پرچمدارهای هواوی سال آینده میلادی با «لنز مایع» از راه می‌رسند

پرچمدارهای هواوی در سال‌های اخیر به قدرتمندترین دوربین‌های دنیای موبایل مجهز شده‌اند اما به نظر می‌رسد یک تغییر دیگر و بزرگ در راه است. حالا ظاهرا این غول فناوری چینی می‌خواهد از فناوری لنز مایع در دوربین نسل آینده پرچمدارهایش استفاده کند.

بر اساس گزارشی جدید، هواوی در مراحل پایانی آزمایش لنز مایع خود است. انتظار می‌رود این لنز در زمینه تثبیت تصویر و همچنین زمان فوکوس عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشد که نتیجه‌ آن، تجربه کاربری بهبودیافته خواهد بود. ظاهرا زمان فوکوس در این لنز به چندین میلی‌ثانیه می‌رسد که تفاوت چندانی با زمان فوکوس چشم انسان ندارد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، این فناوری ابتدا در دوربین تله‌فوتو مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بجای حرکت دادن لنزها، شکل مایع از طریق ولتاژ متغیر، تغییر کند و نور را متمرکز کند. علاوه بر این، لنز مایع در مقایسه با لنزهای استاندارد دوام بالاتری دارد و در مقابل شوک عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

لنز مایع هواوی

این احتمال وجود دارد که لنز جدید هواوی با سنسور IMX782 سونی جفت شود، سنسوری که هنوز از سوی این شرکت ژاپنی معرفی نشده است. این سنسور به عنوان دوربین تله فوتو در پرچمدارهای آینده هواوی عمل خواهد کرد.

در آوریل سال جاری میلادی هواوی با موفقیت پتنت فناوری لنز مایع را برای استفاده در ماژول دوربین گوشی‌های هوشمند به ثبت رساند. این پتنت در دسامبر ۲۰۱۹ ارسال شده بود و تقریبا ۴ ماه پس از آن، مورد تایید قرار گرفت. ماژول لنز مایع شامل حرکت دادن یک موتور، محل نگهداری دوربین و سخت افزار الکترونیکی برای حرکت دادن لنز مایع می‌شود.

هدف اصلی از بکارگیری لنز مایع، کاهش سرعت فوکوس خودکار تا حد ممکن است. لنز مایع می‌تواند در چندین میلی‌ثانیه فوکوس کند و به صورت لحظه‌ای روی سوژه قفل شود. با این فناوری می‌توان راحت‌تر سوژه‌های متحرک را دنبال کرد. در حالت کلی انتظار می‌رود لنز مایع تاثیر چشمگیری روی عملکرد دوربین گوشی‌های هوشمند داشته باشد.

این احتمال وجود دارد که اولین بار شاهد استفاده از این فناوری در گوشی‌های سری P50 باشیم. به تازگی اولین رندر هواوی P50 پرو منتشر شده است.

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟