بمب افکن پنهانکار H-20 احتمالا به چین توانایی هدفگیری آمریکا را می‌دهد

بمب افکن پنهانکار H-20 احتمالا به چین توانایی هدفگیری آمریکا را می‌دهد

یکی از اندیشکده‌های دفاعی و امنیتی انگلستان می‌گوید چین با استفاده از بمب افکن پنهانکار H-20 توانایی انجام حملات بین قاره‌ای را پیدا خواهد کرد.

چین در حال توسعه بمب افکن جدیدی به نام H-20 است که به گفته مقامات وزارت دفاع آمریکا قادر به هدف گیری مناطق تحت تسلط آمریکا در فواصل دوردست مثل قلمرو «گوام» در اقیانوس آرام غربی خواهد بود. عده دیگری از تحلیلگران برد این هواپیما را بیشتر دانسته و می‌گویند قادر به هدف گیری ایالت هاوایی است.

یکی از اندیشکده‌های بریتانیا به نام Royal United Services Institute با انتشار گزارشی اعلام کرده که بمب افکن H-20 تغییر سیاست نیروی هوایی چین در توسعه هواپیماها را نشان می‌دهد. سیاست کنونی چین اغلب متمرکز بر تحت پوشش قرار دادن کشورهای اطراف مثل جزایر کوریل، ژاپن و فیلیپین بوده، اما بمب افکن H-20 به نیروی هوایی چین قدرت «واقعی» هدف قرار دادن اهداف در قاره‌های دیگر را می‌دهد.

بر اساس گزارش رسانه‌های چین، بمب افکن مورد بحث ظرفیت حمل ۴۵ تن سلاح از جمله سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های پنهانکار یا کروز مافوق صوت را خواهد داشت. گزارش سه ماه قبل وزارت دفاع آمریکا برد این بمب افکن را ۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر تخمین زده که به معنی توانایی آن در هدفگیری منطقه گوام است. برخی دیگر از تحلیلگران برد این هواپیما را بیش از ۱۲ هزار کیلومتر برآورد کرده‌اند که به معنی دسترسی آن به پنجاهمین ایالت آمریکا یعنی هاوایی خواهد بود.

آنطور که در گزارش آمده بمب افکن H-20 با تمرکز بر پنهانکاری طراحی شده و از فناوری‌های مشابه بمب افکن پنهانکار جدید آمریکا یعنی B-21 بهره‌مند است. این بمب افکن مادون‌صوت سال ۲۰۱۶ معرفی شد و احتمالاً سال ۲۰۲۵ به بهره‌برداری می‌رسد.

نظرات ۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato