدنه سبک وزن کامپوزیتی ساخته شده از فیبر کربن را طراحی و تولید کرده است که می‌تواند انقلابی جدید در عصر خودروهای برقی ایجاد کند.

این بدنه امکان کاهش وزن به میزان ۴۵ درصد به نسبت بدنه‌های آهنی و ۲۰ درصد به نسبت بدنه‌های آلومینیومی را ممکن می‌سازد.

بدنه خودرو

در حال حاضر شرکت «پلاسان» این فن‌آوری جدید را در اختیار شرکت‌های تولید کننده بدنه خودرو قرار داده است و انتظار می‌رود تا چند سال آینده شاهد عرضه خودروهایی با این دست از قطعات بدنه باشیم.

هسته اصلی فن‌آوری این شرکت استفاده از روش «اکستروژن فشاری» است که به واسطه آن تیر و رشته‌های فیبرکربنی در سرتاسر سطح مقطع بدنه خودرو مورد نظر کار می‌شود. این رشته‌ها در عین این که از قدرت و مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند وزن کمی نیز داشته و سبب می‌شوند وزن بدنه به طور محسوسی کاهش پیدا کند.

در واقع این تیر و رشته‌های فیبرکربنی به بخش اصلی کامپوزیتی بافته می‌شوند. در حال حاضر از این بدنه‌های سبک وزن و ارزان قیمت در بخش کف و سقف خودرو‌ها استفاه می‌شود. همچنین از دو گیره آلومینیومی پرس کاری شده نیز برای اتصال این بخش‌ها به شاسی خودرو استفاده می‌شود.

شرکت «پلاسان» معتقد است که می‌توان از این بدنه‌های جدید در خطوط فعلی تولید نیز استفاده کرد.

در حال حاضر علاوه بر دنیای موتور اسپرت و اتومبیل‌رانی که نیازمند قطعات بدنه سبک وزن در دنیای خودروهای برقی نیز احساس نیاز به این دست از تجهیزات و امکانات به طور ملموس احساس می‌شود. می‌توان از این بدنه‌های سبک وزن به خصوص در خودروهای برقی استفاده کرد. زیرا وزن خودرو را به طور محسوسی کاهش می‌دهد و این موضوع بر روی کارایی خودرو و افزایش مسافت قابل پیمایش توسط آن تاثیر بالایی دارد.

با وجود این که تولید بدنه‌های فیبرکربنی در حال حاضر قیمت بالایی دارد، اما روش جدید به طور محسوسی قیمت نهایی پنل‌های بدنه را کاهش می‌دهد. به طور مثال در یک خودرو برقی در صورت استفاده از پنل بدنه فیبرکربنی تولیدی به کمک این روش؛ تولید تا ۱۰ دلار به ازای هر کیلوگرم کاهش هزینه امکان پذیر می‌شود.

خودروهای برقی به علت استفاده از باتری وزن بسیار بالایی دارند که همین مسئله باعث می‌شود تا عملکرد آنها در زمینه برد حرکتی به پای خودروهای احتراق داخلی (بنزین و دیزل سوز) نرسد. در نتیجه خودروسازان مجبور به گرفتن یک رژیم وزن سفت و سخت برای این دست از محصولات هستند تا وزن آنها را تا جای ممکن کاهش دهند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato