ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

تبدیل الکتریسیته به هیدروژن با ریزموج: شارژ باتری‌ها در چندین ثانیه ممکن می‌شود

محققان دانشگاه «پلی‌تکنیک والنسیا» (UPV) و شورای تحقیقات ملی اسپانیا (CSIC) به فناوری جدیدی برای تبدیل الکتریسته به هیدروژن یا محصولات شیمیایی با استفاده از ریزموج دست پیدا کردند. این کشف جدید یک پیشرفت مهم و ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۵ آبان ۱۳۹۹ | ۲۱:۳۰

محققان دانشگاه «پلی‌تکنیک والنسیا» (UPV) و شورای تحقیقات ملی اسپانیا (CSIC) به فناوری جدیدی برای تبدیل الکتریسته به هیدروژن یا محصولات شیمیایی با استفاده از ریزموج دست پیدا کردند.

این کشف جدید یک پیشرفت مهم و کلیدی برای کربن‌زدایی در صنعت محسوب می‌شود. این روش جدید تبدیل برق به هیدروژن هزینه‌های سرمایه‌گذاری را بطور محسوسی کاهش می‌دهد چرا که دانشمندان می‌توانند فرایندهای الکتروشیمیایی را بدون نیاز به الکترود و به صورت مستقیم انجام دهند.

پروفسور «خوزه مانوئل سرا» از موسسه «فناوری شیمی» (ITQ) اعلام کرده:

«این فناوری پتانسیل عملی بالایی به خصوص برای ذخیره‌سازی انرژی، تولید سوخت‌های مصنوعی و مواد شیمیایی سبز دارد. این موضوع امروزه از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که صنایع و همچنین حمل و نقل به سمت کربن‌زدایی و استفاده از الکتریسیته حرکت می‌کنند و باید برای کاهش مصرف انرژی و مواد از منابع فسیلی شامل گاز طبیعی و نفت به اهداف خود در سال ۲۰۳۰ و ۲۰۴۰ دست پیدا کنند.»

هیدروژن

یکی از اساتید موسسه «ITACA» در دانشگاه UPV به نام «خوزه مانوئل کاتالا» درباره قابلیت‌های این فناوری اعلام کرده:

«این روش امکان تبدیل برق تجدیدپذیر که از منابع مختلف مانند انرژی خورشیدی یا بادی بدست می‌آید به محصولات با ارزش افزوده و سوخت‌های سبز را ممکن خواهد کرد. این فناوری کاربردهای بی‌شماری دارد و امیدواریم با تنظیم مواد مرکب و شرایط کاری، کاربردهای جدیدی برای آن در زمینه ذخیره‌سازی انرژی و همچنین صنایع ایجاد شود.»

یکی دیگر از کاربردهای این فناوری که می‌تواند به محبوبیت بالایی دست پیدا کند، باتری‌ها با سرعت شارژ فوق سریع است. این فناوری می‌تواند امکان شارژ باتری‌ها در چندین ثانیه را فراهم کند. کاتالا به این موضوع اشاره کرده که این فناوری می‌تواند باعث کاهش فوری الکترود که انرژی را ذخیره می‌کند، شود.

این موضوع به معنای آن است که آن‌ها می‌توانند از یک شارژ مبتنی بر لایه دو بعدی که چندین ساعت طول می‌کشد، به سمت فرایند شارژ همزمان حرکت کنند که کل حجم سه بعدی ماده را دربر می‌گیرد و زمان شارژ را به چندین ثانیه کاهش می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۲۶ آبان ۱۳۹۹

    شد سال بعد، محققان هنوز در حال کشف روش های بهبود باطری ها هستند که هیچ کدوم هم تو بازار نمیاد و تجاری نمیشه

مطالب پیشنهادی