تست تصادف پیکاپ چینی گریت وال استید 5 (وینگل) با صفر ستاره ایمنی [تماشا کنید]

رقابت شدید بین خودروسازان از یک سو و وجود نهادهای نظارتی متعدد از سوی دیگر، سبب شده خودروهای جدید به فروش رسیده در کشورهای پیشرفته از لحاظ ایمنی وضعیت مطلوبی داشته باشند.

اما این مساله درباره تمام کشورهای دنیا صادق نیست و گهگاه مشاهده می‌شود مدل‌های عرضه شده در برخی مناطق ایمنی بسیار ضعیفی دارند. آفریقای جنوبی یکی از این کشورها به شمار می‌رود.

شاخه جهانی انکپ (Global NCAP) اخیرا با راه‌اندازی کمپینی به نام «خودروهای امن‌تر برای آفریقا»  به بررسی ایمنی خودروهای جدید فروخته شده در این قاره می‌پردازد. این سازمان در تازه‌ترین ارزیابی خود به سراغ گریت وال استید 5 (Great Wall Steed 5) رفته و عملکرد ارزان‌قیمت‌ترین نسخه آن را در تست ایمنی بررسی کرده است.

نسخه‌ قبل از فیس‌لیفت گریت وال استید 5 در ایران با نام وینگل موجود است

نسخه پایه از گریت وال استید 5 فاقد ایربگ بوده و حتی از سیستم‌های قدیمی نظیر ترمز ضد قفل (ABS) و توزیع الکترونیکی ترمز (EBD) بی‌بهره است. این پیکاپ چینی در تست تصادف انکپ نمایش بسیار ضعیفی ارائه کرده و نتوانسته هیچ ستاره‌ای دریافت کند.

همانطور که در ویدیوی ضمیمه‌شده قابل مشاهده است، در برخورد از روبرو با سرعت اولیه 64 کیلومتر در ساعت، سر آدمک حاضر در صندلی راننده به شدت با فرمان برخورد می‌کند. علاوه‌بر این، میزان تغییر شکل محفظه کابین و حرکت غربالک فرمان به سمت داخل زیاد ارزیابی می‌شود، طوری که کارشناسان انکپ معتقدند حتی در صورت تجهیز به ایربگ نیز گریت وال استید 5 قادر نخواهد بود به خوبی از راننده و دیگر سرنشینان خود محافظت کند.

بد نیست اشاره کنیم گریت وال استید 5 تنها پیکاپ صفر ستاره‌ای نیست که در آفریقا به فروش می‌رسد. به غیر از این پیکاپ چینی، نیسان NP300 Hardbody ژاپنی نیز در کسب ستاره از انکپ ناکام باقی مانده است. دو سال پیش و پس از نمایش فوق‌العاده ضعیف نیسان NP300 Hardbody در تست تصادف، دیوید وارد دبیر ارشد شاخه جهانی انکپ در اظهار نظری جالب گفته بود «این خودرو نام مسخره‌ای دارد، چرا که بدنه آن مچاله می‌شود.»

ناگفته نماند گریت وال استید 5 در ارزان‌ترین تریم 202,900 رند آفریقای جنوبی قیمت‌گذاری شده است، این رقم با نرخ روز ارز معادل تقریبا 13,000 دلار یا 11,000 یورو می‌شود.

ویجیاتو

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟